Jak dlouho vařit brambory: Na kaši, přílohy, ve slupce i do salátu
J

Brambory se do našich jídelníčků dostaly počátkem 17. století. Za tu dobu se z nich stala jedna z nejoblíbenějších surovin v kuchyni. Napadlo by vás tak, že ji možná celý život připravujete špatně?

Brambory patří mezi nejoblíbenější přílohy v řadě zemí, Česko nevyjímaje. Neobsahují tuk, zato obsahují vlákninu, která dodá pocit sytosti, a sacharidy, které jsou dobrým zdrojem energie. Brambory jsou bohaté na vitamín C a vitamíny skupiny B, najdete v nich ale i jiné nutričně významné látky, například antioxidanty v podobě flavonoidů a minerály v čele s draslíkem, hořčíkem a železem. Aby si uchovaly co nejvíce prospěšných látek, a ještě dobře chutnaly, je potřeba je uvařit správně. Což není až taková hračka, jak by se mohlo zdát. Pojďte se tedy dostat vaření brambor pod slupku a naučte se je připravovat jako profík!

Rozdělení brambor podle varného typu

Asi pro vás není novinkou, že se brambory dělí do několika kategorií podle varného typu. Přesto se v nich poměrně často chybuje. Čím větší obsah škrobu v bramborách najdete, tím jsou moučnatější, naopak méně škrobu znamená větší soudržnost a voskovější konzistenci. Vyšší obsah škrobů také znamená kratší dobu přípravy a naopak. Pojďte si tedy zopakovat, jaké varné typy brambor máme a k čemu se používají.

Varný typ A

Brambory varného typu A obsahují nejméně škrobu. Jsou tedy nejpevnější a mají jemnou texturu. Vaří se o něco déle než ostatní typy a nestává se, že by se rozvařily. Většinou mívají protáhlý tvar a hladkou slupku. V kuchyni je využijete do salátů, jako brambory na loupačku i jako přílohu.

Varný typ B

Brambory varného typu B mají střední obsah škrobů, díky čemuž mají poměrně univerzální využití. Na saláty je vařte kratší dobu, do kaše je naopak povařte déle. Pokud je budete vařit moc dlouho, rozvaří se a budou moučnatější. Hodí se také do gulášů, polévek i třeba k restování.

Varný typ C

Z brambor používaných na vaření, má varný typ C největší obsah škrobu. Varem tak moučnatí a rozpadají se. Což z nich dělá nevhodné adepty do salátů nebo příloh, ale o to jsou lepší do kaší nebo těst, kde mohou zastoupit mouku. Připravit z nich můžete také hranolky nebo krokety.

Dále se můžete v obchodech setkat i s tzv. přechodovými odrůdami A-B nebo B-C, které jsou na pomezí výše popsaných typů. Platí že A-B jsou lepší na přílohy, saláty a zapékání, B-C jsou vhodnější do kaší, placek či bramborových těst.

A že jste se setkali i s varným typem D? I ten existuje, ale obsah škrobu je natolik vysoký, že v kuchyni využití nenajde. Má ovšem průmyslové využití, kde slouží jako potrava pro hospodářská zvířata.

Jak dlouho vařit brambory na přílohu

Přílohové brambory bývají oloupané nebo oškrábané a nakrájené na menší kousky. Používají se k tomu varné typy A a B, které se vaří 15–20 minut. Záleží na velikosti nakrájených kousků, na varném typu i na stáří brambor. Čím starší brambory jsou, tím více škrobu v nich je a tím kratší dobu přípravy potřebují. Pro kontrolu, jestli jsou už hotové, stačí mít po ruce nůž či vidličku, kterými bramboru propíchnete. Pokud snadno projede skrz, je příloha hotová.

TIP: Máte doma jen varný typ C a přesto chcete přílohové brambory? Odstavte je z plotny o něco dříve a nechte je dojít v horké vodě.

shutterstock 342103841 1

Jak dlouho vařit brambory na kaši

Pokud připravujete bramborovou kaši, můžete brambory na plotně nechat déle než ty přílohové, rozvaření tady ničemu nevadí. Počítejte s dobou vaření okolo 15 až 25 minut. Opět záleží na velikosti, stáří i typu brambor. Na kaši volte ideálně typ B nebo C, tedy brambory s vyšším obsahem škrobu, které se lépe rozpadají.

