3 parametry kvalitního ručníku
3

Proč některý ručník stojí 50 Kč a jinde po vás chtějí i 10 krát větší částku? Odpověď hledejme ve kvalitě ručníku, tj. zda bude dobře sát a rychle odvádět vlhkost z vláken. Samozřejmě by měl zůstat jemný a bez žmolek i po několika vyprání. Pokud jsme si pořídili barevný kousek, asi nás nepotěší, že po třetím vyprání začíná červená vypadat poněkud oranžově a ještě se nám zapralo další prádlo. Co tedy rozhoduje o kvalitě zakoupené textilie?

Gramáž

První důležitý parametr pro výběr ručníku asi nikoho nepřekvapil. Ale po jaké bychom měli sahat? Za kvalitní se považují ručníky s gramáží od pěti set gramů na metr čtvereční. V obchodech nejčastěji narazíte na interval 450 až 550 g/m2. Pokud se na etiketě podezřele nic nenachází, určitě ho nekupujte.

Vesna Ručník 50x100 cm Larry žlutý
Vesna Ručník 50×100 cm Larry žlutý

Huňatost

Tento parametr ručníků je dán typem a délkou smyček ve vláknu. Rozlišujeme jednosmyčkové ručníky až tzv. velury. Obecně platí, že čím delší je smyčka, tím je ručník huňatější a i lepší pro vás. Proč? Delší smyčky obvykle zajišťují vyšší savost ručníku a absorpci vody. Lepe se tak suší a nezůstávají dlouho vlhké.

Klekce Provanse od SEART
Klekce Provanse od SEART

Typ materiálu

Při nákupu sledujte i materiálové složení vybraného ručníku. Ty se totiž vyrábí z celé řady materiálů a každý z nich má svá specifika. Nejčastěji narazíte na bavlněné (nebo jinak řečené froté) ručníky, ale existují i bavlněné s příměsí lnu. Pokud jste milovníci saunování, tak vám doporučujeme tenčí ručníky právě s příměsí lnu. Tento typ ručníku snáze zchladí rozpálenou pokožku. Do hůře větraných místností využijete bambus. Vlákna bambusu navíc vytváří přirozené antibakteriální prostředí, což se v problematických vlhkých místech koupelen, ale i saun, hodí.

I o ručníky musíte pečovat

Samozřejmě, že zakoupením kvalitního ručníku nemáte zaručeno, že kvalitním zůstane navždy. Jako i jinde, tak i o koupelnový textil musíte pečovat. Na co brát ohled?

  • Pořiďte si sušičku na prádlo. Dneska už se nejedná o žádnou vymoženost a opravdu neznáme příjemnější a jemnější textilie, než právě vytažené ze sušičky. Navíc vám odpadají starosti se škrobením a žehlením prádla. Častým žehlením díky žáru mizí i ona potřebná nadýchanost prádla.
  • Při praní pečlivě sledujte, jaký máte typ ručníku a podle toho volte příslušný prací doplněk. Na froté látky se nedoporučují žádné aviváže ani změkčovače. V látce by se začaly usazovat chemické částice přípravkyu Tyto částice následně slepí jednotlivá vlákna a zhorší se tak absorpční schopnost textilie. Rozlišujte také přípravky na bílé a barevné prádlo.
  • Každou textilii je dobré před použitím vyprat. Podobně to platí i v případě ručníku. Je obvyklé, že po prvním vyprání dojde k menšímu sražení textilii. A to i v případě kvalitního zakoupeného kousku.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here