Návod, jak uvařit kuskus + recepty na slané i sladké pokrmy
N

Nechcete trávit v kuchyni hodiny, abyste si připravili poctivé domácí jídlo? Pojďte s námi propadnout kouzlu kuskusu, který lze připravit na sladko i naslano, a to během pár minut.

Kuskus, kus kus, couscous nebo také cous cous pochází původně ze severní části Afriky a z arabských zemí blízkého východu. Jeho název pochází z berberského suksu.

Pro svou variabilitu a lehkou přípravu se však brzy rozšířil po celém světě, Evropu nevyjímaje. Pojďte zjistit, jak uvařit kuskus a připravte si chutné jídlo do půl hodiny.

Co je to kuskus

I když se to na první pohled nezdá, kuskus není nic jiného než těstovina tvarovaná do malých kuliček. Není to tedy pseudoobilovina jako například pohanka, jak si řada lidí myslí.

Kuskus je vyrobený z tvrdé pšeničné mouky (semoliny) a vody jako jiné druhy těstovin. Může být však vyrobený i z ječmene nebo prosa. Ale na rozdíl od klasických těstovin ho připravíte i bez vaření na sporáku. Bez problémů se totiž obejdete jen s rychlovarnou konvicí.

Na našem trhu běžně najdete jak klasický bílý kuskus, tak i celozrnný kuskus, který je vyrobený z celozrnné pšeničné mouky. Výživové hodnoty mají velmi podobné, celozrnný má však více vlákniny, oříškovější chuť a také obsahuje více vitamínů i minerálů. Díky vyššímu obsahu vlákniny navíc zvládne zasytit na delší dobu.

Výživové hodnoty kuskusu

I když je kuskus těstovina, rozhodně není jen plný prázdných kalorií. Není sice nejdietnější, protože je z 80 % tvořen sacharidy, obsahuje ale také bílkoviny a řadu tělu prospěšných látek jako jsou B vitamíny, kyselina listová nebo minerály jako hořčík, vápník, železo, mangan a další.

Přestože obsahuje velké množství sacharidů, nemusíte se ho vzdávat ani při redukční dietě, jen si ho připravte v menších porcích, které nezapomeňte kombinovat s dostatečným množstvím zeleniny nebo libového masa.

100 g vařeného kuskusu obsahuje 120 kcal, z toho je 22 g sacharidů, 4,5 g bílkovin, 1 g vlákniny. Navíc je lehký a dobře stravitelný, takže vám po něm nebude těžko.

shutterstock 2142304063

K čemu kuskus jíst

Kuskus má tu výhodu, že chutná skvěle jak naslano, tak i na sladko, teplý i studený. Vlastně ho můžete použít i všude tam, kde byste jinak použili rýži. Jeho výhodou je, že je připravený mnohem rychleji než právě rýže.

Samotný ho můžete použít jako přílohu ke grilovanému masu, popřípadě ho lze jako jiné druhy těstovin použít jako surovinu do teplých i studených salátů. Připravit z něj můžete také hlavní pokrm – stačí ho okořenit a smíchat například s tuňákem a podušenou kukuřicí.

A že máte chuť na sladké?  Zalijte ho místo vody mlékem, přidejte jogurt nebo tvaroh, ovoce, trochu cukru a rázem máte sladkou snídani. Případně ho zapečte jako nákyp a vychutnejte si lehký sladký oběd nebo poobědový dezert.

Jak uvařit kuskus krok za krokem

Příprava kuskusu není nic složitého. Na rozdíl od klasických těstovin se dokonce ani nevaří vodě a následně necedí. Pouze se zalije vroucí vodou (nebo vývarem, pokud chcete výraznější chuť) a nechá se nabobtnat.

Ideální poměr kuskusu a vody je 1:1,6 až 1:2, tedy na jeden hrnek kuskusu přidejte o trochu více než hrnek a půl až dva hrnky horké vody. Kdybyste dali vody málo, bude na skus tvrdý, když vody použijete moc, bude buď slepený, nebo vodu nezvládne vsáknout a bude zbytečně mokrý.

shutterstock 1376997551

Základní recept na 4 porce

Připravit kuskus podle návodu je otázkou několika minut. Co vše budete potřebovat?

Suroviny:

  • 250 g kuskusu
  • 400 ml vody nebo vývaru (může být kuřecí, hovězí i zeleninový)
  • 1 lžíce olivového oleje
  • špetka soli

Pro přípravu kuskusu vám postačí kastrůlek nebo jiná širší nádoba, která zvládne vyšší teploty. Do této nádoby nasypte kuskus, posolte a zalijte ho olejem. Pomocí vidličky směs dobře promíchejte, aby byla všechna zrníčka obalená tukem.

Mezitím si v konvici uvařte vodu na 100 °C. Případně v kastrůlku ohřejte vývar, dokud se nezačne vařit. Voda nebo vývar jsou ke kuskusu vždy v poměru 1,6. V případě 4 porcí zalijte tedy 250 g kuskusu 400 mililitry vroucí vody nebo vývaru.

Kuskus zalitý horkou vodou nechte odpočívat 5–10 minut pod pokličkou. Bílý kuskus nabobtná rychleji, celozrnný vyžaduje o trochu delší dobu. Vždy však musí stát mimo zdroj tepla, aby se nespálil.

 Jakmile vsákne všechnu vodu, načechrejte ho vidličkou a buď ho podávejte jako přílohu, nebo ho dále upravte podle potřeby.

Tradiční příprava kuskusu

V Africe byste ovšem narazili na úplně jiný způsob přípravy. Tam používají speciální hrnec, který má 2 díly a v horní části dna je perforovaný. V dolní části hrnce se dusí maso, zelenina nebo luštěniny a pára prostupuje nahoru, kde se vsakuje do kuskusu, který takto získá mnohem bohatší chuť a vůni.

Během přípravy se kuskus několikrát sundá z plamene, nechá nakypět a opět se vrátí zpět na oheň. Olej nebo máslo se do něho přidají až nakonec.

Každá země má své tradiční ochucení. Například v Maroku to je typicky šafrán a olivy, Tunis se neobejde bez ostré omáčky harrisa a v Alžírsku do správného kuskusu zase patří rajčata.

Tradiční i současná výroba kuskusu

Kromě tradiční přípravy kuskusu stojí za zmínku i jeho tradiční výroba v afrických zemích, která by se dala považovat téměř za rituál, který zabere tamějším ženám klidně celé dny.

Výroba této drobné těstoviny probíhá zásadně ručně, kdy se tvrdá pšenice nejprve rozemele na krupici, ke které se ještě přidá mouka. Krupice s moukou se postříká slanou vodou do té míry, aby se začaly tvořit hrudky a těsto nebylo příliš vlhké. Hrudky se pak dlaněmi rozdrobí na malé kuličky, které se usuší na slunci.

Takto připravený kuskus vydrží dlouhodobé skladování, aniž by ztratil na kvalitě.

V našich končinách takto připravený kuskus seženete jen těžko. Kuskus, který najdete v regálech obchodů se připravuje průmyslově jako sušený instantní produkt, nicméně na chuti mu to neubere.

shutterstock 759388072

Nejlepší recepty s kuskusem

Jak připravit kuskus jako přílohu nebo jako dezert? Vyzkoušejte naše ověřené recepty a naučte se tuto oblíbenou těstovinu připravovat na desítky způsobů.

Kuskus se zeleninou jako příloha i hlavní pokrm

Kuskus se zeleninou můžete podávat jako samostatný pokrm, i jako přílohu, která skvěle doplní také grilované maso, sýry nebo tofu.

Suroviny na 4 porce:

  • 1 menší lilek
  • 1 menší cuketa
  • 1–2 červené papriky
  • 2 šalotky
  • 2–3 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl pepř a čerstvé provensálské koření na dochucení
  • 250 g kuskusu
  • 400 ml vody nebo vývaru (může být kuřecí, hovězí i zeleninový)
  • 1 lžíce olivového oleje
  • špetka soli

Postup:

  1. Předehřejte si troubu na 190 °C a připravte si menší pekáč (ideálně 20×30 cm).
  2. Z lilku a cukety odstraňte konce a nakrájejte je na kolečka. Papriku nakrájejte na nudličky, šalotku nakrájejte najemno a prolisujte česnek.
  3. Zeleninu, cibuli a česnek smíchejte v pekáčku s olejem a kořením, přidejte sůl a pepř dle chuti.
  4. Zeleninu pečte přibližně 20–25 minut.
  5. Mezitím si podle základního receptu připravte kuskus, který můžete zalít vodou, stejně jako vývarem.
  6. Smíchejte kuskus se zeleninou a podávejte.
shutterstock 1461209387

Kuskus na sladko jako snídaně i sladká tečka

Kuskus je skvělý v tom, že ho lze také připravit na sladko jako dezert nebo snídaně plná ovoce. Připravit si takto můžete jak bílý kuskus, tak i zdravější celozrnnou verzi, která obsahuje více vlákniny.

Suroviny na 3–4 porce:

  • 100 g kuskusu
  • 200 ml vroucí vody nebo mléka
  • 1 lžíce olivového oleje nebo másla
  • 3 lžíce medu (případně datlového nebo javorového sirupu)
  • ovoce podle chuti (jablka, hrušky, rybíz, borůvky, hroznové víno…)
  • oříšky podle chuti
  • skořice

Postup:

  1. Kuskus zalijte horkou vodou nebo mlékem a nechte ho nabobtnat. To trvá přibližně 10 minut.
  2. Mezitím si nakrájejte ovoce podle chuti a nasekejte oříšky.
  3. Kuskus načechrejte vidličkou a zakápněte olejem nebo přidejte máslo.
  4. Kuskus smíchejte s ovocem, posypte oříšky, zalijte medem nebo sirupem a dochuťte skořicí. A je hotovo!

