Už jste slyšeli o zázračné bylině zvané ostropestřec mariánský? Vzhledem k její stále rostoucí popularitě předpokládáme, že jste ji pravděpodobně poznali. Latinsky se jmenuje Silybum marianum. Poznáte ji podle sytě fialových květů, které na první pohled připomínají bodláky. Na rozdíl od bodláků má však bodlák mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Seznamte se s některými z nich! Poradíme vám, jak užívat ostropestřec mariánský.
Zázračný ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský lze bez ostychu označit za zázračnou bylinu. Velký podíl na tomto přívlastku mají zdraví prospěšné látky, které obsahuje. Zejména můžeme zmínit silymarin, antioxidanty, bioflavonoidy a flavolignany. Kromě toho je ostropestřec známý také pro svůj nezaměnitelný obsah bílkovin, vlákniny, vitaminů a kyseliny linolové a olejové.
Jaké účinky má ostropestřec mariánský?
Stejně jako CBD olej má ostropestřec mariánský několik pozitivních účinků na lidský organismus. Je to díky výše zmíněnému obsahu mnoha zdraví prospěšných látek. Takzvaný ostropestřec:
- aktivně regeneruje játra,
- obnovuje jaterní buňky,
- účinně detoxikuje játra,
- pomáhá snižovat hladinu cholesterolu,
- má příznivý vliv na žlučník,
- může pomoci při migrénách,
- přispívá k lepšímu trávení,
- může chránit tělo před nežádoucími účinky léků,
- pozitivně ovlivňuje potenci a erekci.
Jak užívat ostropestřec mariánský?
Abyste co nejlépe využili pozitivních účinků ostropestřce mariánského, měli byste vědět, jak ho správně užívat. Máte však několik možností. Pravdou však je, že ne všechny jsou tak účinné, jak by se mohlo zdát.
Nejúčinnější jsou drcená semena
Nic víc, nic míň. Nejúčinnějším způsobem, jak získat co nejvíce ze zázračného bodláku, je konzumace jeho rozdrcených semen. Buďte však opatrní. Semena by při drcení neměla přijít do styku s kovem ani s vysokými teplotami nad 40 stupňů Celsia. Ale vraťme se k věci. Proč je drcený bodlák nejúčinnější?
Drcená semena si zachovávají nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek, které jsou v tomto případě také nejlépe vstřebatelné. Můžete si je dát až 4krát denně – vždy po 1 čajové lžičce. Nejlépe uděláte, když si rozdrcený bodlák vezmete asi tři čtvrtě hodiny před jídlem nebo po něm. Pro snadnější konzumaci samozřejmě doporučujeme každou dávku zapít dostatečným množstvím vody.
Náš tip: Pokud vám tento způsob užívání nevyhovuje, ale přesto chcete zajistit co nejlepší účinek pískavice, můžete drcená semínka přimíchat například do jogurtu nebo džusu. Oblíbené je také jeho použití přímo ve smoothies, což ocení zejména aktivní lidé.
Dobrou alternativou je čaj z ostropestřce mariánského
Během chladných podzimních a zimních dnů jistě uvítáte možnost vychutnat si ostropestřec mariánský v podobě zdravého čaje. I v tomto případě se můžete spolehnout na vysoký obsah účinných látek. Ostropestřecový čaj doporučujeme zejména pro účely detoxikace organismu nebo posílení jater. Poradíme vám, jak takový účinný čaj připravit.
Za zmínku stojí 2 způsoby přípravy čaje – z rozdrcených semen nebo přímo z čajového sáčku. V obou případech byste neměli ostropestřec zalévat vodou, jejíž teplota přesahuje výše zmíněných 40 stupňů Celsia. Přišli byste o to nejzdravější a nejlepší, co nabízí. Nasypte tedy sáček čaje nebo asi 1 čajovou lžičku rozdrcených semínek do vlažné vody a nechte louhovat alespoň 15 minut. V případě potřeby čaj sceďte a přidejte med podle chuti.
Další způsoby užívání ostropestřce mariánského
Drcená semena a čaj jsou nejúčinnější a také nejoblíbenější způsoby užívání ostropestřce mariánského. Je však také dobré vědět, že tzv. ostropestřec mariánský můžete užívat také ve formě tinktury, oleje, tablet, kapslí nebo celých semen. Záleží jen na vás, jakou formu zvolíte. V každém případě doporučujeme, abyste se o tom poradili se svým lékařem.