Jak na koupi nového bytu, když toužíte po úpravách?
J

Pokud aktivně hledáte nabídky bytů v nových projektech, máte zcela jistě alespoň základní představu o tom, jak by vaše vysněné bydlení mělo vypadat. V mnoha případech se přiblížení vašemu ideálu neobejde bez úprav. Jak v takovém případě při koupi postupovat?

pokoj kluk

Koupě bytu není něco, co by většina lidí dělala každý den. S největší pravděpodobností vás takový úkol čeká jednou až dvakrát za život, a proto se vyplatí celý proces předem nastudovat. U bytu v novém projektu to platí dvojnásob. Budete vědět, co vás čeká, na co se máte zaměřit a jaké máte možnosti. Díky tomu pro vás bude koupě méně stresující. Zároveň máte jedinečnou možnost ovlivnit vzhled vysněného bytu do posledního detailu díky požadavkům na různé úpravy.

„Pokud přemýšlíte o koupi bytu, zvažte při prohlídkách zcela jistě pomoc ze strany kvalitního realitního makléře. Je schopen upozornit vás na vady nemovitosti a díky zkušenostem je schopný vyjednat slevu z prodávané ceny. Odměna takového dohledu by se měla pohybovat fixně 500,- Kč za prohlídku. V případě vyjednání slevy s prodávajícím pak dalších 20 % z vyjednané slevy. Při slevě 100.000,- Kč sice zaplatíte 20.000,- Kč provizi makléři, ale uspoříte 80.000,- Kč, které můžete investovat do rekonstrukce, nebo vybavení nového domova.“ doplňuje  Liberecký makléř Jan Havič.

Průběh koupě bytu

Prvním bodem je nepřekvapivě výběr bytu. U budoucích projektů máte k dispozici zpravidla grafické vizualizace, modely a další podklady. V některých případech vám developer může ukázat podobný projekt, který je již hotový. Máte-li možnost, určitě neváhejte navštívit vzorový byt. Často zjistíte, že velikost bytu není o metrech, ale o chytrých řešeních a vašich pocitech.

Po výběru následuje rezervace bytu. Pořádně si zjistěte a přečtěte její podmínky. Nezávazná rezervace by měla proběhnout bez nutnosti hradit jakoukoli zálohu.

„Standardem v realitním obchodování je ale závazná Rezervace, která je spojena se složením rezervačního poplatku. V tomto ohledu ale příliš nevyčkávejte a pokud se Vám nemovitost líbí, rezervační smlouvu podepište, nebo by Vám mohla nemovitost utéct jinému zájemci. Trh s nemovitostmi je rychlý a poptávka dnes převyšuje nabídku,“ doporučuje pan Havič.

Dalším krokem je vyřešit financování. Nezapomeňte na to, že výše hypotéky je od dubna 2017 maximálně 90 % z odhadní ceny nemovitosti. Kvalitní prodejce vám vše vysvětlí a nabídne vám široký výběr financování. Posledním úkonem je podpis smlouvy podle vybraného financování a nemovitosti.

Kdy zažádat o úpravy?

Protože má každý o dokonalém bydlení jiné představy, neváhejte se v rámci koupě informovat o možných úpravách. Kvalitní prodejce k vám vždy bude mít individuální přístup a pokusí se maximálně vyhovět vašim představám. Například u společnosti Central Group si v rámci běžného provedení do stanoveného termínu vybíráte nejen ze široké škály obkladů, dlažeb, krytin a dveří, ale také máte možnost rozhodnout se pro nadstandardní provedení.

Možnosti úprav mohou vycházet z nejčastěji žádaných změn připravených architekty a projektanty Central Group, komplikací však nejsou ani individuální změny od jiných rozvodů elektřiny až po spojení dvou bytových jednotek. Klíčové je pouze o úpravy zažádat včas. Váš byt nemusí vypadat jako všechny ostatní v daném projektu. A proč myslet na úpravy s předstihem? Myslete na to, že vás čeká nemalá investice, a proto detaily nepřehlížejte. Nikdo nechce přeci každý den koukat na obklady, které se mu nelíbí.

Nakupujte tam, kde vám vyjdou vstříc

Koupě bytu dokáže být příjemnou a zcela bezproblémovou záležitostí, kterou si užije každý, kdo má zájem si vzhled a interiér bytu přizpůsobit vlastním potřebám. Stejně tak se dokáže proměnit v noční můru. Vše záleží pouze na tom, u koho a za jakých podmínek se nový byt rozhodnete pořídit. Vybírejte si kvalitní developery a společnosti se vstřícným přístupem k zákazníkům. Uvidíte, že se to vyplatí.

TIP realitního makléře Jana Haviče: „Pokud plánujete bydlet skutečně ve vlastním, kupte nemovitost před rekonstrukcí. Cena bude nižší a vy si budete moci za uspořené peníze nemovitost zrekonstruovat zcela podle svým představ.“

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here