Nehřeje vaše topení, jak by mělo? Nebo se z něj ozývají zvuky, které hlásí, že něco není v pořádku? Nejspíš je potřeba radiátor odvzdušnit, aby mohl svou funkci opět plnit bez omezení.
Proč je dobré topení odvzdušňovat?
Pokud využíváte k vytápění radiátory, které ohřívá teplá voda proudící v potrubí, je potřeba pravidelně vypouštět vzduchovou bublinu, která se v otopné soustavě po čase vytvoří. Kdybyste totiž vzduch neodstranili, platili byste za vytopení domácnosti na požadovanou teplotu mnohem více, než je potřeba. Vzduch v topení totiž zabraňuje správné cirkulaci vody a tím i rovnoměrnému ohřívání radiátoru.
Jak poznat zavzdušněné topení
Zavzdušněné topení se většinou prozradí samo. První indikátor je nerovnoměrné prohřátí radiátoru i v případě, že je termostat puštěný naplno. Topení hřeje jen vespodu, v horní části je radiátor vlažný až studený. Že je čas na odvzdušnění radiátoru ale poznáte i podle šplouchavých, bublavých nebo syčivých zvuků, které se z něho ozývají po zapnutí.
Co je potřeba k odvzdušnění svépomocí?
Dobrá zpráva je, že k odvzdušnění topení nepotřebujete žádnou profesionální výbavu, ale stačí vám jen několik nezbytností za pár korun. Co si tedy připravit?
- Odvzdušňovací klíč (který běžně pořídíte v železářství) nebo malý šroubovák, kterým povolíte ventil (vždy je potřeba přihlédnout k typu ventilu a podle toho vybrat vhodný nástroj). U moderních topení jde pak ventil povolit i bez pomůcek.
- Nádobu na zachycení vody. Bohatě stačí miska nebo kbelík.
- Hadr, který vám pomůže udržet okolí topení v suchu.
Jak odvzdušnit radiátor v rodinném domě
Odvzdušnění topení v rodinném domě je práce na pár minut, kterou zvládnete i svépomocí. Abyste postupovali správně, přečtěte si náš návod, jak odvzdušnit topení krok za krokem:
- Připravte si odvzdušňovací klíč, nádobu na vodu a hadřík.
- Otevřete termostaty minimálně na půl hodiny na nejvyšší stupeň, aby se bubliny nashromáždily na jednom místě.
- Pokud je to možné, vypněte oběhové čerpadlo.
- S odvzdušňováním postupujte od nejnižšího patra do nejvyšších pater.
- Pod vzduchový ventil umístěte nádobu a kolem topení rozprostřete hadr.
- Pomalu povolujte vzduchový ventil, jakmile začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Ventil stačí otočit opravdu jen trochu, maximálně o půl otáčky. Kdybyste ho povolili moc, unikla by se vzduchem i voda. U povolování dejte pozor na unikající vzduch z ventilu, který může být horký a mohl by vás opařit.
- Jakmile se přestane ozývat syčení unikajícího vzduchu, ventil zavřete.
- Nyní můžete opět zapnout oběhové čerpadlo a také zkontrolovat tlak vody v otopném systému. Pokud je nízký, je potřeba dopustit vodu.
- Nechte topení chvíli běžet a zkontrolujte, jestli hřeje rovnoměrně. Pokud jsou na radiátoru stále studená místa, znamená to, že v otopném systému zůstaly vzduchové bubliny. V takovém případě celý proces ještě jednou zopakujte.
Jak odvzdušnit topení v paneláku a bytovém domě
Zatímco odvzdušnění radiátoru v rodinném domě můžete provést kdykoli, v paneláku je potřeba trocha plánování, protože je do procesu potřeba zapojit všechny partaje.
Paneláky a bytové domy mívají totiž komplexní topný systém, který je propojený přes všechny bytové jednotky. Ventily pak bývají jen v nejvyšším patře. Ostatní partaje mají radiátor bez odvzdušňovacího ventilu.
Radiátory v panelových a bytových domech se tak většinou odvzdušňují jen jednou ročně před zahájením topné sezóny, pokud byste měli problém s netopícím topením i během sezóny, je potřeba to řešit s družstvem nebo společenstvím vlastníků.
