Jak opravit nábytek na chalupě
J

Taky vám leží ve sklepě nebo na půdě starý kus dřevěného nábytku a je vám ho líto vyhodit? Nemusí. Stačí ho renovovat a bude zase jako nový. Co více, vaše chalupa tak získá nový rozměr.

stary nabytek

V prvé řadě je potřeba z nábytku odstranit starý nátěr. Můžete se o to pokusit mechanicky, ale pomoci vám mohou i odstraňovače starých nátěrů. Těmi jednoduše nábytek potřete a necháte jej působit. Doba působení se odvíjí od tloušťky nánosu. Obvykle stačí půl hodina. Pokud se nábytek pyšní několika vrstvami, může se doba působení prodloužit až o celou hodinu.

Jakmile odstraňovač udělá svou práci, je řada na mechanické odstranění nátěru. K tomu vám poslouží špachtle. Pokud je nábytek reliéfní, budete potřebovat různé velikosti špachtlí. Nátěr však můžete odstranit také ocelovou planžetou. Barvu s ní stáhněte směrem dolů. Jakmile z nábytku odstraníte všechny zbytky starého nánosu, je třeba jej obrousit smirkovým papírem.

stary nabytek 2

Pozor na broučky

Než se pustíte do dalších prací, dobře zkontrolujte všechny části nábytku, zda se v něm nezabydlel červotoč. V případě, že uvidíte otvory po tomto nechtěném nájemníkovi, použijte přípravek na červotoče, který injekční stříkačkou vstříkněte do  jednotlivých otvorů. Červotoč nebo také hniloba může způsobit, že nějaké části nábytku jsou zničené.

Chybějící nebo zničený kus je potřeba nahradit novým. S tím vám pomůže zkušený soustružník. Na trhu najdete širokou nabídku firem, které provádějí výrobu a renovaci nábytku. Pomohou vám vyrobit chybějící díl, který si poté můžete sami spojit, nebo nechat firmu, ať vše dokončí.

cervotoc

Takto připravený nábytek už jen čeká na konečnou úpravu. Na velmi starý nábytek se nejprve nanese šelak. Nejčastěji se používá na nábytek z ořechového nebo třešňového dřeva. Pokud si na jeho nanesení netroufnete, svěřte nábytek raději odborníkům. Špatným nanesením šelaku můžete nábytek poškodit a o to jistě nikdo nestojí.

Jako další vrstva se nanáší vosk. Vhodný je vosk s obsahem přírodního včelího vosku. Ten můžete nanést hadrem nebo štětcem a nechat působit 24 hodin. Po zaschnutí ho vykartáčujte tvrdým kartáčem. Na malé plochy si vystačíte s kartáčem na boty, na větší plochy vám pomůže vrtačka. Trh nabízí vosky v barvách bílé, světlé, středně nebo tmavě hnědé i okrové.

kovani

Kování je jako třešinka na dortu

Na starý nábytek se kdysi používalo kování z mosazi, mědi nebo z postříbřeného kovu. Pokud má být renovovaný nábytek součástí selského stylu, pak použijte jednoduché železné nebo mosazné kování. V kombinaci s porcelánem dosáhnete nádherného vzhledu. Jestli však víte, jak nábytek vypadal před renovací a chcete mu ponechat jeho vzhled, vybírejte i stejná kování. S historickými kousky vám pomůže kovář.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here