Sekery a jak na ně?
S

Chcete si opéct špekáčky na ohni nebo u táboráku do noci zpívat s kytarami? Nebo si během letní túry po horách potřebujete rozdělat oheň a usušit u něj boty? Ať tak či onak, potřebujete mít připravené dřevo. A k tomu pochopitelně sekeru. Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar. To ví každé malé dítě. Jak ale vybrat sekeru, která skutečně za něco stojí?

fuel 1604131 960 720 e1561556100181

Na co ji budete používat?

Aby bylo možné najít takovou sekeru, se kterou se vám bude pracovat dobře, je nejprve potřeba si ujasnit, k jakým účelům vám bude sloužit.

Aby byla vždy po ruce

Hledáte-li sekyrku, kterou budete nosit s sebou na túry nebo vozit do kempu, je jasné, že musí být především lehká a skladná, aby se vám vešla pohodlně do batohu. S takovým náčiním zvládnete naštípat třísky a menší polínka, popřípadě osekat větve volně ležícího suchého stromu. Víc už toho však nevyčarujete. Rukojeti těchto sekyrek se často vyrábí z velmi odolných a zároveň lehkých umělých materiálů. V batohu tedy nebude ani gram navíc!

photo 1497130910967 ff0a50f4a295 e1561556286788

Na častější štípání palivového dřeva

Pokud například topíte na podzim a v zimě v kotli, ale i když si chcete udělat pořádný oheň na zahradě, s malou sekyrkou si rozhodně nevystačíte. Tyto sekery, tzv. štípací, si poradí už s většími špalky, aniž by vás to stálo příliš mnoho energie. Čím větší pak sekera je, tím větší špalek je schopna roztít. Najdete v této kategorii sekyry s dřevěným i umělým topůrkem. Abyste se s ní však zbytečně netrápili, měli byste dbát na několik zásad při výběru. Jednak by měla být přiměřeně dlouhá a jednak přiměřeně těžká. To poznáte velmi snadno. Chytnete-li sekyru před jejím ostřím a takto s ní napřáhnete ruku směrem dopředu, sekyra by neměla končit až za vaším ramenem. Co se hmotnosti týče, tak byste měli být schopni sekyru jednou rukou o 180 stupňů zvednout tak, že ji jednou rukou držíte a druhou si přidržujete loket u těla. Pokud se podaří, máte vyhráno a máte vybranou výbornou štípací sekeru.

Existuje pak ještě speciální sekera na opravdu mohutné špalky. Říká se jí kalač a váží i přes čtyři kila. Ta si poradí s lecčím a dokonce je možné bušit do ní palicí na její druhé tupé straně, když si chcete trochu pomoct.

Pro příležitostné štípání

Pro příležitostné štípání a občasnou práci s dřevem se vám bude hodit univerzální sekera, která je menší než štípací, a tak se s ní dají osekávat třeba i větvičky ze stromů. Zároveň s ní už i relativně pohodlně připravíte dříví na oheň do krbu či na zahradu.

Sekera malá univerzální 600 g
Sekera malá univerzální 600 g

Materiál topůrka

Už bylo naznačeno, že existují dřevěná i umělá topůrka a každé má něco do sebe. Dřevěné je možné v případě zničení nahradit jiným, to umělé ne. Avšak umělé má tu výhodu, že je do něj čepel přímo zapuštěna, a tak se nikdy nemůže uvolnit, na rozdíl od dřevěného. Sekyry s dřevěným topůrkem ale bývají o něco levnější, pokud se nejedná zrovna o nějaký speciální kus z damašské oceli ručně kovaný.

Každopádně přejeme mnoho příjemných chvil u plápolajícího ohně, s nímž budete mít o něco méně práce s dobrou sekerou.

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here