8 kroků, které byste doma měli stihnout, než udeří zima
8

Zpoza oken pozorujeme, že podzim už je tady. Ať už se na něho těšíme, nebo ne, nastává ten nejvhodnější okamžik připravit naše domovy na zimní čas. Žádný z následujících kroků nevyžaduje přehnaně mnoho námahy a nepřipraví vás později o chvíle, které si za chladných večerů budete moci vychutnávat se svou rodinou u šálku teplého čaje, grogu nebo svařáku.

Obývací pokoj s krbem
Obývací pokoj s krbem

1. Vyčistěte okapy

Jakmile opadne poslední listí, nezapomeňte vyčistit vaše okapy. Předejdete tak jejich ucpání při dešti nebo při roztání sněhové pokrývky. Ucpané okapy zapříčiňují nejen hniloby a urychlují korozi, ale mohou způsobit i nemalé škody na střechách a fasádách domu.

Pokud se potýkáte s nějakými potížemi s okapovými systémy, zde je skvělý návod jak na montáž okapových háků.

2. Zkontrolujte komín

Nevyčkávejte s návštěvou kominíka. Na poslední chvíli by nemuselo být snadné ho sehnat. Samotné čištění a vymetání průduchu komína je doporučeno provádět alespoň jednou ročně. Odstraňte také možné zábrany, jako jsou napadané větve, listí nebo keře.

3. Umyjte okna

Přestože tato činnost bývá tradicí před Vánoci, vyhněte se mrazu a případnému nachlazení, a umyjte okna ještě před nástupem zimy. Pokud vlastníte dřevěná okna, ošetřete je pro ně určeným balzámem. Ujistěte se také, zda jsou okna před zimou dobře utěsněna.

4. Převlečte peřiny do teplého povlečení

Pokud jste tak ještě neučinili, vyměňte vaše povlečení za zimní. Vyzkoušejte prověřené flanelové, které vás zaručeně zahřeje, nebo ložní prádlo vyrobené z mikrovlákna, které udržuje tělesnou teplotu.

5. Připravte si dříví ke krbu

Zkontrolujte, zda máte dostatek dřeva, abyste nemuseli do chladné zimy. Rozmyslete si, kde budete tyto zásoby skladovat. Zda budou skladovány již nařezané nebo zda máte dostatek prostoru pro jeho štípání.

6. Zazimujte zahradu

Ani zahrádku byste neměli nechat opomíjenou před nástupem chladných nocí. Nezapomeňte vypustit všechny vodní hadice, kohouty i ventily. Hadice vždy uchovávejte na suchém místě. Vyčistěte sekačku od zbylé trávy a pohnojte trávník. Péči si před dlouhou zimou zaslouží i gril.

7. Připravte se na sníh

Nečekejte na první sněhovou nadílku a pořiďte si náčiní k jeho odstranění. K základní výbavě vám postačí ruční hrablo na sníh, koště, případně smetáček jako pomocník při odstraňování sněhu z aut.

8. Přezujte na zimní pneumatiky

Od 1. listopadu platí povinnost používat zimní přezutí. Přestože se může zdát, že zimní pneumatiky nejsou od prvních dnů nutné, nepodceňujte je. Vyhnete se tak možné pokutě i problémům, které by nastaly v případě nehody.

9. Vyměňte vody v ostřikovačích

Zajisté se chcete vyvarovat situaci, kdy díky rozbředlému sněhu na vozovce neuvidíte skrze čelní sklo svého auta, nebo vám systém ostřikovačů vlivem zimy poprská. Nedopusťte možné škody a zavčas si vyměňte směs za nemrznoucí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here