- Nejprve je potřeba sjednat termín, kdy odvzdušnění bude probíhat. Sledujte proto nástěnku ve společných prostorách, kde tato informace bývá vyvěšená. Také je možné, že vám smluvené datum přijde e-mailem.
- Ve sjednaném termínu otevřete termostat na nejvyšší stupeň, a to minimálně na půl hodiny. Během této doby se vzduchové bubliny posunou do nejvyššího patra.
- V tuto chvíli jsou bubliny u odvzdušňovacího ventilu v horním patře a může se začít. Pod radiátor umístěte hadr a pod ventil nádobku na zachycení vody.
- Ventilem je potřeba lehce pootočit a vyčkat, dokud z radiátoru bude unikat vzduch. Jakmile z ventilu začne kapat voda, zavřete ho.
- Zkontrolujte tlak v topném okruhu a doplňte vodu, aby byl tlak ve správných hodnotách.
Odvzdušnění specifických druhů topení
Na většinu modelů radiátorů je možné uplatnit předchozí návod. Jsou ale pak specifické typy radiátorů, které vyžadují odlišné řešení.
Radiátor s automatickým odvzdušňovacím ventilem
Jestliže máte novější typ topení, dost možná je to právě ten s automatickým odvzdušňováním, kde se nemusíte o nic starat. Stav vody hlídá plovák, který v případě vzniku bublin spustí odvzdušnění automaticky.
Teplovodní podlahové topení
Ani domácnosti vytápěné teplovodním podlahovým topením se pravidelnému odvzdušňování nevyhnou. Oproti klasickým radiátorům mívá podlahové topení dva ventily, jeden na kotli, druhý na rozvaděči. Jak tedy takové topení odvzdušnit?
- Nejprve uzavřete všechny okruhy na rozvaděči.
- Na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa připojte vodovodní hadici.
- Na spodní těleso připojte hadici pro odvod přebytečné vody.
- Otevřete první okruh a vpusťte do něj vodu. Jakmile ze spodního tělesa odtéká voda bez bublin, můžete okruh zavřít.
- Tento postup aplikujte na všechny zbývající okruhy.
Jak často ideálně odvzdušňovat?
Jak často je odvzdušnění topení potřeba, závisí na více faktorech, takže jednoznačná odpověď neexistuje. Obecně ale platí, že čím starší topení máte, tím častěji se mu budete muset věnovat.
Naprosté minimum je odvzdušnění a zkontrolování tlaku v otopné soustavě každý rok před začátkem topné sezóny. A pak pokaždé, když si všimnete, že se nerovnoměrně zahřívá a ozývají se z něho šplouchavé zvuky.
Odvzdušnění nepomohlo, co teď?
Přijde vám, že topení je i po odvzdušnění stále studené? Pokud jste následovali návod, měl by být všechen vzduch venku. Pro všechny případy ale celý proces ještě jednou zopakujte.
Stále nedošlo ke zlepšení? Raději zavolejte odborníkovi, který pomůže s odhalením příčiny i případnou opravou. Zatímco někdy je náprava snadná a finančně nenáročná, jindy je potřeba vyměnit radiátory za nové. Sami to poznáte těžko, proto je lepší poradit se právě s odborníkem.
Jestliže topení nehřeje, jak by mělo, může to znamenat problém v nižším proudění vody, jehož následkem se vzduch nevytlačí vzhůru. Častým problémem pak může ale také být špatný sklon topení, který nedovolí vzduchu odejít k ventilu.
Jak se správně starat o radiátory
O radiátor je kromě pravidelného odvzdušňování potřeba také pečovat. Následkem používání dochází k opotřebení a může se objevit například koroze. Neošetřená koroze může vést až k proděravění radiátoru, což je samozřejmě komplikace, kterou řešit nechcete.
Abyste tomu předešli, prohlédněte radiátory minimálně jednou ročně, abyste odhalili odlupující se nebo rezavějící místa. Ty následně ošetřete a natřete.
Kromě toho pravidelně kontrolujte, jestli z radiátoru nekape voda. Nejenže se s unikající vodou snižuje tlak vody v otopné soustavě, ale také hrozí nenávratné poškození podlahy.
Příčinou kapání je většinou netěsnící ventil. V případě, že by kapání pokračovalo i po dotažení, je možné, že je zrezivělý. V takovém případě nechte řešení na topenáři.