Čištění zahradních dlaždic? 4 tipy pro čistou zahradní dlažbu
Č

Pokud chcete, aby dlažba na vaší terase či zahradě zůstala dlouho pěkná, je důležité ji pravidelně čistit. Jedná se o práci, která vyžaduje trochu úsilí, ale odstranění zelených usazenin často nezabere mnoho času. Po úklidu bude vaše zahrada opět vypadat dokonale a vy se z ní můžete těšit po celý rok! Díky těmto 4 tipům bude vaše zahradní dlažba během chvilky opět čistá.

Odstraňte zelené usazeniny

Zelené usazeniny patří k nejčastějším znečistění zahradní dlažby. Zelené usazeniny jsou často způsobeny nedostatkem slunečního světla a špatným odvodněním terasy nebo cesty. Jedná se tedy především o místa, která jsou vlhká a mokrá. Zelené usazeniny se mohou snadno rozptylovat a navzdory pravidelnému čištění zahradní dlažby se mohou opakovaně objevovat. Proto je důležité důkladně vyřešit jejich příčinu a to můžete udělat pomocí jedné z níže uvedených metod:

  1. Čištění zahradní dlažby mýdlem
  2. Čištění zahradní dlažby čisticími prostředky
  3. Čištění zahradní dlažby tlakovým čističem
  4. Čištění zahradní dlažby pomocí biotexu, octa nebo jedlé sody

Jsou však všechny tyto metody stejně účinné? A jaké jsou výhody a nevýhody těchto čistících metod? U každé metody níže vysvětlíme, jakým způsobem ji můžete použít a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Čištění zahradní dlažby mýdlem

V případě extrémně zelených usazenin můžete čistit dlažbu pomocí mýdla a horké vody. Je to proto, že řasy odumírají při vysokých teplotách. Rozpusťte malé množství mýdla v horké vodě, ale dávejte pozor, abyste ho nepoužili příliš mnoho. Mýdlo obsahuje oleje a tuky, které mohou na dlaždicích zanechat nepříjemné skvrny (pokud ho použijete příliš mnoho). Doporučujeme proto vždy nejprve vyčistit dlažbu čistou horkou vodou. Nic jiného. Pokud by to nefungovalo, můžete do vody přidat malé množství mýdla a poté vodu rozetřít po dlaždicích pomocí koštěte. Nechte mýdlo alespoň několik hodin nasáknout. Pak se můžete pustit do drhnutí dřevěným nebo ocelovým kartáčem.

Při používání mýdla je však třeba mít na paměti několik nevýhod:

  • Mýdlo způsobuje kluzkost dlaždic. Proto buďte při nanášení mýdla na dlaždice opatrní!
  • Čištění dlaždic mýdlem zabere spoustu času. Chcete-li ušetřit čas, můžete případně mýdlo smíchat s vodu a jedlou sodou. To znamená, že mýdlo nemusíte nechat namočené několik hodin (přes noc).
  • Mýdlo ve vysokých koncentracích není šetrné k životnímu prostředí. Mýdlo proto používejte s mírou!

Čištění zahradní dlažby čisticími prostředky

Je zelená usazenina odolná? Pak si vyberte speciální čisticí prostředky, které vám čištění dlaždic usnadní. Než experimentovat s domácími prostředky, zvolte raději (ekologické) čisticí prostředky, které nemohou poškodit ostatní rostliny na zahradě a životní prostředí. Většina organických čisticích prostředků by měla být použita, když je povrch suchý, a obsahuje přírodní enzymy/látky, které odvedou svou práci. Upozorňujeme, že podmínkou je suché počasí! Po krátké době většina zelených usazenin zmizí a zbytek můžete vydrhnout čistou vodou a koštětem. Není třeba kupovat drahý kartáč nebo smeták, stejně dobře poslouží i obyčejný dřevěný kartáč.

shutterstock 1990465568 1024x682 1

Čištění zahradní dlažby tlakovým čističem

Obecně se čištění dlaždic tlakovou myčkou nedoporučuje. Tlak silného proudu vody totiž může rozprášit částečky betonu. Kromě toho se horní vrstva stane porézní, což způsobí, že řasy budou mít ještě více prostoru k uhnízdění a problém se ještě zhorší. Použití tlakové myčky je ale nejen snadné a rychlé, ale také šetrné k životnímu prostředí! Věnujte ovšem pozornost technickým údajům: tlak by neměl překročit 140 barů a minimální vzdálenost mezi hubicí myčky a dlažbou by měla být 20 cm.

shutterstock 1493055707 1024x682 1

Čištění zahradní dlažby pomocí biotexu, octa nebo jedlé sody

V posledních letech dochází k přechodu od čisticích prostředků k domácím alternativám. K čištění dlažby se hojně používají domácí prostředky, jako je ocet, jedlá soda a biotex. Tyto alternativy jsou často považovány za „přírodní“, jsou levné a jednoduše dostupné v supermarketech. Je ale opravdu tak výhodné používat tyto domácí prostředky? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto prostředků?

Ocet

Ocet je hojně využíván, protože plevel i řasy nemají ocet rády. Často se doporučuje naplnit kbelík octem a vodou (1 litr octa a 1 litr vody) a za slunečného dne vydrhnout celou dlažbu. A skutečně, v následujících týdnech uvidíte, že zelené nánosy a mech pomalu mizí. Zdá se tedy, že je to ideální domácí prostředek pro účinné a rychlé čištění dlaždic. Problémem však je, že ocet obsahuje dvojnásobné množství účinné látky ve srovnání s profesionálně používanými pesticidy. Právě kvůli tomuto dvojnásobnému množství účinné látky a kyseliny má ocet následující nevýhody:

  • Kyselina ničí všechny živé organismy, včetně dobrých bakterií a hub v půdě
  • Ocet rozkládá vápno (základní složku betonu)
  • Zahradní dlaždice jsou stále častěji opatřeny nátěrem nebo ochranou, které nejsou všechny stejně odolné vůči octu

Jedlá soda

Druhým běžným čisticím prostředkem je jedlá soda. Často se radí rozpustit 2 kg jedlé sody v kbelíku s 10 litry vody. Tuto kombinaci pak nalijete na znečištěné dlaždice a nechte ji dva dny působit. Po těchto dvou dnech můžete sodovou vodu a zelené usazeniny snadno odstranit kartáčkem. K čištění dlažby je skutečně možné použít jedlou sodu, ale opět se od tohoto prostředku stále více odrazuje. Přestože soda má rychlý účinek a je levná, i ona zůstává chemickým čisticím prostředkem, který je škodlivý pro stromy, rostliny a trávník.

Biotex

A konečně, Biotex je často zmiňován jako domácí prostředek na čištění dlažby. Enzymy obsažené v biotexu údajně ničí zelené řasy. Uděláte to tak, že vytvoříte pěnu s biotexem a pak ji nalijete na dlažbu. Druhý den si se zelenými řasami poradíte koštětem a veškerou zeleň z dlažby vydrhnete. Po dokončení práce opláchněte terasu od veškerého biotexu velkým množstvím vody. Výhodou Biotexu je, že je údajně šetrnější k životnímu prostředí než prostředky jako jedlá soda nebo ocet. Na druhou stranu je však méně efektivní a poměrně pracný.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here