A i když vás láká hlízy nakrájet na co nejmenší kousky, aby se vám pak lépe rozmačkávaly, zkuste to nedělat. Tedy v případě, že vám záleží na zachování co nejvyšších nutričních hodnot. Čím drobnější kousky budete vařit, tím více zdraví prospěšných látek z nich skončí vyvařených ve vodě.

TIP: Použijte k přípravě kaše i část vody, ve které se brambory vařily, zvýšíte tak množství draslíku v hotovém pokrmu.

shutterstock 549648109

Jak dlouho vařit brambory na salát

Na salát se používají brambory typu A, nejčastěji tzv. rohlíčky, které poznáte protáhlým tvarem připomínající právě rohlík. Mají málo škrobu a jsou tak pevné i po uvaření. V případě, že je vaříte ve slupce, počítejte s dobou okolo 20–30 minut, oloupané a nakrájené stačí vařit 16–20 minut. Jestli jsou hotové opět zjistíte, když do nich píchnete nožem nebo vidličkou.

Jak dlouho vařit brambory ve slupce

Chystáte se vařit brambory ve slupce, které všichni známe hlavně pod názvem brambory na loupačku? Vyberte pak ideálně hlízy podobné velikosti, které vyžadují stejně dlouhou dobu vaření. Ideálně volte menší kusy – ty se vaří kratší dobu a zachovají si tím pádem více vitamínů. Brambory vařené ve slupce jsou bohaté zejména na vitamín C, kterého si právě díky slupce zachovají výrazně více než u jiných způsobů přípravy.

Vaření brambor ve slupce trvá o něco déle než u přílohových brambor, počítejte s nějakými 15–35 minutami. Opět záleží na velikosti, odrůdě i stáří.

U starších brambor mějte také na paměti, že obsahují méně céčka než čerstvé brambory. Jen během prvních 3 měsíců skladování se jeho množství sníží na polovinu. Pro tento způsob přípravy jsou tak vhodnější nové brambory.

Brambory vždy ponořte do vody celé, vynořená část by se v páře připravovala mnohem déle. Jestli jsou hotové zjistíte pomocí nože vidličky. Stačí do brambory píchnout a pokud projedete skrz bez většího odporu, můžete slévat a servírovat.

Jak dlouho trvá uvařit brambory podle vybraného způsobu

Délka vaření závisí i na zvoleném způsobu. Kromě klasiky v podobě vaření v hrnci můžete vyzkoušet i následující.

Vaření brambor v tlakovém hrnci

Příprava brambor v tlakovém hrnci neboli papiňáku je jeden z nejrychlejší způsobů, jak si tuto přílohu připravit, zkrátí přípravu na nějakých 5–8 minut. Nakrájené brambory stačí zalít vodou přibližně do poloviny, dát plotnu na nejvyšší teplotu a jakmile začne papiňák syčet, ztlumte teplotu na přibližně 120–140 °C, tedy na teplotu, při které hrnec jen lehce syčí.

TIP: V tlakovém hrnci rozehřejte trochu tuku, vložte na něj nakrájené brambory a promíchejte je tak, aby se obalily tukem ze všech stran. Hrnec zavřete a v momentě, kdy začne syčet, ztlumte plamen. Do 5 minut máte hotovo.

Vaření brambor v mikrovlnce

Jen málokterá domácnost nemá doma mikrovlnnou troubu. Její využití ale většinou končí ohříváním pokrmů. Věděli jste, že si v ní můžete ale uvařit i brambory? A to za 5 minut!

Pokud máte na mikrovlnce funkci steam a k ní potřebnou speciální nádobu s děrovaným dnem, můžete jít na věc. Dírkovanou misku naplňte očištěnými a osolenými bramborami, položte ji na spodní misku s trochou vody a zapněte. Za chvíli je hotovo.

Pokud funkci steam nemáte, nevadí. Nakrájené a osolené brambory vložte do krabičky, která je vhodná k použití do mikrovlnné trouby, podlijte 2 lžícemi vody, zakryjte víkem a vařte přibližně 5–7 minut.

