Oslovilo vás nízkoenergetické bydlení? Kromě klasických nízkoenergetických rodinných domů má česká společnost CZECH PAN v nabídce bydlení i pro dobrodružnější povahy – hausbót. Jestli vás láká bydlení přímo na vodě, nemusíte čekat dlouho, vše může být hotové v rámci týdnů. Pojďte se o tom dozvědět více.

Dřevostavba na vodě

Stavba hausbótu se v mnoha ohledech moc neliší od běžné dřevostavby. Stejně jako u obytných domů i rekreačních objektů je použitý stejný stavební systém nazývaný K-Kontrol. Jedná se o panel složený z dvou OSB desek, což jsou ekologické desky vytvořené ze slisovaných dřevních štěpků a pojiva, a samozhášivého polystyrenu uprostřed obou desek. Protože jsou tyto panely nepropustné, ochrání vás před průvanem a chladem, který je jinak u vody často intenzivní.

Okno přímo do přírody

Bydlení u vody si přímo říká o velká okna, skrz která se budete moci kochat plynoucí vodou a okolní krajinou. Velké prosklené plochy mají ale i racionálnější opodstatnění. Sluneční paprsky znatelně pomohou s vytápěním prostoru (za předpokladu, že si vyberete kvalitní těsnící okna). Zejména na podzim a na jaře je to příjemné, protože si výrazně zkrátíte topnou sezónu.

Hausbót nejen k rekreaci

Hausbót z K-Kontrol není jen rekreačním objektem. Bydlet v něm můžete celoročně. Tepelné ztráty jsou totiž výrazně nižší než u standardních hausbótů. Což je z hlediska úspor opravdu výhodné. A věřte tomu, že tepelné vlastnosti byly testovány opravdu poctivě. Systém K-Kontrol byl použit i při stavbě polární stanice na Antarktidě, která slouží vědcům pro práci v extrémních podmínkách.

Jak je to s hygienou?

Bojíte se, že se budete muset vzdát určitého pohodlí, na které jste zvyklí. To pravděpodobně ano, ale ne na úkor hygieny. Hausbót nabízí výbavu, kterou najdete v každém bytě. Záchod, sprcha i dřez jsou samozřejmostí. Jen je potřeba myslet na to, že nádrže s odpadní vodou je nutné v zimě vyhřívat, aby nezamrzly.

Doplňky, které spoří energii

Maximálních tepelných úspor můžete docílit, když si svůj hausbót necháte doplnit o řízené větrání s rekuperací. Díky němu budete dovnitř pouštět čerstvý vzduch už ohřátý teplem z odpadního vzduchu. Větší energetickou soběstačnost lehce zařídíte přidáním solárních panelů. Energii z nich pak můžete použít pro ohřev vody pro sprchování i mytí nádobí. Po domluvě je možné připravit i například vytápění podlahy. Je toho opravdu mnoho, o čem můžete rozhodovat.

Předchozí článekNa co si dát pozor při výběru jídelní židličky pro dítě
Další článekJak originálně uschovat koření, aby vydrželo dlouho voňavé

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno