Podobně jako čokoláda i zmrzlina je pochoutka, které odolá jen málo kdo z nás. Léto bez kopečku jahodové nebo kornoutku s točenou zmrzlinou si už ani nedokážeme představit. Co teprve pak na dovolené někde u moře, kde náš spaluje žhavé jižní sluníčko.
Na internetu koluje celá řada osvědčených receptů, jak smícháte pár surovin a máte ledovou pochoutku hotovou i doma. Přesto nedáme dopustit na zmrzlinovače, které vám práci urychlí a výsledek je o úroveň jinde. Domácí příprava bez tohoto pomocníka je vhodná spíše jen v případě výroby nanuků na špejli. Nemusíte kupovat hned nejdražší stroje, abyste si za chvilku pochutnali.
Ve stopách zmrzlinovačů
Ten úplně nejzákladnější zmrzlinovač obsahuje nádobu a metly, které mají za úkol míchat a rozbíjet ledové krystaly. Tím se do výslední zmrzliny dostane potřebný vzduch. Zmrzlinovač má tedy nějaký podstavec, motorek a namrazovací nádobu.
Všechny stroje na výrobu zmrzliny dělíme do dvou základní skupin:
- výrobníky zmrzliny s kompresorem
- přístroje bez kompresoru – ty jsou závislé na předchozím ochlazení míchací nádoby v mrazničce
Zmrzlinovač s kompresorem
Jejich nevýhodou je nutnost elektrického proudu. Na druhou stranu v nich za krátký čas připravíte různé druhy ledové dobroty. Jak název napovídá, stroj obsahuje chladící zařízení – kompresor. I přes jeho přítomnost ve stroji výrobci doporučují vkládat jednotlivé ingredience do stroje už vychlazené.
Ceny těchto pomocníků se pohybují v základní variantě kolem 4000 Kč. Není ale ani neobvykle najít profi stroje, kde jde cena přes 10 000 Kč. Záleží, jaké máte úmysly se zmrzlinou. Pro domácí mlsání a nabídnutí případným hostům si vystačíte i s hobby zmrzlinovačem.
Zmrzlinovač bez kompresoru
Nádoby tohoto typu zmrzlinovače obsahují dvojitý plášť. Při teplotě okolo -18 °C se médium mezi plášti ochladí natolik, že začne vstřebávat a odebírat teplo ze zmrzlinové směsi (cukr, smetana, příchuť – čokoláda nebo ovoce). Toto médium chladí směs během míchání. To trvá obvykle až 40 minut. Přesto i do zmrzlinovače bez kompresoru vkládejte už předchlazené ingredience.
Z popsaného postupu asi odvodíte, že tento typ pomocníka se hodí na výroby pouze jednodruhové zmrzliny. Navíc budete potřebovat mít dostatečné místo pro uložení chladícího média. Nejvhodnějším místem je přirozeně šuple v mrazničce. Sem byste měli chladící nádobu umísťovat alespoň na 10 hodin. Nicméně zde platí, čím déle je médium v mrazáku, tím pro vás lépe. Chybu neuděláte ani, když ponecháte nádobu se směsí v mrazáku celý den.
Podobně jako u zmrzlinovače s kompresorem i tady se ceny pohybují ve velkých cenových rozpětích. Nejlevnější začínají na částkách okolo 1000 Kč. Záleží na velikosti mísy.