Oživte interiér novými záclonami! Poradíme vám, jak je správně vybrat.
O

Rádi byste dodali svým pokojům nový vzhled, ale do nákladnějšího zvelebování se vám nechce? Pak není nic snazšího, než za pár korun oživit celý interiér obyčejnými záclonami. Pokud jsou totiž zvolené správně, máte svěží look raz dva.

Druhy, ze kterých si vybere každý

Materiálů, ze kterých se záclony vyrábí, je celá řada. Každý typ textilie zároveň více ladí s jiným, popřípadě lépe doplňuje vzhled určitého pokoje. Takže záleží pouze na tom, kam nový textil zamýšlíte.

Největší luxus v obýváku

Tím nejluxusnějším typem jsou záclony z organzy. Tkají se poměrně dlouho, proto za ně trochu připlatíte. Působí ale velmi vzdušně, protože jsou tkané velmi hustě z jemných vláken. Proto také zůstávají lehké a také průsvitné. Ideálně se tak hodí do obývacích pokojů.

Praktičnost na prvním místě

Dalším typem záclon do obýváku jsou tzv. voály. Ty mají o něco hrubší strukturu než organza, ale zato hrají prim v nenáročnosti na údržbu. Díky své praktičnosti a dlouhé životnosti se proto staly jedním z nejrozšířenějších druhů záclon.

Jednoduchost, ve které je krása

Pokud patříte mezi vyznavače jednoduchého stylu, pak si jistě oblíbíte hladké záclony. Ty na sebe totiž příliš neupozorňují, a proto se používají především jako doplněk ke vzorovaným závěsům. Oceníte je tak především v ložnici. Pokud ale závěsy nemáte a splývavost hladkých záclon vás přece jen nadchla, seženete je ve všech barevných odstínech, které vás jen napadnou. I takto jednoduše lze interiér oživit.

Klasika jako vyšitá

Dříve velmi luxusní zboží, dnes cenově dostupná exkluzivita. Řeč není o ničem jiném než o vyšívaných záclonách. Ty se pro svou zdobnost skvěle vyjímají především v klasičtějších obývacích pokojích.

Venkovská ozdoba

Pokud dáváte přednost přírodnímu ladění, pak jsou pro vás batistové záclony jako dělané. I když jsou zpravidla vyrobené z polyesteru, zachovávají si přírodní vzhled. Proto se hodí především do rustikálních interiérů. A díky menší průsvitnosti nabízí také o trochu větší soukromí.

Zmačkání, které nevadí

Chcete textil, který nebudete muset nikdy žehlit? Pořiďte si crashované záclony! Ty se totiž přímo svým pomačkaným vzhledem vyznačují a žehlit se rozhodně nesmí. Díky zvrásnění jsou tak nenáročné na údržbu a zároveň zůstávají nadčasovým kouskem.

Prší v oknech

Jednoduchost síťovaných záclon a takzvaného „prší“ oceníte zejména v kancelářích, ale také kuchyních a všude tam, kde máte menší okna. Můžete vybírat mezi jemnými proužky, tečkami nebo vetkanými hrubšími nitěmi a báječně tak doplnit vzorované závěsy.

Romantika, která neomrzí

Oblíbeným typem jsou i vitrážkové záclony, které většinou mívají na šířku od třiceti do devadesáti centimetrů. Nejčastěji se s nimi setkáte v kuchyňských oknech a na venkovských chalupách. Díky menším rozměrům si mohou dovolit výrazné vzory, výšivky i nejrůznější barvy.

Jak záclony pověsit?

Vyšperkovaný design je samozřejmě naprosto zásadní. Špatné zavěšení záclon ale může na kráse hodně rychle ubrat. Proto je potřeba zvážit, který systém bude u vás doma vypadat nejlépe, protože variant je víc než dost.

Nejjednodušší řešení

Praktické i vzhledné jsou zejména klasické tyče. Ty se liší zejména průměrem, materiálem a délkou. Dřevěné tyče se skvěle hodí do rustikálních interiérů, kovové do moderních a tam, kde je vyšší vzdušná vlhkost, oceníte ty plastové. Navíc můžete zvážit i dekorativní koncovky. Ty nemají na funkčnost žádný vliv, na celkový design ale ano.

Neviditelná paráda

Nenápadné a přesto funkční je použití ocelových lanek. Ta musí být především dokonale vypnutá a ukotvená ve stěně. To proto, aby je síla, která na ně působí, ze stěny v žádném případě nevytrhla.

Úchyt, který vás nevykolejí

Stropní kolejničky se hodí především všude tam, kde vám záclony dosahují až k podlaze a překrývají celé okno. Kromě rovného vedení můžete využít také možnosti odbočky, čímž získáte neotřelou dekoraci.

Upevnění jako poslední tečka

Přichycení horního lemu záclony je tím posledním bodem v upevňování textile. Tou nejjednodušší variantou je pořídit si záclonu, která je opatřená látkovými oky. Oblíbeným způsobem je také využití kovových kroužků. V obou případech totiž platí, že oky a kroužky jenom provléknete tyč a záclony jsou na svém místě. Pokud máte záclonu zakončenou řasící páskou, určitě využijte háčků nebo žabek. Tenhle systém je konec konců nejklasičtější.

Dvakrát měř, jednou stříhej

Posledním, ale neméně důležitým krokem při výběru správné záclony, je samozřejmě vhodná volba rozměru. Ten totiž zajistí, že všechno bude vypadat i fungovat přesně tak, jak si představujete.

Šířka se nesmí podcenit

Abyste zjistili, jak velký kus budete potřebovat, změřte celkovou šířku plochy, kterou má záclona překrývat. Získanou šířku poté znásobte dvakrát až třikrát. Tenhle krok je důležitý kvůli nařasení záclony. Takže čím větší násobení, tím větší zřasení. Nakonec připočtěte cca osm centimetrů na založení boků záclony.

I na výšce záleží

Při měření požadované výšky potřebujete znát vzdálenost od garnýže k zemi či parapetu. V případě klasických garnýžových tyčí s žabkami či háčky k tomuto číslu připočtěte 3 až 5 cm, u kolejniček 1 až 2 cm. Aby vše dobře vypadalo, doporučuje se pověsit záclonu tak, aby nad podlahou zůstaly 2 cm. V případě parapetů by zase měla látka o 4 až 5 cm přesahovat.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

A teď už víte vše podstatné a nezbývá nic jiného, než nové kousky domů koupit! Finální realizace totiž nebude náročná a výsledek bude stát za to!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here