Jak a proč vybrat dobré polštáře?
J

Proč vybrat dobré polštáře? To není nijak zapeklitá otázka a odpovědět na ni je vpravdě hračka. Abyste se dobře vyspali, nebolela vás záda a neměli jste problémy s krční páteří. No dobře, jenže jaké vybrat?

PiCaSo manufactury péřový polštář EXCELLENT 50x70 cm (600 g)
PiCaSo manufactury péřový polštář EXCELLENT 50×70 cm (600 g)

Začněme velikostí

Velikost je poměrně zásadní parametr, který budete muset při výběru řešit. Samozřejmě záleží čistě na vašich preferencích, zda budete chtít jeden velký polštář nebo třeba vícero menších. Obecně se doporučuje spíše pořizovat větší polštáře do větších loží, avšak pokud se i tam budete chtít obklopit kupou polštářků, není důvod, proč tak neučinit. Co se týče výšky polštáře, zpravidla se uvádí, že vyšší polštáře jsou určeny těm, kteří spí na boku. Polštář totiž vyplní vzniklou mezeru mezi hlavou a tělem a krční páteř tak bude v optimální poloze, tedy rovně. Pokud však spíte častěji na zádech, je lepší zvolit si spíše nižší polštář, abyste neměli hlavu zbytečně vysoko, a tedy i ohnutou krční páteř.

Materiál hraje prim

Pokud se bavíme o materiálech, které jsou použité k výrobě polštářů, jde o trochu složitější věci. Je totiž opravdu z čeho vybírat a každý z materiálů má svá nesporná pro a proti.

Tradiční volba

Jestli chcete mít polštář vycpaný tak, jako měla již vaše babička, sáhněte po peří. Peří je velmi oblíbené zejména pro tepelný komfort, který nabízí, a jenž oceníte zejména v zimních měsících. Stejně tak bude polštář vycpaný peřím opravdu pohodlný. Snadno si jej totiž vytvarujete přesně tak, jak potřebujete. Navíc takovéto polštáře mívají opravdu mimořádně dobrou životnost. Problém by mohl nastat v případě, že jste vy sami nebo kdokoliv, komu bude polštář určen, alergikem. Peří je přece jenom opravdu málo odolné vůči všem možným alergenům, a proto se v takovém případě poohlédněte po něčem jiném.

Polštář s nanotkaninou

Protiroztočové polštáře s českou nanotkaninou je ideální pro všechny alergiky a astmatiky. Obsažené vlákno funguje jako mechanická bariéra, která brání roztočům ve shromažďování a množení. Materiál je měkoučký, prodyšný a zcela chrání před roztoči i jejich alergeny.

photo 1514829560620 c510997c9c41 e1559417821653

Zatočte s bolestí krční páteře

Pokud vás trápí bolavá záda nebo máte problémy s krční páteří, mohl by být na vině i špatně vybraný polštář, který je nedokonalou oporou hlavy. Řešením by tedy mohlo být pořídit si polštář nový a nejlépe takový, který s vašimi potížemi zatočí jednou provždy. Vhodným kandidátem by mohl být polštář z paměťové pěny. Paměťová pěna se dokáže skvěle přizpůsobit tvaru hlavy, které poskytuje maximální oporu. Tento materiál dobře drží tvar a po každém probuzení se polštář opět vrátí do svého původního tvaru. Jedinou nevýhodou by v tomto případě mohla být cena, která je přece jenom o něco vyšší.

Anatomický polštář Alex latexový, potah aloe vera
Anatomický polštář Alex latexový, potah aloe vera

Levnější varianta

Hledáte-li polštář, který bude dobře fungovat a zároveň nebude stát majlant, poohlédněte se po nějakém polštáři s polyesterovou výplní. I ten bude poměrně slušně držet tvar a zároveň je i vhodný pro alergiky.

Netradiční přírodní volba

Pokud však trváte na tom, že byste chtěli mít polštář z přírodních materiálů, ale zároveň se třeba potýkáte s alergiemi, zkuste polštáře z ovčí vlny. Ty jsou vhodné i pro alergiky a nabízí spoustu vynikajících vlastností. Mezi prvními je velmi dobrý odvod vlhkosti, což oceníte zejména v horkých letních měsících. Ale samozřejmě se ovčí polštář stane v posteli nedocenitelným i v létě. Termoregulační vlastnosti vlny jsou totiž opravdu mimořádné.

Nezapomeňte na dobrý povlak

Materiál povlaku je opravdu důležitý a i zde je potřeba nákup pečlivě zvážit. Některé totiž dokáží vlastnosti samotného polštáře o hodně vylepšit, jiné však mohou na funkčnosti ubrat. A to by byla škoda.

Polštář CUSHIONit velký
Polštář CUSHIONit velký

Bavlna

Bavlna patří mezi ty nejpoužívanější materiály. Z části asi proto, že je cenově opravdu dostupná, ale také proto, že dobře saje vlhkost, je prodyšná a příjemná na dotek. A navíc si můžete vybrat opravdu z pestré palety barev a všelijakých vzorů.

Polyester

Tento syntetický materiál je velmi vzdušný a příjemný na dotek, pro polštář tedy jako dělaný. Navíc nedrží žádné roztoče ani bakterie, tudíž pro alergiky je to opravdu dobrá volba za dobrou cenu. Polštáře opatřené tímto povlakem navíc budou mít o něco lepší izolační vlastnosti.

Polybavlna

Jestli chcete váš polštář obléct do něčeho, co kombinuje dobré vlastnosti přírodní bavlny a syntetického polyesteru, pak hledáte právě polybavlnu. Ta se vyznačuje dobrou prodyšností a příjemností na dotek, zároveň se dobře udržuje a nemačká se.

Mikrovlákno

Materiál, který je perfektní, co se péče o pokožku týče, je mikrovlákno. To můžete pořídit v několika úpravách a variantách a s různými příměsmi. Jednou z nich může být třeba aloe vera nebo stříbro, které dobře pečují o pokožku a nedrží v sobě žádné alergeny. Navíc dobře odvádí vlhkost. A pokud se chcete opravdu zbavit všech bakterií, existuje i speciální antibakteriální mikrovlákno.

Lyocell

Toto vlákno je vyráběno rozpouštěním a zvlákňováním dřeva. Jedná se tedy o čistě přírodní materiál, který má mimořádně dobrou savost. Pokud se tedy v noci potíte, tento materiál si s tím skvěle poradí. A dobře si poradí i s mikroorganismy, které se v polštáři díky tomuto materiálu jen tak neusídlí. Lyocell je pak často používán i jako příměs k bavlně, polyesteru či vlně.

Aby to vypadalo

Dalším, pro někoho více a pro někoho méně důležitým faktorem, je design. Potahy se vyrábí v obrovském množství barev, vzorů a s různými motivy. Ty by měly ladit s již použitými barvami v ložnici a hlavně by měl být polštář sladěn s peřinou. Zcela zásadní je ale především to, aby se vám celkový vzhled líbil.

Sada povlaků na polštářek MAGNOLIE A MOTÝLI 2 ks 40 x 40 cm
Sada povlaků na polštářek MAGNOLIE A MOTÝLI 2 ks 40 x 40 cm

A jestliže máte vybraný vhodný materiál polštáře i jeho potahu, který jste si oblíbili, zbývá jen jediné. Pohodlně se uvelebit a nechat si zdát něco pěkného. Tak dobrou noc!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno