Vytvořte si soukromé koupaliště s nadzemním bazénem
V

Léto je v plném proudu a na koupališti aby člověk místo pohledal! Nemusíte však jezdit nikam, pokud si na zahradu pořídíte nadzemní bazén. Ten vám zajistí osvěžení v parných letních dnech i příjemný relax v teplých podvečerech.

swim ring 84625 960 720 e1563821505940

Základní parametry, které nesmíte opomenout

V první řadě je samozřejmě potřeba promyslet, jak velký bazén potřebujete. Pokud chcete, aby si ho užívala celá rodina, rozhodně nevybírejte bazén menší než 6×3 metry. U kulatých platí, že by půdorys měl mít alespoň 3,6 metrů v průměru. Co se hloubky týče, budete potřebovat alespoň 1,5 metru hluboký bazén, abyste si v něm zaplavali. No a posledním rozměrem je objem, který od 9 metrů krychlových a výše zajistí pohodlné koupání.

Marimex Florida Prism 3,66 x 0,99 m 10340204
 Marimex Florida Prism 3,66 x 0,99 m 10340204

Kam bazén umístit?

Společně s rozměrovými parametry jde ruku v ruce otázka, kam s ním? Díky tomu, že se nadzemní bazény vyrábí v nejrůznějších rozměrech, můžete si vybrat ten svůj téměř na míru. Nevadí proto, že máte malou zahradu. Dokonce vás nečekají ani žádné výkopové práce, ani složité zazimování. Proto je výběr místa jen na vás. Vyplatí se ale zvolit místo, kam svítí celodenně slunce. Krásně vám totiž vodu prohřeje a vy budete moci zahájit koupací sezonu už na počátku léta.

Do rohu?

Pokud chcete, aby si vaše zahrada udržovala perfektně geometrické tvary, které nic nenarušuje, hranaté nadzemní bazény vám přijdou vhod. Nemusíte je umístit přímo do rohu, to je jasné, ale snadno je ohraničíte záhonem či živým plotem. Navíc hranatý bazén umožňuje pořádně si zaplavat. Totéž splní i oválný tvar, protože v něm komfortně uděláte několik temp.

Či do prostoru?

Pokud vám jde o hraní míčových a jiných her s rodinou, slunění se na nafukovacím lehátku nebo jen příjemný relax, oceníte bazén ve tvaru kruhu. Plavání je v něm sice o něco méně pohodlné, ale pokud nejste v první řadě plavci, ani si toho nevšimnete. Kulatý bazén se také jednoduše může stát dominantou exteriéru, kolem které záhy vyroste hezké posezení či poležení.

Jakou zvolit konstrukci?

U nadzemních bazénů můžete volit ze dvou možností – nafukovací a pevné konstrukce. Svá pro a proti samozřejmě mají obě varianty. Záleží jen na vašich představách a požadavcích.

Jednoduše ho nafoukněte

Nafukovací bazény jsou nestárnoucí klasikou, která má své místo na mnoha zahradách. A není se čemu divit. Stačí je totiž jenom nafouknout a napustit vodou. Pak už se můžete oddávat koupání i plavání do sytosti. Vyrábí se totiž jak v kulatých, tak oválných i obdélníkových tvarech. Na začátku je potřeba pouze odklidit ostré kameny a jiné překážky, které by mohly způsobit protržení dna. Jiná úprava terénu potřebná není. Po skončení koupací sezóny bazén zase jednoduše vypustíte, vyfouknete a uskladníte. Snadno se tak může s vámi i přestěhovat nebo vyrazit na dovolenou. Jedinou nevýhodou nafukovacího bazénu je jeho nižší odolnost vůči opotřebení a protrhnutí. Dbejte proto, aby součástí balení byla i sada na lepení, která vám pak případnou oděrku pomůže zacelit. 

91627 Bestway Fast Set Nafukovací bazén kruhový 244 x 66 cm 57265
91627 Bestway Fast Set Nafukovací bazén kruhový 244 x 66 cm 57265

Jednoduše ho postavte

O poznání pevnější variantou jsou bazény s pevnou konstrukcí. Ty jsou totiž díky pevnosti o něco stabilnější a odolnější vůči poškození. Neznamená to však, že si budete s jeho sestavením lámat hlavu, naopak. Složení není nijak složité a zvládnou ho každé šikovné ruce. Další výhodou je také to, že kovová konstrukce a ocelový či laminátový plášť snadno prohřejí sluneční paprsky. Takže vás čeká wellness jako z časopisu! Samozřejmě plášť může být i z plastu, záleží jen na tom, kolik chcete do bazénu investovat. Nevýhodou tohoto typu je ale o něco delší příprava terénu. Povrch je potřeba vyrovnat a až poté bazén postavit. Vyplatí se také místo vysypat nezrnitým pískem a vystlat geotextilní podložkou, která dno chrání před poškozením všeho druhu.

Jaké budete potřebovat příslušenství?

Abyste se nemuseli příliš namáhat s údržbou bazénu, je vhodné opatřit jej krycí plachtou. Ta zabrání jeho znečištění a prodlouží i jeho životnost. Také je důležité vodu v bazénu filtrovat, pokud ho nenapouštíte jen na pár dní v roce. Kartušová filtrace zaručí, že budou zachyceny i ty nejmenší částečky nečistot. Písková filtrace zase bude sloužit dlouhá léta a není příliš náročná na údržbu. No a zapomenout nesmíte ani na schůdky! Ty jsou obzvláště u pevného nadzemního bazénu nezbytné. Doporučuje se vybírat takové, které jsou opatřené protiskluzovou povrchovou úpravou. V případě starší osob nebo naopak malých dětí si je klidně pořiďte i do toho nafukovacího. Bezpečnost a komfort jsou totiž nejdůležitější.

Marimex Tahiti 2,0 x 4,0 x 1 m 10340179
Marimex Tahiti 2,0 x 4,0 x 1 m 10340179

Co když chtějí v bazénu dovádět jen děti?

Pokud hledáte nafukovací bazének pro děti, postačí vám mnohem menší varianta o hloubce do 1,2 metru. Vytvoříte jim tak příjemné brouzdaliště, kde se vydovádí a vy se budete moci vedle na lehátku klidně slunit. Je to samozřejmě nejméně finančně náročná varianta, která ale splní svůj účel. Stačí bazén pouze nafouknout, umístit na rovný prostor a napustit takovým množstvím vody, které je potřeba pro dětské cákání. Ani jeho údržba není složitá a na zimu ho prostě jen složíte a uklidíte. Díky malým rozměrům vám moc místa nezabere. A určitě vás uklidní, že je dětský nafukovací bazén bezpečný díky absenci ostrých a tvrdých hran či stěn. Mnohé jsou navíc opatřeny skluzavkami, košíkovou, balonky a jinými vychytávkami, které si vaši nejmenší zamilují. Dětské hrátky tak mohou začít!

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here