Inteligentní dům v době nepřítomnosti: Jaké přináší zabezpečení?
I

Mnohé rodiny vyrážejí na cesty během celého roku, ať už na letní dovolenou k moři nebo zimní relax a lyžování na horách. Své byty nebo domy tak nechávají nějaký čas opuštěné. Zatímco si užíváte svůj zasloužený odpočinek, váš domov může být v ohrožení. Není žádnou novinkou, že řada z nich disponuje funkcemi tzv. inteligentní domácnosti. Co to ale znamená a jaké výhody může mít využití inteligentních technologií pro zabezpečení?

Když nejste doma, chytrý dům se stará o bezpečí

Dovolená je především o relaxaci a užívání si volného času, takže poslední věc, kterou potřebujete, jsou starosti. Jednou z největších, která se může vkrást do mysli, je, zda je doma všechno v pořádku. Co by se stalo, kdyby si váš dům mohl v podstatě dávat pozor sám na sebe? Zajistit, aby bylo vše v bezpečí a upozornit vás na události, které by vám neměly uniknout?

Instalace inteligentního systému do vaší domácnosti by vám okamžitě poskytla úplnou kontrolu nad vaším domovem. K tomu, aby dovolená mohla proběhnout v klidu, je třeba myslet na tyto důležité věci a dobře zabezpečit svůj dům nebo byt.

cLoxone Smoke Detector Air 02a

Aktivace požárního hlásiče

Neobydlenému domu se může stát mnoho věcí. Jsou věci, které mohou být banální, ale pokud budou ponechány bez kontroly, mohou vést k velkým problémům, například úniku vody v kuchyni.

Rychlá reakce je v kritických situacích nejdůležitější. Detektory vody a kouře vám pomohou předcházet těmto typům nehod, upozorní vás a umožní okamžitě zasáhnout. Třeba automaticky vypnout přívod vody nebo zavolat pomoc. 

Zavření všech oken a dveří

Na kolik věcí nesmíme zapomenout, když odcházíme z domu? Jsou zavřená všechna okna a dveře, zhasnuta světla, vypnutý televizor, topení nastaveno na úsporný režim?

Inteligentní systémy dnes nabízejí řešení pro podobné situace. Jednoduchou instalací okenních nebo dveřních kontaktů, tak můžete včas zjistit, že jste je zapomněli zavřít a předejít tak mnohým škodám. Jakmile odejdete z domu a senzory zaznamenají, že jste zapomněli zavřít okna nebo dveře, telefon vás upozorní a vy můžeme následně reagovat. Stejně se spotřebiči, které navíc většinou inteligentní systém může i sám vypnout. Záleží na konfiguraci.

Pomoc od sousedů

Základem většiny opatření vůči případnému vykradení je vytvoření dojmu, že v domě stále někdo bydlí. Jednou z možností, je požádat o pomoc sousedy, přičemž nemusí jít o nic náročného. Nemusí vám uklízet, zalévat květiny ani nic podobného. Stačí, když odstraní základní znaky vaší nepřítomnosti majitelů v domě. Výhodou inteligentních domů je, že můžete vašim sousedům umožnit dočasný přístup do domu (pomocí kódu či elektronického klíče).

Přes tzv. video vrátného budete mít také možnost v telefonu vidět, kdo zvoní a umožnit mu tak přístup do domu, aniž jste mu museli nechat na starosti vaše klíče. Budete tak mít pod kontrolou, kdy a kdo do vašeho domu vešel.

Zapnutí alarmu

Celkový plán ochrany domu bude kompletní jen tehdy, pokud bude dům vybaven bezpečnostním systémem. Senzory pohybu nainstalované uvnitř domu, jakož i vnější bezpečnostní systémy (například videovrátný) dokáží poskytnout další systém ochrany.

Pokud někdo vnikne do našeho zabezpečeného prostoru, spustí se automaticky poplachový řetězec, který má několik fází. Inteligentní systém včas dokáže reagovat, spustit alarm a okamžitě odeslat upozornění na váš telefon. Následně tak můžete adekvátně reagovat.

Prevence vloupání

pasted image

Ochraně svého bytu nebo domu před odjezdem na dovolenou byste měli věnovat zvýšenou pozornost a udělat několik praktických opatření, která riziko vloupání mohou významně snížit.

Propojená domácnost umožňuje vytvářet inteligentní scénáře. Můžete například nastavit, aby se vaše světla automaticky zapínala v konkrétních časech, nebo je můžete nastavit tak, aby se během večera řídila náhodným vzorem. To bude simulovat, že jsou doma lidé, a odradí případné zloděje.

Zvonek s kamerou se v době vaší nepřítomnosti může zdát jako nesmysl. Přece i bez něj nezvaným návštěvám nikdo neotevře. Avšak v případě, že by zloději chtěli tímto způsobem zkontrolovat, zda jste doma, získáte představu o tváři, která to zkoušela.

Inteligentní zavlažování zahrady

Trávník nebo zahrada budou jistě vyžadovat nějakou péči, pokud plánujete být dlouho pryč. Na základě pravidelného sledování vlhkosti půdy, stavu retenční nádrže a předpovědi počasí se inteligentní zavlažovací systém postará o zahradu za vás.

Inteligentní řešení dokáže usnadnit nejen život v našich domovech, ale podporuje a usnadňuje také obhospodařování zahrady. A to s maximálním ohledem na efektivitu. Využije nejdříve vodu ze zásobníků a pokud není potřeba (má pršet, vláhy je dost atp.) zalévat nebude. S vyprahlým trávníkem je konec.

pasted image 0

Užívejte si bez starostí

Léto je jako stvořené na cestování, relaxaci, hudební festivaly, túry do hor nebo klidný západ slunce na pláži. Ale také víme, že je to čas, kdy jsou naše domy nejzranitelnější, a v těchto měsících přibývá zpráv o vloupání.

Propojený domov vám přináší důvěru a klid s vědomím, že váš dům a váš majetek je chráněn, když jste pryč, takže si můžete naplno vychutnat pobyt mimo domov a využít svou dovolenou na maximum. Technologie vždy vznikaly, aby nám usnadnily život. Dosud byly závislé na naší přítomnosti. Teď se ale dokáží postarat o sebe samy.

A co vy, jste fanoušci inteligentních systémů v domácnosti, nebo dáte přednost staré klasice?

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here