Kuskus si můžete ještě vylepšit jogurtem nebo tvarohem a podávat studený.

shutterstock 244233565

Tuňákový salát s kuskusem

Kuskus je skvělá rychlovka, se kterou připravíte plnohodnotný oběd během pár minut. Společně se zeleninou a tuňákem vytvoříte chutný salát, který je bohatý na vlákninu i zdravé tuky.

Suroviny na 4–6 porcí:

  • 250 g kuskusu + 400 ml horké vody
  • 250 g cherry rajčat
  • 1 plechovka kukuřice
  • 1 plechovka tuňáka
  • 50 g černých oliv
  • 1/2 červené cibule
  • 4 lžíce olivového oleje
  • šťáva z 1 citronu
  • sůl, pepř a čerstvá bazalka na dochucení

Postup:

  1. Podle základního receptu si připravte kuskus.
  2. Nakrájejte si cibuli, rajčata a olivy.
  3. V míse smíchejte nakrájené ingredience s kukuřicí a tuňákem.
  4. Připravte si dresing z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře a salát tím polijte.
  5. Jakmile bude kuskus zchladlý, zamíchejte ho k zelenině s tuňákem, posypte čerstvými bylinkami a podávejte.
shutterstock 2135276747

Vegetariánský kuskus s ratatouille

Pokud hledáte způsob, jak připravit kuskus na vegetariánský způsob, bude se vám následující recept zamlouvat. Ratatouille je francouzská verze leča, kam nepatří vejce ani uzenina.

Suroviny na 4–5 porcí ratatouille:

  • 1 lilek
  • 1 cuketa
  • 2 papriky (žlutá a červená)
  • 800 g rajčat z
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 4 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř a čerstvé bylinky na dochucení

Postup:

  1. Opláchněte lilek a cuketu ve studené vodě a odkrojte konce. Nakrájejte zeleninu na kostky, lilek nechte zvlášť. Kostky lilku osolte a nechte je na talíři 30 minut takzvaně vypotit.
  2. Rajčata přelijte vroucí vodou, oloupejte, zbavte je jadérek a stopky a nakrájejte na kostičky.
  3. Nakrájejte si cibuli a česnek a rozehřejte pánev s olivovým olejem.
  4. Cibuli a lilek osmahněte na pánvi dohněda, poté přidejte cuketu, papriky, česnek, sůl a pepř dle chuti.
  5. Přidejte trochu vody a nechte směs dusit na mírném plameni pod pokličkou asi 10 minut. Nezapomeňte směs občas zamíchat, aby se nepřipálila.
  6. Podle základního receptu si připravte kuskus a společně servírujte. Nezapomeňte navrch přidat čerstvé bylinky podle chuti.
shutterstock 1059834350

Rajčata plněná kuskusem

Pokud hledáte recept na neodolatelný letní pokrm, jsou rajčátka plněná kuskusem, slaninou a sýrem to pravé. Vychutnat si je můžete jako předkrm nebo lehkou večeři. Co k tomu budete potřebovat?

Suroviny na 4 porce:

  • 8 velkých zralých rajčat
  • 2 cibule
  • 2–4 stroužky česneku
  • 12 sušených rajčat
  • 300 g anglické slaniny
  • 300 g balkánského sýra
  • 300 g kuskusu
  • olivový olej
  • sůl, pepř a čerstvé bylinky na dochucení

Postup:

  1. Podle základního receptu připravte kuskus.
  2. Zatímco bude bobtnat, nakrájejte si na kostičky slaninu, nadrobno nasekejte cibuli a česnek se sušenými rajčaty nakrájejte na tenké plátky.
  3. Rozehřejte si troubu na 180 °C.
  4. Na pánvi rozhřejte olivový olej a osmahněte cibuli. Po chvíli přidejte slaninu a opečte vše dozlatova. Ke konci smažení přidejte česnek, aby se nepřipálil.
  5. Do směsi vmíchejte kuskus se sušenými rajčátky a rozdrobeným sýrem a nasekanými bylinkami. Dochuťte solí a pepřem podle chuti.
  6. Rajčatům seřízněte vršky a dejte je zatím na stranu. Vydlabejte rajčatovou dužinu a naplňte rajčata směsí s kuskusem.
  7. Přiklopte na rajčata vršek a dejte vložte je do vymazaného pekáče. Kdyby rajčata nedržela a měla tendenci přepadávat, seřízněte jim mírně i spodní část, aby lépe držela.
  8. Pečte je v předehřáté troubě cca 30 minut. Před dopečením lze použít krátce funkci gril.
shutterstock 1983746093
Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here