Čím vším se vybavit, než k vám přibude nejlepší přítel člověka?
Č

Chystáte si pořídit pejska a nechcete nic ponechat náhodě? V tom případě jste spolehlivý chovatel, u kterého se mazlíčkovi bude jistě dařit. Může se ale stát, že je to vaše první zkušenost, a tak na něco zapomenete. Co je tedy nejdůležitější nakoupit, než přijde nový člen rodiny?

dog e1557344061998

Aby pejskovi vždycky chutnalo

V první řadě je potřeba myslet na to, z čeho bude pes krmen. Rozhodně by měl mít své dvě vlastní misky, jednu na vodu, druhou na krmivo. Platí, že by miska na žrádlo měla být čtyřikrát větší než je objem krmiva, který psovi budete dávat. A to závisí na velikosti vašeho nového přírůstku. Z materiálů máte na výběr zpravidla tři varianty. Nerezové misky mají dlouhou životnost a velmi snadno se čistí. Keramické misky pro psy lákají především svým elegantním designem. No a u misek z umělé hmoty oceníte její lehkost. Myslete ale vždy na to, že právě kvůli tomu by měla být opatřena protiskluzovým pruhem.

Bowl&Bone Republic Luxusní miska pro psa Deli kaštan 2 x 1,8 l
Bowl&Bone Republic Luxusní miska pro psa Deli kaštan 2 x 1,8 l

Aby spokojeně usínal

Ať už svému psímu kamarádovi dovolíte spát občas v posteli nebo ne, vlastní pelíšek mít musí. Zajišťuje mu totiž psychickou pohodu a místo odpočinku. Důležité je zohlednit, kde pelech bude. Pokud ho plánujete umístit do chodby či garáže, určitě myslete na vyšší dno a zvýšené okraje, které chrání před průvanem. U materiálu záleží na tom, aby byl omyvatelný či pratelný. Jen tak zabráníte, aby se v něm neusazovali paraziti. A jak zjistíte správnou velikost? Změřte krejčovským metrem pejska, když bude odpočívat vleže. Přidejte okolo 20 cm navíc kvůli pohodlnému otáčení a je to.

Pelech pro psy, kapsa, no. 34, šedý s puntíky - č.1
Pelech pro psy, kapsa, no. 34, šedý s puntíky – č.1

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Zahradní klasikou je také bouda pro psy. Ta musí splňovat tři základní parametry. Zaprvé musí být dostatečně prostorná. Pokud si nejste jistí, poradí odborníci, protože každý pes má nároky jiné. Obecně ale platí, že pes by se neměl při vchodu do boudy nijak krčit a uvnitř pohodlně ležet i stát. Zadruhé musí být dobře tepelně izolovaná, aby i v zimě bylo zvířeti teplo. A zatřetí musí být dobře chráněná před vlhkostí. Protože zdraví je vždycky na prvním místě.

Kdo si hraje, nezlobí

S výběrem hraček to na první pohled nemusí být jednoduché. Existují jich totiž desítky a každý mazlíček je jiný. Brzy ale zjistíte, co zrovna toho vašeho baví ze všeho nejvíc. Pro aportování jsou nejlepší míčky a létající talíře. Materiál musí být kvalitní a pevný a velikosti hračky musí odpovídat velikosti psí tlamy. Můžete dokonce pořídit hračku, která míčky sama vrhá. Váš miláček se tak zabaví i tehdy, když máte zrovna hodně práce. Oblíbenou aktivitou je také přetahování. K tomu slouží uzly nejrůznějších velikostí. Pro zvídavé čtyřnožce jsou ideální míčky s otvorem na pamlsky, při jejichž dolování musí pes zapojit i svou inteligenci. Sami uvidíte, jestli psík ocení, když hračka píská, cinká, nebo třeba svítí. Na prvním místě je ale ve všech případech nezávadný materiál!

doo e1557344364580

Když se jde na výlet

Aby vám pejsek neutekl a ani se mu nic nestalo, bude-li příliš zbrklý, potřebujete obojek a vodítko. Rozměr obou příslušenství závisí na velikosti plemene, jeho obvodu krku a síle tahu.

Fešácký obojek pro každou rasu

Když znáte správnou velikost, musíte zvolit i vhodný materiál. Pokud máte živější zvíře, vyplatí se pořídit kovový stahovací obojek. Pejskovi neublíží, jen mu vymezí hranice, za které už zkrátka kvůli bezpečnosti všech nemůže. Starou dobrou klasikou je kůže. Kožené obojky totiž vydrží léta a psovi dodávají na důstojnosti. Pokud máte doma plavce, zvolte neoprenový obojek, který je voděodolný a při styku s vodou nepodráždí psí kůži. Oblíbenou vychytávkou jsou také svítící obojky, které jsou většinou ze silikonu. Ani ve tmě se tak nestane, že byste museli psa hledat.

Obojek pro psy Amaya Indigo, Velikost 25 MILK&PEPPER MP4083
Obojek pro psy Amaya Indigo, Velikost 25 MILK&PEPPER MP4083

Správné vedení

U vodítka záleží na funkci, kterou očekáváte. Výcviková vodítka často kombinují vodítko i obojek a zajišťují tak snazší výchovu. Stejně jako u obojků můžete zvolit i dlouhověkou kůži nebo třeba praktický nylon. Oblíbenou variantou jsou pak rolovací vodítka, u kterých si délku nastavujete podle aktuálních potřeb. Pozor ale, pokud je váš mazlíček velké rasy trochu zlobivý – mohl by se vám u takového typu vodítka snáz vysmeknout. Pokud by vám vadilo, že psa „taháte“ za krk, zvolte místo obojku postroj. Ten vyhovuje i psům, u kterých je vedení o něco náročnější.

Když se na výlet jede

Pokud vlastníte malé plemeno, na výlet k veterináři vám postačí cestovní taška pro psy. Oceníte ji i v případě, kdy bude vašemu pejskovi špatně, nebo si udělá něco s tlapkou. Existují i kočárky přímo pro psy, které mohou ve stáří vypomoct. Pro cestování autem se ale doporučuje využít přepravních boxů. Ty jsou totiž pevné a něco vydrží. Zvíře musí mít v takové přepravce samozřejmě dostatek místa i na ležení. A nikdy nezapomeňte pomocí kšírů přepravku připoutat.

Teplo a elegance v jednom

Dnes už je běžné, že malá plemena v zimě nosí oblečky. Není to vyloženě o módních výstřelcích majitele. Malá plemena trpí na chlad, obzvláště ta s krátkou srstí, a proto je dobré na zimu obleček pořídit. Vybírat můžete ze svetrů, bund i kabátku. Záleží na tom, co se vám líbí. I pro velké rasy je pak výhodné pořídit pláštěnku. Obzvlášť u dlouhosrstých psů trvá, než uschnou. A pláštěnka zabrání i tomu, že by se vašemu miláčkovi v dešti nikam nechtělo, když prostě musí. Nehledě na to, že brání i prochladnutí.

Pink Love svetr pro fenky, Velikost 24 Pet Amour 1920
Pink Love svetr pro fenky, Velikost 24 Pet Amour 1920

Teď už se můžete směle začít chystat na příchod čtyřnohého kamaráda. A kromě jeho potřeb nezapomeňte na každodenní dostatek lásky a her!

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here