Kromě krabičky lze brambory připravit i v sáčku. Nakrájené brambory vložte na papírovou utěrku nebo ubrousek a společně vložte do mikrotenového sáčku. Přidejte 1–2 lžíce vody a vařte na výkon 1 000 W po dobu 3–5 minut. Tuto variantu berte spíš jako nouzovku, utěrka se k bramborám může přilepit a také úplně nepřidá výsledné chuti pokrmu.

V mikrovlnce můžete připravit i brambory ve slupce. Důležité je slupku na několika místech propíchnout, aby hlíza nevybouchla. Pak je potřete trochou oleje, posolte a vložte volně na talíř, aby se vzájemně nedotýkaly. Troubu nastavte na 1 000 W a zapněte na cca 8 minut. V polovině ohřevu brambory nezapomeňte otočit. Než se do nich pustíte, nechte je ještě odstát přibližně 2–3 minuty. Čím více brambor budete připravovat, tím déle to potrvá.

Jak se vaří brambory v páře

Vaření v páře se doporučuje zejména pro přípravu pokrmů pro děti, je totiž šetrné a potravina si díky němu dokáže zachovat větší množství živin než při vaření ve vodě. Samotná délka vaření se hůře odhaduje, protože každý parní hrnec má jiný výkon. Obecně počítejte s dobou okolo 30 minut pro nakrájené brambory, celé brambory ve slupce budou potřebovat ještě několik minut k dobru.

K přípravě brambor v páře ale nepotřebujete vlastnit parní hrnec. Stačí do klasického hrnce vložit pařáček, který se běžně používá k napařování knedlíků. Na dno pak nalijte tolik vody, aby brambory nebyly ponořené, ale zároveň nehrozilo, že se voda vyvaří.

Tento způsob je vhodný pro mladé brambory, které jsou plné vitamínů. Pro lepší chuť zkuste mezi brambory vložit větvičku bylinek. Skvělý je například libeček.

Doba přípravy brambor v troubě

Jako příloha jsou oblíbené brambory uvařené, respektive upečené v troubě. Doba přípravy zabere o něco déle než klasické vaření, a to okolo 40 minut. Tento čas platí pro brambory nakrájené na měsíčky, které budete péct při teplotě 180–200 °C, u brambor v celku počítejte spíše s hodinou a více. Nezapomeňte brambory ve slupce propíchat, aby nepopraskaly.

shutterstock 2199254703

V troubě lze připravit také dušené brambory. Nakrájené brambory vložte do hrnce osolenou vodou a dejte je do trouby přibližně na hodinu.

Pár tipů závěrem

  • Brambory vařte na mírném ohni a vždy je přiklopte pokličkou. Díky tomu se budou vařit rovnoměrně, a ještě šetříte energiemi.
  • Brambory krájejte na stejně velké kousky, aby byly připravené ve stejnou dobu.
  • Vodu, ve které se brambory vařily, nevylévejte. Poslouží jako základ do polévek (třeba na česnečku), ale i jako hnojivo pro rostliny. V takovém případě ale vodu nikdy nesolte, abyste si domácí džungli nezahubili. A samozřejmě ji také nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  • Starší brambory vařte s trochou kmínu. Nejen, že lépe chutnají, ale silice kmínu neutralizují jedovatý solanin, který se nachází v klíčcích a zelených částech brambor. Přesto doporučujeme klíčky i zelené části před vařením pokud možno co nejlépe odkrojit.
  • Brambory vkládejte do horké vody. Důvod je prostý, čím kratší dobu v horké vodě budou, tím více vitamínů si zachovají.
  • Nenechávejte nakrájené brambory dlouho namočené ve vodě. Zbytečně tím snižujete obsah vitamínů.
  • Ideální množství soli je 10 g (1 polévková lžíce) na 1 kg brambor. Myslete na to, že škrábáním a loupáním se hmotnost sníží o nějakých 10 %.
  • Staré brambory vařte se lžicí octa. Budou tak mnohem chutnější a voňavější. Jen je po uvaření a scezení nechte ještě chvilku odkryté, aby se ocet odpařil.

Jak jste si asi všimli, na otázku, jak dlouho se vaří brambory, neexistuje univerzální odpověď. Naše návody jsou jen orientační a tím pravým bramborovým odborníkem se stanete až s praxí. Tak s chutí do zkoušení!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here