Art deco: seznamte se se stylem, který je opakem minimalismu
A

Styl, o kterém lze říci, že je přesným opakem minimalismu. Naopak přitahuje pozornost extravagantními prvky, které evokují eleganci, luxus, prémiovost nebo dokonce nespoutanost. Mluvíme o stylu zvaném art deco. Vydejte se s námi do francouzského poválečného období. Právě tehdy zažil styl art deco svůj největší rozkvět.

Art deco byt

Co je charakteristické pro styl art deco?

V období po první světové válce se racionální styl francouzských domácností postupně dostal do pozadí. Místní obyvatelstvo, zejména vyšší vrstvy, si osvojilo styl dnes známý jako art deco. Vyznačuje se například výraznými geometrickými vzory nebo vysoce lesklými povrchy. Funkcí je však mnohem více.

Výrazné geometrické vzory

Přesně tak, jedním z nejcharakterističtějších rysů stylu art deco jsou výrazné geometrické vzory. Nejčastěji je najdete na dlaždicích nebo kobercích s vysokým vlasem. Nezřídka se však objevují i na stropech nebo stěnách, například ve formě tapet. Pokud si myslíte, že by to u vás doma vypadalo příliš extravagantně, můžete si pořídit například polštáře nebo deky ve stylu art deco. Takové doplňky s výraznými geometrickými vzory dodají vašemu domovu decentní nádech stylu Art Deco.

Velký dřevěný nábytek

Dalším typickým znakem stylu art deco je velký dřevěný nábytek – zejména ve výše zmíněném vysokém lesku. To je pro art deco nezbytné! A pokud obsahuje nějaké frézování nebo ornamenty, je to opravdu pověstný hřebíček na hlavičku. Důležité však je, aby byl nábytek dřevěný a aby se jeho vůně podmanivě linula místností.

Art deco obyvacia izba

Náš tip: Skvělou alternativou k lesklému dřevěnému nábytku nebo jeho doplňkem mohou být také dominantní skleněné vitríny. Vítány jsou i dřevěné kusy nábytku doplněné kovovými prvky. Jednoduše řečeno, vše, co se třpytí a leskne, je skvělá volba!

Čalouněná křesla a sedačky

Pokud zařizujete obývací pokoj ve stylu art deco, nesmí vám chybět křeslo nebo pohovka s čalouněním. A pokud náhodou narazíte na kusy, které jsou vzorované nebo z regenerovaného dřeva, máte „vyhráno“.

Věděli jste, že stylová čalouněná lehátka dokonale zapadají do stylu art deco? V posledních letech si i u nás nachází stále více příznivců. A lidé po nich sahají nejen v obývacích pokojích, ale také například v ložnicích, dětských pokojích a pracovnách.

Výrazné podlahy a stěny

Ačkoli jsme toto téma již nastínili v souvislosti s geometrickými obrazci, vzhledem k jeho významu se o něm nemůžeme nezmínit samostatně. V místnosti zařízené ve stylu art deco nesmí chybět výrazná podlaha a stejně výrazná stěna. Ale nebojte se. Vaše stěny nemusí být pokryty mozaikou nebo tapetou. Můžete se „vyřádit“ jen na jedné stěně nebo jejím kousku – například u televize. A pokud jde o podlahy – čím lesklejší, tím lepší. Samozřejmě s výraznými vzory. Skvělou volbou je nejen lesklá vzorovaná dlažba, ale také vzorovaný koberec s vysokým vlasem položený na dřevěné podlaze.

Souhra barev

Výhodou stylu art deco je, že se v něm může najít každý. Alespoň pokud jde o barvy. Prostor je tu nejen pro ty, kteří hledají extravaganci v celé její kráse, ale i pro ty, kteří chtějí styl art deco využít k decentnímu oživení svého domova. Zatímco pro první skupinu doporučujeme sladit podlahu, stěny, nábytek a doplňky s výraznou červenou, žlutou, zelenou nebo modrou barvou, pro druhou skupinu bude nejideálnějším interiérem kombinace krémové, hnědé a černé.

Art deco spalna

Typické art deco doplňky

  • Závěsné lustry a stojací lampy
  • Zrcadla s dominantními vzorovanými rámy
  • Doplňky s motivy slunečních paprsků, zvířat a rostlin
  • Velké skleněné nebo porcelánové vázy se vzorem
  • Porcelánové soupravy

Tip na závěr

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Nakonec vám doporučujeme, abyste si celý domov nevybavovali ve stylu art deco. I když se vám tento směr velmi líbí. Váš domov by mohl vypadat velmi extravagantně – přímo „těžce“. Mnohem lépe uděláte, když si uděláte například obývací pokoj ve stylu art deco nebo jinou místnost. Případně můžete do každé místnosti zařadit jen několik doplňků v tomto stylu. Jistě tak přispějete k příjemné atmosféře, která bude obklopovat celý váš pohodlný obytný prostor.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here