Jak funguje solární lampa? + 3 výhody
J

Hledáte venkovní osvětlení pro svou zahradu? Které je také udržitelné? A které nevyžaduje instalaci elektřiny? Pak jsou solární lampy ideálním řešením. Solární zahradní osvětlení je praktickým a udržitelným řešením atmosférického osvětlení vaší zahrady. Lampy se během dne automaticky nabíjejí. Večer si tak při jídle a pití můžete vychutnat útulné venkovní osvětlení. Jak přesně ale solární lampa funguje? To a další 3 praktické výhody a tipy na údržbu solárního osvětlení se dozvíte v tomto článku.

Jak funguje solární osvětlení?

Provoz solární lampy není v zásadě složitý. Jedná se v podstatě o lampu, která funguje na solární energii. Během dne zachycuje solární panel připevněný na lampě sluneční paprsky. Tyto světelné paprsky se přeměňují na energii. Doba svícení venkovní lampy se pohybuje přibližně od 6 do 12 hodin. V závislosti na typu solární lampy a baterie. Ale 6 hodin už je víc než dost na to, abyste večer mohli svítit.

Kam se ale všechna ta energie ukládá? Solární lampa obsahuje dobíjecí baterie. Tato dobíjecí baterie uchovává energii. V důsledku toho se lampa rozsvítí, když nastane noc. Lampa má totiž zabudovaný soumrakový senzor. Díky tomu se lampa automaticky zapne, jakmile se začne stmívat.

shutterstock 1709595382

Existují i solární lampy, které fungují na pohybový senzor. Chcete například v noci jít něco vyhodit ven? Světla se pak automaticky rozsvítí, když projdete kolem. Velmi užitečné jsou také pro zabezpečení vašeho domova proti vloupání.

Solární lampy se tak nabíjejí během dne. Ještě téhož večera můžete rozsvítit zahradu.

3 výhody solárního osvětlení

Proč lidé volí solární zahradní osvětlení? Existuje spousta důvodů, proč se rozhodnout pro solární zahradní osvětlení. Kromě toho, že si můžete vybrat ze spousty stylových svítidel, mají také mnoho praktických výhod. Níže najdete 3 hlavní výhody solárních svítidel.

Solární zahradní osvětlení je šetrné k životnímu prostředí

Hlavní výhodou solárních lamp je udržitelnost. Solární lampa je šetrnější k životnímu prostředí. Proč? Protože solární lampa je energeticky úsporná. Místo spotřeby energie si solární lampy samy energii vyrábějí. Solární energie je nejjednodušší a nejudržitelnější způsob výroby energie.

Solární lampa šetří náklady na energii

V dnešní době jsou náklady na energie v domácnostech velmi nákladné. Také chcete mít co nejnižší náklady na energie? Pak je pro vás tato výhoda velmi důležitá. Instalací solárních lamp na zahradě totiž ušetříte náklady na energii. Solární lampa totiž funguje výhradně na solární energii a dobíjecí baterii. Díky tomu nespotřebováváte k osvětlení zahrady žádnou elektrickou energii ze sítě. Slunce svítí zadarmo!

shutterstock 628612007 1

Instalace solární zahradní lampy je snadná a bezpečná

Instalace solárního zahradního osvětlení je v mnoha ohledech jednodušší a bezpečnější než instalace běžného venkovního osvětlení. Nemusíte si zahrávat s elektřinou. Koneckonců, lampa ji generuje sama. Nemusíte se starat o kabely, protože solární lampa žádné nemá. Lampy můžete umístit, kamkoli chcete. Nejlépe na místo s přímým slunečním světlem pro vysoký světelný výkon.

Jak zjistím, zda je solární lampa voděodolná?

Většina solárních svítidel je vodotěsná proti stříkající vodě a dešti. To rozhodně stačí k její ochraně. U většiny modelů je uvedena také hodnota IP. IP je zkratka pro ochranu proti vniknutí. Udává, do jaké míry je svítidlo chráněno proti dešti a prachu.

Jaké jsou stupně IP?

