Dekorace malé zahrady? 6 tipů na úpravu malých zahrad
D

Úprava malé zahrady vyžaduje promyšlený zahradní plán a několik chytrých zahradnických tipů. Pokud totiž máte malou zahradu, musíte být chytří. V následujících tipech se dozvíte, jak optimálně využít dostupné metry čtvereční, jak zvětšit malou plochu a jaké podmínky musí splňovat uspořádání malé zahrady. Díky chytrému návrhu malé zahrady si budete moci své venkovní místo užívat ještě více a déle.

Navržení malé zahrady vyžaduje (funkční) plán zahrady

Ať už potřebujete zařídit velkou nebo malou zahradu: abyste si mohli venkovní prostor naplno užívat, je vhodné se nejprve zamyslet nad funkcí zahrady a vše naplánovat. Funkce určuje další design vaší zahrady. Chcete, aby vaše zahrada byla například zeleninová, abyste mohli vařit čerstvé potraviny z vlastní zahrady? Nebo vaše zahrada slouží k odpočinku mezi rostlinami – v příjemném a pohodlném prostředí? Na malé zahradě lze také grilovat, takže si můžete s přáteli a rodinou užívat příjemné večery s dobrým jídlem. Nebo by zahrada měla sloužit jako hřiště, kde si vaše děti mohou hrát venku v bezpečném prostředí? V zásadě máte na výběr zhruba ze čtyř funkcí:

Založení malé zeleninové zahrádky

K vlastnímu založení malé zeleninové zahrádky nepotřebujete tolik místa. Pro miniaturní zeleninovou zahrádku je lepší nakoupit co nejvíce sadebního materiálu, než vysévat vlastní. Je to rychlejší. Do minizahrádky se hodí bylinky, jako je petržel, libeček, koriandr nebo bazalka. Chtěli byste do zeleninové minizahrádky přidat ovoce? Mnoho plodů je nyní k dostání v podobě keříků nebo na stoncích. Na malé ploše si tak můžete vypěstovat vlastní jablka, hrušky, maliny, švestky, bobuloviny atd. Některé druhy zeleniny, jako jsou fazole, hrách a okurky, jsou k dostání také jako malé keříky. Zelenina, jako je listový salát, rukola, špenát, červená řepa a ředkvičky, se také skvěle hodí do miniaturní zeleninové zahrádky. Pokud chcete pěstovat větší zeleninu, jako je mrkev, cuketa, rajčata nebo zelí, můžete si vybrat pěkné velké terakotové květináče. V těchto květináčích lze samozřejmě pěstovat i bylinky a ovoce. Jen se ujistěte, že květináče mají dostatek zeminy a jsou na správném místě.

shutterstock 1988197943 1024x685 1

Tip: Nezapomeňte využít vertikální prostor na zahradě! Existuje řada vertikálních systémů, které umožňují velmi snadné pěstování bylinek, ovoce a zeleniny do výšky.

Úprava malé zahrady jako odpočinkové zóny

V posledních letech se stalo trendem využívat venkovní prostor jako rozšíření obývacího pokoje a místo k odpočinku. V mnoha případech je na zemi položena luxusní kamenná dlažba, na kterou můžete umístit úžasně pohodlnou sedací soupravu. Dávejte si pozor, abyste při pokládání venkovních dlaždic nezabrali příliš mnoho místa. Čím více dlažby, tím méně výsadby. A málo zeleně je pro opravdový venkovní zážitek katastrofální.

Malé grilovací místo

Malá zahrada není překážkou pro to, aby se na ní sešlo několik lidí, kteří si užívají grilování. Stačí jen chytře rozdělit prostor. Vyberte si kompaktní gril, který nezabere příliš mnoho místa. Kromě známých velkých grilů je k dispozici také mnoho malých grilů, které se hodí zejména na malou zahradu. Přemýšlejte také například o modelu stolu, abyste mohli uspořádat útulné grilování u stolu se všemi.

Při zařizování malé zahrady jako místa pro grilování byste měli zvolit také chytrý nábytek a úložné prostory. Vyberte si například piknikový nebo jídelní stůl, který můžete snadno složit, uskladnit nebo odložit v době, kdy jej nepoužíváte.

shutterstock 645672055 1024x663 1

Malá zahrada jako dětské hřiště

Zařizujete malou zahradu jako ráj na hraní? Děti si často rády hrají venku. Je tedy příjemné přizpůsobit zahradu dětem, aby si mohly bezpečně a bezstarostně hrát venku. V dětské zahradě je velmi důležitý výběr dlažby, která je vhodná pro děti, stejně jako například výsadba, která nepálí a je samozřejmě netoxická. Pokud chcete mít zahradu vhodnou pro děti, ale ne dětské hřiště, vyhněte se velkému hernímu vybavení a množství pestrobarevných hraček. Poohlédněte se po jiných alternativách, jako například po venkovním (hracím) koberci nebo malém hracím stanu. Vybízí totiž k tomu, aby děti při hře venku popustily uzdu své fantazii.

