Pohodlnější spaní v každém ročním období
P

Kdo by se nechtěl budit ráno odpočatý, plný energie a chuti do nadcházejícího dne. Přemýšleli jste o tom, jaké zdánlivé maličkosti mohou zvýšit kvalitu vašeho spánku? Pojďte si o nich přečíst.

Ideální teplota pro kvalitní spánek se uvádí mezi 17-20 °C. Teploty venku se ale celoročně výrazně mění a mít v ložnici tabulkové teploty není vždy proveditelné. V zimě to lze řešit přitopením, v létě ale ani intenzivním větráním teplotu výrazně nesnížíte. Čím vším si můžete dopomoci k příjemnému spaní sami?

live 3104077 1920 1

Vyberte peřinu podle hřejivosti

Určitě jste si všimli, že je mezi peřinami rozdíl nejen v rozměrech, ale také v tloušťce a materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Nejhřejivější jsou přírodní materiály, jako peří a vlna, nejméně hřejivé přikrývky jsou vyrobené z materiálů, které dobře odvádí vlhkost a vy se díky nim v noci nebudete budit zpocení. Až budete peřinu vybírat, přihlédněte proto k tomu, jestli jste spíš horkokrevní, nebo patříte mezi věčně zmrzlé jedince. Nejméně hřejivé peřiny mají stupeň 1vysoce hřejivé jsou značené stupněm 5.

INSPIRI TIP: Pokud se nemůžete rozhodnout, po které peřině sáhnout, celoroční dvojité přikrývky jsou pro vás jako dělané. Tenkou přikrývku využijete v létě, silnější v době, kdy už se ochlazuje. Spojením obou dek pak získáte perfektní peřinu i do chladných zimních nocí.

Na druhu povlečení záleží

  • Mezi naprostou klasiku patří do postele bavlněné povlečení, je příjemné na dotek a dobře odvádí vlhkost. Bavlna je vhodná pro celoroční spaní. Pokud byste chtěli, aby povlečení lépe izolovalo, sáhněte po bavlně s vyšší gramáží.
  • Z bavlny se dále vyrábí bavlněný satén, který díky jemnému lesku působí velmi luxusně. Na omak je povlečení měkké a hladké. Velmi vhodné je na léto, protože na pokožce příjemně chladí. Lze najít i povlečení s nežehlivou úpravou, což je velice příjemná vlastnost.
  • Velké oblibě se těší povlečení z mikroplyše a mikrovlákna. Mikrovlákno je jemná tkanina ze 100% polyesteru, která na dotek připomíná hedvábí. V létě příjemně chladí, v zimě naopak dobře udržuje teplotu. Tento materiál je vhodný i pro alergiky a je velmi snadný na údržbu – rychle schne a mačká se jen minimálně.
  • Další z chladivých materiálů je len a je tudíž také vhodnější na léto. Skvěle saje a je příjemný na dotek. Praním má tendenci ještě více měknout. Téměř nepřitahuje prach, takže je vhodný i pro alergiky. Nevýhodou je ale nutnost ho žehlit, protože je velmi mačkavý. 
  • Naopak za typicky zimní je považováno flanelové povlečení. Je vyráběno z bavlny, která je hustě tkaná a na povrchu počesaná, což jí zajišťuje vysokou hřejivost. Jemný vlas na povrchu nejen příjemně hřeje, je také příjemný na dotek.

sunday 1358907 960 720

INSPIRI TIP: Ať už sáhnete po jakémkoli materiálu, nezapomeňte při praní sledovat pokyny dané výrobcem, které zaručí, že vaše povlečení bude vypadat dobře co nejdéle.

Ventilátor pro letní noci

Další pomocník k příjemnému spaní především v horkých letních dnech, kdy ani otevřené okno nestačí, je ventilátor. Vzhledem k tomu, že ho budete používat v noci, zjistěte si, jak hlučný je. Hodnota decibelů by se měla pohybovat maximálně mezi 39 – 47 dB, čím nižší, tím vás bude méně rušit. Některé větráky mají přímo funkci nočního režimu. Ta spočívá v postupném snižování intenzity větrání. Svěží pocit jako po dešti si můžete užívat díky ventilátorům s funkcí ionizace. Při výběru větráku přihlédněte také k tomu, jak velký prostor potřebujete chladit. Na větrácích je uveden průtok vzduchu (m3 za hodinu). Pro optimální větrání by se měl vzduch v místnosti za hodinu otočit minimálně jednou, ideálně dvakrát.

Vybírat můžete ze stolních a stojanových ventilátorů, které díky cenové dostupnosti patří mezi nejčastěji pořizované. Dalším oblíbeným kouskem jsou sloupové ventilátory. Jsou prostorově nenáročné, mají nízkou spotřebu, ale také mají menší výkonnost. Mezi nejbezpečnější a také velmi výkonné patří stropní ventilátory.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here