Dvě děti v jednom pokoji? Nic nereálného v bytě.
D

Pokud vlastníte domek, asi vás problém více dětí v jednom pokoji mine. V případě panelového či jiného bytu o velikosti 2+1 je situace značně odlišná. V tomto případě svým ratolestem nemůžete dopřát vlastní pokojíčky. Přesto soužití dvou sourozenců v jednom pokoji nemusí mít katastrofický scénář.

Dětský pokoj pro vaše ratolesti - ilustrační obrázek, zdroj
Dětský pokoj pro vaše ratolesti – ilustrační obrázek, zdroj

Naopak, podle průzkumů tím děti získávají sociální návyky hned od mala. Není výjimkou, že starší sourozenec se snaží mladšímu pomáhat s úkoly. Mladší pak vidí ve starším vzor a rychle se učí novým věcem. Není tedy potřeba hned přemýšlet o koupi nového bydlení, pouze upravit stávající dětský pokojík. V dnešním článku si přečtěte rady na to, jak usnadnit dětem jejich společné soužití v jednom pokojíku.

Základem je vhodně zvolený nábytek

Každé dítě, malé i velké, potřebuje svůj dětský koutek, postel a stůl k učení. Při dvou dětech se vyplatí investovat do tzv. rostoucího nábytku v neutrálních barvách. Co si představit pod rostoucím nábytkem? Například ergonomickou židli a stůl, které “rostou s dítětem”. Tj. jedná se o polohovatelný nábytek, jehož výšku upravujeme podle růstu dítěte.

Na trhu existují také modulární kusy nábytku. Tento druh si představte jakou kousky lega, které do sebe vzájemně zapadají. Pro menší dítě ho rozložíte do menších skříněk, které v pozdějším věku přicvaknete k posteli a ta se tím zvětší.

Jiným řešením místa jsou dvoupatrové postele s šuplíkem jako úložným prostorem. Šuplík jde využít jako péřák, ale rovněž sem můžete odložit věci, které se tak často nepoužívají. Například nesezónní oblečení.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Jak oddělit prostor k učení od hraní

V jednom pokoji budete mít pravděpodobně jeden rovný společný stůl, kde se budou sourozenci dělit. Mladší sourozenec si bude hrát a starší se učit. Aby nedocházelo k rušení staršího mladším, myslete zavčas na oddělení prostoru na učení od prostoru vymezeného pro hraní. Řešení je hned několik.

Ve větším pokoji můžete k oddělení využít další skříně, úložné boxy nebo policový systém. Mnohem elegantnějším řešením se jeví využití paravanu. Ten možná znáte z filmů pro pamětníky, ale věřte, že se začíná opět prosazovat v současných interiérech.

V zásadě dělíme paravany podle velikosti na trojdílné a čtyřdílné. Zhotovené mohou být ze dřeva, plastu, ale koupíte i látkové varianty. Záleží, co vám lépe zapadne do dětského pokojíku. Velká výhoda této mobilní příčky spočívá zejména v tom, že dokáže odhlušit prostor, který skrývá. Starší sourozenec se tak může nerušeně učit.

Co když máte kluka a holku?

Řešíte, jak společně může vyrůstat sestra a bratr? Ani to nemusí být problém. Důležité je nastolit pravidla soukromí. Interiér pokojíku může zůstat stejný jako u jedinců stejného pohlaví. Chytrou výmalbou nebo vhodně zvolenými tapetami dokážete odlišit, která část pokojíku je vaší princezny a která princátka. Ne nutně to musí být tradiční barvy v podobě růžové a modré.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

V tomto případě zapojte do hry děti. Nechte je rozhodnout, jaké barvy preferují ve své části pokojíku. Základní barvu volte neutrální – bílou nebo odstíny žluté. Poté vymalujte jen části stěn u postýlek nebo hracích koutků. Na trhu zakoupíte i samolepky na stěny, které zvládnete aplikovat svépomocí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here