Chystáte se založit malou zahradu? 6 chytrých tipů pro zahradničení

Zařízení malé zahrady vyžaduje nejen volbu funkce nebo účelu zahrady, ale také několik chytrých tipů a triků, pokud jde o výzdobu! Stejně jako zdobení malého prostoru vyžaduje i zdobení malé zahrady trochu kreativity. Ani malá zahrada však není překážkou k tomu, abyste zažili pocit opravdové zahrady. S tímto chytrým plánem krok za krokem se můžete rovnou pustit do navrhování zahrady.

1. Navrhněte hloubku, šířku nebo délku

Malé zahrady jsou často úzké nebo málo hluboké. Díky několika jednoduchým trikům může vaše zahrada vypadat delší a širší. Toho můžete docílit například výběrem podlouhlých terasových dlaždic nebo prken a jejich podélným položením: tím se zvýší optický efekt a zahrada bude vypadat širší nebo delší. Zadní stěnu zahrady můžete obarvit na tmavou barvu a vytvořit tak hloubku. Toho můžete dosáhnout natřením zdi nebo plotu, ale také můžete v zadní části zahrady vysadit tmavé rostliny (například břečťan). Světlá zadní stěna v zahradě naopak působí širším dojmem.

shutterstock 2022158846 1024x684 1

2. Vyberte si chytrý zahradní nábytek

Může se to zdát samozřejmé, ale když je prostor omezený, je třeba dbát na to, aby zahradní nábytek nebyl příliš velký. Pořiďte si jen ten nejnutnější, nejpraktičtější, štíhlý a světlý zahradní nábytek. Při zařizování malé zahrady je důležité snažit se kombinovat různé funkce. Zahradní skříňka může být zahradním plotem, závěsné křeslo může fungovat jako stínítko nebo se můžete rozhodnout pro zahradní stůl, který je zároveň ohništěm. Dalším tipem je volba skládacího nebo rozkládacího zahradního nábytku, který lze snadno přemisťovat. Tímto způsobem vytvoříte flexibilní rozvržení, které lze snadno upravovat.

shutterstock 2076403441 683x1024 1

3. Zvolte velkou atrakci pro oči

Volba velkého výrazu často opticky zvětší malou zahradu. V malé zahradě mějte na paměti, že zbytek zahrady by měl být zařízen v klidu. Vyhněte se rušným vzorům a jasným barvám, protože ty vaši zahradu zmenšují. Najděte správnou rovnováhu mezi atrakcí, která upoutá pozornost, a zbytkem zahrady. Pěknou ozdobou by mohla být velká rostlina s velkými listy v pěkném terakotovém květináči. Je dobré nevybírat příliš mnoho malých rostlin a různých květináčů: zahrada by pak byla příliš přeplněná.

shutterstock 1096486748 1024x682 1

4. Využijte veškerý prostor vertikálním zahradničením

Menší zahrada vypadá (opticky) větší díky práci s výškovými rozdíly. Proto se svými rostlinami a květinami vystupte do výšky! Použijte například vertikální zahradní konstrukci, nástěnný systém nebo závěsné květináče. Další možností je zvolit popínavé rostliny, jako je mučenka, břečťan, zimolez nebo tompeta, které se velmi rády plazí vzhůru. Nechte tyto popínavé rostliny pěkně růst u stěn nebo střechy. Využitím veškerého prostoru se zahrada rozrůstá co do plochy i obsahu! Důležité je také použití barev při výsadbě. Aby zahrada působila opticky větší, je důležité zachovat klid v používání barev. Zkuste kombinovat různé odstíny stejné barvy.

shutterstock 1044808663 1024x682 1

5. Jednoduché a neutrální zahradní dekorace

Snažte se držet jedné barevné palety jemných a světlých barev, jako je bílá, světle šedá, krémová, béžová nebo velbloudí. Tyto barvy se odrážejí ve slunečníku, zahradních polštářích a květináčích. Kombinací klidných barev vytvoříte na malé zahradě klid a prostor. V kombinaci s těmito klidnými barvami můžete přidat akcentní barvu. Akcentní barvy na převážně klidném pozadí často působí v malé zahradě lépe než velmi pestré prostory. Mezi tyto barevné akcenty patří například terakotová, světle modrá nebo lila. Uvidíte, že například šeříková barva v kombinaci s klidnými barvami vytváří oázu klidu a prostoru.

shutterstock 1165040566 1 1024x682 1

6. Zahradní osvětlení pro tmavá zákoutí

Zahradní osvětlení je při úpravě malé zahrady rozhodně nezbytné. Díky krásnému venkovnímu osvětlení můžete osvětlit tmavá zákoutí v zahradě a zahrada bude vypadat prostorněji. Například umístěte na zahradu reflektory, které osvětlí tmavá zákoutí. Opět žádné velké masivní lampy, ale atmosférické a decentní osvětlení.

shutterstock 472855663 1024x682 1

Ačkoli všichni sníme o velké neomezené zahradě, ve které se můžeme procházet celé hodiny, realita je často jiná. Naštěstí, jak jste se dočetli výše, existuje spousta chytrých triků, jak vyzdobit malou zahradu a opticky zvětšit venkovní prostor.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here