Parné letní dny se blíží a s nimi i obávané horko uvnitř bytu či domu. Abyste léto v pohodě přežili, vyplatí se investovat do klimatizace, která udrží konstantní teplotu. Jakou, to samozřejmě bude záležet na vás. Podle čeho ale vybírat, abyste nešlápli vedle?
Jaký kousek se postará o konkrétní interiér?
Základním parametrem při výběru klimatizace je bezesporu výkon. Ten vám totiž napoví, jakou místnost zvládne ochladit. Samozřejmě platí, že čím větší místnost, tím větší výkon potřebujete. Důležité hodnoty jsou délka, šířka i výška pokoje. Podle jeho objemu se určí, kolik kW musí požadovaná klimatizace obstarat. S přesným výpočtem se ale raději poraďte u odborníků. Roli totiž hraje i to, zda jsou v místnosti velká okna, jde o podkrovní pokoj, nebo máte černou střechu.
Z čeho všeho se klimatizace skládá?
Zcela jednoduše je tvořena dvěma hlavními díly – venkovním a vnitřním. Ty jsou navzájem propojeny rozvody, kterými proudí potřebná chladicí kapalina. A samozřejmě kabelem, který spolupráci zajišťuje. Pokud míváte doma opravdu horko, stačí mít jednu vnější, tzv. multisplitovou jednotku a více těch vnitřních. Musí však být mezi sebou kompatibilní. Celý proces je řízen kompresorem, který je obsažený ve venkovní části.
Jak díly umístit?
Při umisťování vnitřní jednotky je potřeba dbát na to, aby klimatizaci nestálo nic v cestě a zároveň ochlazený vzduch nefoukal přímo na osoby. To platí i v ložnici. Při foukání do postele si zaděláváte na zdravotní problémy. Vnější jednotku umisťujte tak, aby nenarušila estetiku budovy. Vzdálenost mezi oběma částmi by neměla přesahovat 5 metrů, abyste nemuseli investovat do náročné montáže.
Kam všechno teplo odejde?
Proces ochlazování vytváří vodní kondenzát, který musí z vnitřní jednotky pryč. O to se zpravidla postará hadička, která kapalinu odvede samospádem do odpadu či jinam. V případě, že samospád možný není, je potřeba využít čerpadla, které kapalinu vytlačí. Výhodný může být i sifon pro klimatizace, který zajišťuje, aby do místnosti nepronikal zápach zvenčí.
Jaké vychytávky využít?
V dnešní době jsou klimatizační jednotky vybaveny spoustou funkcí, která vám mohou přijít vhod. Častou možností je časovač, díky kterému naprogramujete požadovanou teplotu na dobu, kdy do místnosti přijdete. Nemusíte tak ve vedru čekat, než se pokoj ochladí. Funkce spánek/sleep zajišťuje, aby při spánku došlo ke zvýšení teploty a snížení nákladů. Autorestart zase zařizuje, aby se nastavené hodnoty po výpadku proudu nezměnily. Funkcí je samozřejmě velká spousta a liší se podle konkrétního spotřebiče. Tyto patří mezi nejčastější. V neposlední řadě je potřeba dbát na zdraví. Pokud patříte mezi alergiky, rozhodně se zaměřte na absorpční filtry. Ty zachycují prach i bakterie a viry, takže se vám bude lépe dýchat.
Jak bude vypadat?
Je nad slunce jasné, že vzhled vnitřní klimatizační jednotky je důležité. I on totiž určuje, zda si tu či onu klimatizace vyberete. Jde totiž o velmi výrazný doplněk, který zkrátka nesmí kazit estetiku interiéru. Výrobci s tím ale počítají, a proto je na trhu celá řada designových kousků pro náročné zákazníky. Pokud byste ale trvali na tom, že nástěnnou klimatizaci nechcete, můžete zvolit kazetovou či parapetně-podstropní jednotku. Ta kazetová se umístí do stropního podhledu, takže nebude narušovat vzhled pokoje. Parapetně-podstropní jednotka zase poslouží tam, kde není možné umístit tu nástěnnou.
Proč vsadit na mobilní klimatizaci?
Pokud nechcete ochlazování řešit takhle ve velkém, přijde vám vhod mobilní klimatizace. Ta vám totiž požadovaný chlad dopřeje a zároveň ji můžete v rámci pokojů přesouvat. Obecně platí, že na 70 metrů krychlových potřebujete výkon okolo 2,6 kW. Co se funkcí týče, ani mobilní klimatizace nezůstávají pozadu. Kromě časovače mohou disponovat odvlhčováním vzduchu, které zabraňuje tvorbě plísní, nebo topením. Využijete je tak jak v létě, tak v zimě. Spousta modelů je také možné ovládat dálkově či přes mobilní aplikaci. A aby vás v noci nerušilo žádné hučení, zaměřte se na hlučnost do 60 decibelů.
Jak vypadá odvod tepla?
U mobilní klimatizace je teplý vzduch odváděn v podobě tekutiny nebo plynu pomocí hadičky nebo trubky. Takový vývod umístíte do okna a horku můžete dát sbohem. Aby se ale kondenzát nevracel zpátky, je dobré pořídit si univerzální těsnění do oken. Nejen, že vám zajistí maximální funkčnost klimatizace, ale zabrání i hmyzu, který by se přes neustále otevřené okno dostával do místnosti.
Jde o vhodnou variantu pro alergiky?
Jako u klasické klimatizace i zde platí, že je potřebné využít kvalitních filtrů. Proudění vzduchu umožňuje snadný pohyb alergenů, a proto je třeba jejich rozšiřování zabránit. Kromě filtrů je důležité také jednotku pravidelně čistit. V opačném případě se totiž budou tvořit plísně, které vaší alergii rozhodně nepřidají.
Má mobilní klimatizace nevýhody?
Má, stejně jako ta nemobilní. Vývod z okna nemusí působit zrovna esteticky a také musíte počítat s tím, že zabere více místa. Vždy ji navíc musíte umístit k oknu a pokud ji používat nebudete, je potřeba zvážit, kam ji uklidíte. Výhodou ale zůstává, že nevyžaduje žádné stavební úpravy, zapojíte si ji sami a okamžitě a hlavně splní svůj účel. A to v každém pokoji, ve kterém si usmyslíte.
Pokud vás v loňských parnech trápilo horko v ložnici či jinde, letos už tomu tak být nemusí. Protože ukrýt se před horkem do vlastního domu nikdy nebylo snazší.