  1. IP20 Odolnost vůči prachu
  2. IP21 Odolnost vůči kapkám
  3. IP23 Odolnost vůči dešti
  4. IP44 Odolnost proti stříkající vodě
  5. IP54 Odolnost vůči prachu a stříkající vodě
  6. IP65 Ochrana proti proudům vody
  7. IP67 Ochrana proti prachu a ponoření do vody po dobu 30 minut
  8. IP68 Ochrana proti prachu a ponoření pod vodu

Tip: U solárních zahradních svítidel je vhodnější zvolit stupeň krytí IP od IP23.

shutterstock 1788842924

Samozřejmě závisí na umístění na zahradě. Lampa na chráněném místě je méně ovlivňována povětrnostními podmínkami než lampy uprostřed zahrady nebo nástěnné lampy na fasádě. Čím vyšší je stupeň krytí IP, tím lépe je solární lampa chráněna před větrem a vodou.

Jaké je správné místo pro solární zahradní osvětlení?

Solární zahradní osvětlení funguje pouze s nabitou baterií. Je nejvhodnější ho umístit tam, kde je nejvíce slunce. Umístění závisí na poloze vaší zahrady. Nejlépe je však vyhnout se stinným místům. Nejlepším místem pro umístění solárních výrobků je místo, kde svítí nejvíce slunce.

Jak prodloužit životnost solární lampy?

Abyste si mohli solární lampy užívat co nejdéle, je důležitá jejich údržba. Díky tomu budou vaše venkovní lampy nejen skvěle vypadat, ale také déle vydrží. Díky následujícím tipům můžete životnost svých solárních lamp prodloužit během chvilky.

shutterstock 2000847341

Čištění solárních článků

Solární panel pravidelně čistěte vlhkým hadříkem. Používejte nejlépe pouze vodu pro zachování čistoty lampy. Díky pravidelnému čištění solární panely zachytí dostatek slunečního světla. Je panel příliš znečištěný? Pak zachytí méně slunečního světla a budou svítit kratší dobu s menším světelným výkonem.

Chraňte baterii před korozí

Po vyčištění solárního panelu ihned zkontrolujte baterii. Vidíte korozi? Tu pečlivě otřete hadříkem, abyste předešli vzniku rezavých skvrn. Ty mohou způsobit vytečení baterie.

Včasná výměna baterie

Vyměňte baterii včas. Všimli jste si, že solární osvětlení funguje hůře? Pak je pravděpodobně třeba vyměnit baterii. Ovšem ne každý model má vyměnitelné baterie. V některých případech pak budete muset koupit nová světla.

Věděli jste o solárním osvětlení toto?

Nabíjení solárních zahradních světel bez slunečního světla

Solární světla by se měla nabíjet přirozeným slunečním světlem, že? A co děláte, když je zataženo? Nebo když se brzy stmívá, například v zimě? Věděli jste, že solární světla je možné nabíjet i jiným způsobem. Jak? Je to méně složité, než si myslíte. Použijte žárovku nebo LED lampu. Umístěte solární panel lampy přímo pod žárovku nebo LED lampu. Tímto způsobem lze solární zahradní lampu nabíjet i bez slunečního světla. Buďte však opatrní! Je to mnohem méně účinné než přímé sluneční světlo a mnohem méně udržitelný způsob.

Je solární lampa víc než jen ozdobné osvětlení?

Když si představíme solární lampu, často si vzpomeneme na lampy, které osvětlují úzké cesty na zahradě. Existují však také solární zahradní lampy, které na zahradě vytvoří útulnou atmosféru. Jedná se často o poněkud menší lampy, které se zapíchnou do země. Ideální pro romantické letní večery. S různými světly různých tvarů a velikostí můžete na zahradě vytvořit atmosférickou scénu.

Je však možné solární lampou osvětlit i větší plochy? Nebo osvětlit celou cestu? Ano, to je možné s vysoce svítivými solárními lampami. Tyto solární lampy mají často také větší solární panel a baterii. Vysoký světelný tok znamená, že je vyzařováno větší množství světla. Atmosférické solární lampy mají naopak nižší svítivost.

shutterstock 1386536762

Ať už hledáte cokoliv, solární lampy nabízí mnoho možností. Jsou odolné, snadno se instalují a nepotřebují kabely, aby krásně rozzářily vaši zahradu.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here