Buďte originální a zastřešte si terasu pergolou
B

Zeje vám terasa u domu prázdnotou a nevíte, jak byste tomuto kousku exteriéru vdechli kouzlo útulného domova? Co spojit užitečné s příjemným a postavit zde pergolu. Díky tomuto kousku architektury zastřešíte dané místo a odpadne tak úklid, zejména napadaných nečistot ze zahrady. Zároveň získáte prostory pro posezení s rodinou anebo s přáteli.

Pergola na terase - ilustrační obrázek, zdroj.
Pergola na terase – ilustrační obrázek, zdroj.

Avšak funkce pergoly nekončí pouze u klidného místa k posezení nebo poležení v zahradním lehátku. Můžete využít pergolu jako venkovní garáž pro vaše auto. Pergolou jde zastřešit i venkovní bazén, případně se využívají jako stínící technika nad okny. V neposlední řadě díky pergole získáte zimní zahradu, kde můžete pěstovat rostliny v chladnějších měsících. Někteří architekti zařazují i zahradní altány do kategorie pergol.

Bližší představení pergoly

Mezi veřejností jsou nejvíce známé pergoly zhotovené ze dřeva. Působí totiž hřejivým dojmem. Jejich využití nachází uplatnění poslední dobou i v turismu. Mnohé venkovní zahrádky restaurací, pizzerií a kaváren jsou zastřešeny právě dřevěnou pergolou.

Obvykle je pergola vyrobena z vícevrstvého lepeného dřeva. Samotná konstrukce je pak zastřešena polykarbonátem. Ten rozlišujeme na tzv. komůrkový a trapézový. Jejich výhody si povíme dále.

Dalším materiálem typickým pro konstrukční rám pergol bývá hliník. Jeho přednostní je snadná montáž oproti dřevu. Je rovněž odolný na podnební podmínky.

Pergola s boční stěnou 4x3 m WH5140 Dekorhome
Pergola s boční stěnou 4×3 m WH5140 Dekorhome

Sháníme zastřešení pergoly

Jak jsme naznačili výše, hliníkový nebo dřevěný rám může být zastřešen. U některých restauračních zahrádek jste si mohli povšimnout zastřešení v podobě látkových přehozů a stínění. Pro vaše účely, zejména pokud chcete místo využívat i v zimě, je lepší zastřešovat. Nejčastěji využívané krytiny pro zastřešení pergoly jsou následující: komůrkový polykarbonát, trapézový polykarbonát, plexisklo, polyesterové desky a kompozitní panely.

Vítězem mezi zastřešením je komůrkový polykarbonát. Je to zejména kvůli jeho vynikající tepelné vodivosti. Tím je odolný proti mrazu i nárazu, například letícího ptáka. Má rovněž dobré optické vlastnosti – sluníčka se už bát nemusíte. Desky trapézového polykarbonátu jsou nerozbitné a jejich předností je i to, že je můžete montovat na hliníkovou i dřevěnou konstrukci pergol a altánů.

Tip: Inspirujte se dalšími pergolami zde

Nezapomínejte na dekoraci

Byla by škoda mít pořízenou a zastřešenou pergolu a přitom nedotáhnout místo k posezení do dokonalosti. Samozřejmostí je zakoupení zahradního nábytku, tj. bytelného stolu a židlí, případně můžete koupit zahradní polohovací lehátko.

Neomezujte se na sedění na židlích a pořiďte pro vaše hosty a děti i sedací vaky. Ty jsou naplněné kuličkami, sedící se tak může uvelebit, jak je mu příjemně. Obaly na vaky pořizujte se zipem, snáze se pak udržují. Na židle umístěte podsedáky a na zahradní lehátko polstr aby vám v noci nebylo chladno.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here