Hlavní klady a zápory živé fasády
H

Živá fasáda je na pohled velmi originální. Pokud máte slabost pro přírodní vzhled a chcete dům sladit například s okolní zahradou, jedná se o skvělý tip. Rostliny pnoucí se při stěně vnesou do vašeho domu pohodlí a určitou dávku soukromí. Než se pro živou fasádu rozhodnete, určitě se vyplatí podívat na hlavní klady a zápory.

Živá fasáda
Živá fasáda

Skvělá tepelná izolace

Mezi jedny z hlavních výhod živé fasády patří bez diskuze její schopnost dům tepelně izolovat. Listy rostlin nejsou umístěny přímo na zdi, a proto mezi fasádou a rostlinami vznikne několik centimetrů volného prostoru. Ten funguje jako vzduchová izolace, díky které nedochází za chladného počasí ke zbytečnému úniku tepla ze zdiva. Dle různých zkušeností dosahuje úspora tepelné energie u živé fasády pěti a více procent. V létě naopak popínavé rostliny chrání celý dům před zbytečným přehříváním, protože vytváří pro zdivo stín a zároveň odráží sluneční paprsky.

Zelený kabátek

Nezpochybnitelným plusem živé fasády je ochrana domu. Je-li váš dům umístěn někde u cesty, oceníte, že květiny zachycují prach. Fungují jako takový filtr. Mezi povrchem stěn a listy prakticky nedochází k pohybu vzduchu. Listy zároveň chrání dům před deštěm a povětrnostními vlivy. Voda neprosákne až k omítce. Výsledkem je, že samotný dům zůstane mnohem déle v lepší kondici. Zdivo má však stále možnost dýchat. Díky tomu na něm nedochází ke vzniku plísní.

Zelený kabátek
Zelený kabátek

Pozor na praskliny

Vedle výhod musíte u živé fasády počítat s několika nevýhodami. Určitě není možné využít popínavé květiny pro zakrytí popraskané a ošklivé fasády. Rostlina by v takovém případě praskliny ještě zvětšila. Kořeny mají při růstu velkou sílu. Jejich eliminace by znamenala velké škody. Již tak je odstranění časově náročné. Zvětralá a jinak poničená omítka tak rozhodně není pro popínavé rostliny vhodná.

Zvířátka a živá fasáda

Kus přírody na vašem domu ze zcela pochopitelných důvodů láká zvířata. Kromě hmyzu to mohou být také pavouci či drobní hlodavci. Ti nemají problém se po rostlinách dostat až k vašim oknům. Zcela bez nadsázky lze tak říct, že živá fasáda není nic pro lidi s arachnofobií.

Živá fasáda
Živá fasáda

V zimě máte smůlu

Většina popínavých rostlin ztrácí na zimu listy a živá fasáda tím pádem přestává v tomto ročním období fungovat. Chcete-li si okrasnou funkci fasády užívat po celý rok, vsaďte na břečťan plazivý. Ten je kromě jiného velmi nenáročný a sám se přichytí k povrchu. Navíc se sám o sobě dožívá vysokého věku.

Chcete živou fasádu?

Všechny výše zmíněné klady a zápory vám pomohou při rozhodování, zda-li si živou fasádu na dům pořídit. V každém případě se však jedná o na pohled velmi zajímavý prvek, který nelze jen tak přehlédnout.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here