Hausbót, ve kterém se bydlí celoročně
H

Oslovilo vás nízkoenergetické bydlení? Kromě klasických nízkoenergetických rodinných domů má česká společnost CZECH PAN v nabídce bydlení i pro dobrodružnější povahy – hausbót. Jestli vás láká bydlení přímo na vodě, nemusíte čekat dlouho, vše může být hotové v rámci týdnů. Pojďte se o tom dozvědět více.

houseboat

Dřevostavba na vodě

Stavba hausbótu se v mnoha ohledech moc neliší od běžné dřevostavby. Stejně jako u obytných domů i rekreačních objektů je použitý stejný stavební systém nazývaný K-Kontrol. Jedná se o panel složený z dvou OSB desek, což jsou ekologické desky vytvořené ze slisovaných dřevních štěpků a pojiva, a samozhášivého polystyrenu uprostřed obou desek. Protože jsou tyto panely nepropustné, ochrání vás před průvanem a chladem, který je jinak u vody často intenzivní.

Okno přímo do přírody

Bydlení u vody si přímo říká o velká okna, skrz která se budete moci kochat plynoucí vodou a okolní krajinou. Velké prosklené plochy mají ale i racionálnější opodstatnění. Sluneční paprsky znatelně pomohou s vytápěním prostoru (za předpokladu, že si vyberete kvalitní těsnící okna). Zejména na podzim a na jaře je to příjemné, protože si výrazně zkrátíte topnou sezónu.

Hausbót nejen k rekreaci

Hausbót z K-Kontrol není jen rekreačním objektem. Bydlet v něm můžete celoročně. Tepelné ztráty jsou totiž výrazně nižší než u standardních hausbótů. Což je z hlediska úspor opravdu výhodné. A věřte tomu, že tepelné vlastnosti byly testovány opravdu poctivě. Systém K-Kontrol byl použit i při stavbě polární stanice na Antarktidě, která slouží vědcům pro práci v extrémních podmínkách.

Jak je to s hygienou?

Bojíte se, že se budete muset vzdát určitého pohodlí, na které jste zvyklí. To pravděpodobně ano, ale ne na úkor hygieny. Hausbót nabízí výbavu, kterou najdete v každém bytě. Záchod, sprcha i dřez jsou samozřejmostí. Jen je potřeba myslet na to, že nádrže s odpadní vodou je nutné v zimě vyhřívat, aby nezamrzly.

Doplňky, které spoří energii

Maximálních tepelných úspor můžete docílit, když si svůj hausbót necháte doplnit o řízené větrání s rekuperací. Díky němu budete dovnitř pouštět čerstvý vzduch už ohřátý teplem z odpadního vzduchu. Větší energetickou soběstačnost lehce zařídíte přidáním solárních panelů. Energii z nich pak můžete použít pro ohřev vody pro sprchování i mytí nádobí. Po domluvě je možné připravit i například vytápění podlahy. Je toho opravdu mnoho, o čem můžete rozhodovat.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here