Exotika u vás v obýváku
E

“Jéé, co to tady v předsíni máte za hlavu válečníka? To je nějaký talisman?” obdivuji při návštěvě kamarádky výzdobu chodby. Jinak holá bílá zeď je oživena černou škraboškou válečníka. Kamarádka se před nedávnem vrátila z indonéského ostrova Bali, odkud si dovezla i tento suvenýr. Je překvapivé, jak jedna malá dekorace dala chodbě hned exotičtější nádech.

Inspirace od profesionála RabunaDesign
Inspirace od profesionála RabunaDesign

Stýská se vám po dovolené v nějakém ráji? Nebo jste se právě odněkud vrátili a chcete si kouzlo klidu a exotiky navodit i doma? Pak se zkuste inspirovat některým z následujících tipů, které voní exotickými dálkami.

Jak vypadá exotika v domácnosti

Vzpomeňte si, jak vypadalo vaše ubytování na Bali, v Karibiku či jinde mimo Evropu. Na místo našich pelargonií, fialek, tchynina jazyku v květináči pěstovali palmy, různé druhy citronovníků. Jednotlivé místnosti byly na místo dveří odděleny závěsy nebo pouze tkanými provázky. Někde jste mohli zahlédnout paravan s květinovými motivy.

dekorace teak
dekorace teak

Místnosti jsou také často vyzdobeny větším množstvím sošek, než jsme tomu zvyklí u nás. Nejčastěji se jedná o motivy místních zvířat nebo bůžků. Porcelánové servisy rozhodně v Africe nehledejte. Co naopak tady uvidíte jsou svíčky a různé vonné tyčinky, které vdechnou tajemno i do ovzduší.

Barvy bývají pestré, ale dominuje v nich černá. Důležité je dbát na kontrasty, prudké změny barev a pestré motivy. Opět se jedná především o zvířecí motivy, například plameňáci, sloni, apod.

Zdobíme obývací pokoj

Pokud se bojíte, že by vaše domácnost mohla za chvilku působit kýčovitým dojmem, zkuste na to jít pomalu. Vyzdobte si do exotiky třeba jenom obývací pokoj. Až si zvyknete, můžete pokračovat i do dalších místností.

Začněte tapetami. Jejich výhodou je snadná aplikace, kterou zvládnete i svépomocí. Navíc, až se vám jejich vzorek přestane líbit, sáhnete jednoduše po jinačejším. Máte dvě možnosti, buď sáhněte po tmavé tapetě se světlým vzorkem, nebo naopak po bílé s výrazným tmavým motivem. Za nás je lepší první varianta, ale je odvážnější. Ať už zvolíte jakkoliv, pečlivě vyberte motiv. Zapomeňte na ty květinové a sáhněte například po plameňácích ve zlatavé barvě.

budha
budha

Až budete mít tapety, začněte ladit zbytek interiéru. Užijete přehozy nebo plédy přes gauč a pohovku. Pokud máte tmavou tapetu, není problém k ní hledat přehoz do kontrastu – oranžová, žlutá, ale i fialová.

Celkový dojem umocněte soškou. Dřevěné motivy zvířat zakoupíte i u nás, pokud jste si nedovezli suvenýr z dovolené. Stačí zajít do hobby marketů nebo květinářství. Vybírejte jednobarevné sošky ve tvaru exotických zvířat – sloni, papoušci nebo želvy. Ale nepřežeňte to, jedna až dvě sošky v pokoji jsou ažaž.

Pořiďte si citronovník

Toužili jste po vlastní zahrádce nebo skleníku? Případně už jste vášnivými zahrádkáři a pěstujete si nejenom vlastní bylinky za oknem? Pak máte vyhráno a exotické bydlení podtrhněte nákupem nějakého citronovníku. Péče o ně sice vyžaduje větší úsilí, ale jejich plody vám to vrátí.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Mezi ty nejčastější v českých domácnostech patří různé druhy citrusů. Substrát zakoupíte v obchodech, pak už jen stačí denně zalívat a brzy se dočkáte úrody. Nebo chcete méně náročnou exotickou rostlinu? Pořiďte si palmu, klidně i tu umělou.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here