Jak umýt okna: Návod na čistá okna bez šmouh
J

Mytí oken sice nepatří mezi oblíbené činnosti, ale když už se do toho jednou pustíte, přesvědčí vás výsledek o tom, že to za to stálo. Zjistěte proto, jak umýt okna s co nejmenší námahou.

Doma máte uklizeno na jedničku, ale kvůli špinavým oknům, která nepropustí dost slunečních paprsků, to ne a ne vyniknout? Ať už bydlíte v paneláku s novými okny s dvojsklem, nebo v rodinném domku se špaletovými okny, je potřeba se do toho jednou za čas pustit a prosvětlit celý interiér. Přečtěte si, jak na mytí oken rychle a efektivně.

shutterstock 1171034581

Jak často mýt okna?

Ideální frekvence mytí oken je dvakrát ročně. A to na jaře, jakmile skončí pylová sezóna, kdy z oken smyjete nánosy pylu z kvetoucích stromů i nečistoty usazené následkem zimních plískanic. Další mytí by pak mělo následovat na podzim, případně před Vánoci, pokud venku nemrzne. Jestliže bydlíte v blízkosti silnice, budete ale pravděpodobně muset okna mýt častěji.

Kdy nejlépe okna umýt?

Než se pustíte do mytí oken, mrkněte na předpověď počasí. Pokud hrozí déšť, mráz, příliš silný vítr nebo parný sluneční den, mytí odložte. Mytí v dešti je kontraproduktivní, to samé ale platí právě i pro vítr, mráz nebo silné sluneční záření, které zapříčiní zbytečně rychlé odpařování vody z okenních tabulí a tím pádem vám nedovolí okna efektivně vyčistit. Vhodné počasí je takové, kdy je teplota vyšší než 5 °C a obloha je alespoň částečně pod mrakem. Naprosto ideální je pak teplota mezi 10–20 °C, kdy neriskujete nachlazení ani zbytečné úniky tepla.

shutterstock 694604848

Co budete k mytí oken potřebovat

K mytí oken budete potřebovat následující:

  • hadříky, které nepouští chlupy (vhodné jsou například utěrky z mikrovlákna), jeden na umytí parapetů a rámů, jeden na vyleštění a další na otírání stěrky,
  • stěrku na mytí oken (u větších oken oceníte stěrku s delší násadou),
  • rozmývák (postačí klasická mycí houba),
  • kbelík s teplou vodou (zejména při nižších venkovních teplotách dejte pozor, abyste nepoužívali příliš horkou vodu a neriskovali popraskání skla),
  • saponát,
  • lešticí přípravek na okna na bázi alkoholu (mnohdy stačí samotné umytí hadříkem a leštění není potřeba, ale to už je na vás).

Pokud máte vysoká okna, připravte si také štafle nebo stabilní stoličku, díky kterým dosáhnete všude.

Na výběru saponátu záleží

Možná výběr saponátu vypadá při mytí oken jako nepodstatná věc, ale na tom, co dáte do vody, záleží. Pokud chcete okna bez šmouh, zvolte přímo čisticí prostředek na okna, přípravky na mytí nádobí totiž ze skla nevyprchají a vytvoří na povrchu film, na kterém snadno ulpívají nečistoty.

Výhodou speciálních přípravků na čištění oken je také to, že po nich snadněji stéká dešťová voda a hůře na nich ulpívají nečistoty.

Babské rady pro mytí oken

Na mytí i leštění oken můžete sáhnout po octu, který vaše okna odmastí a nevytvoří na povrchu žádný film. Další pomocník při mytí oken pak může být i obyčejný puding. Ten rozpusťte do 5 litrů vlažné vody a roztokem okna umyjte. Po uschnutí stačí jen skla přetřít suchým hadříkem a tím je vyleštit.

shutterstock 1296122308

Nepodceňte přípravu oken před umytím

Než se pustíte do mytí oken, sundejte z parapetů veškeré květiny a dekorace, které by mytí mohly překážet. Abyste nedělali jen polovičatou práci, umyjte také žaluzie, případně sundejte závěsy a záclony, které si jednou za půl roku také zaslouží vyprat od nánosů prachu. Nakonec ještě vyluxujte pavučiny a další hrubé nečistoty v okolí oken, abyste si zbytečně nešpinili vodu.

Jak umýt žaluzie

K umytí žaluzií budete potřebovat utěrku z mikrovlákna a kbelík s čistou vodou, případně trochu šetrného saponátu. Žaluzie stáhněte dolů a zatemněte. Ideálně očistěte hadříkem každou lamelu zvlášť, aby nezůstal v místě překrytí neočištěný proužek.

Pokud máte v bytě nebo domě žaluzií více, vyplatí se vám pořídit speciální kartáček přímo na mytí žaluzií, díky kterému vyčistíte několik lamel zároveň.

shutterstock 1542440504

TIP: Lamely můžete také očistit vysavačem, pozor ale na příliš vysoký výkon, který by je mohl poškodit.

Mytí okenního okolí

Při mytí oken se nevyhnete ani vyčištění okenních parapetů, rámů a garnyží. Na ty používejte jen šetrné prostředky a ideálně utěrku z mikrovlákna, která je nepoškrábe. Určitě nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, stejně tak nečistěte rámy nasucho, protože i prachové částice by je mohly poškrábat. Jakmile okolí oken umyjete pomocí saponátu, vyměňte vodu za čistou, a ještě jednou vše opláchněte.

TIP: Pokud máte na oknech například cákance barvy z malování, nebo jiné odolné nečistoty, odstraňte je nejprve škrabkou na čištění skla.

shutterstock 1595771500

Jak umýt okna krok za krokem

Jakmile máte čisté rámy, parapety i žaluzie, přichází na řadu samotné mytí.

  1. Nejprve použijte rozmývák, kterým na okně vytvoříte pěnu. S rozmývákem pracujte krouživými pohyby, dokud se nevytvoří hustá pěna. V případě opravdu zašpiněných oken ale nejprve umyjte skla nahrubo, abyste si je nepoškrábali. Až pak pokračujte s rozmývákem.
  2. Jakmile je okno napěněné, stáhněte pěnu ze skla pomocí stěrky. To můžete provádět shora dolů, stejně jako ze strany na stranu. Záleží, co vám bude více vyhovovat. Po každém tahu však stěrku otřete čistým suchým hadříkem, abyste eliminovali vznik šmouh.
  3. Většinou po stěrce zůstanou na krajích okna šmouhy, které je na závěr potřeba přeleštit. Často stačí leštit jen pomocí suchého hadříku, případně pomocí speciálního lešticího přípravku.

Jak vidíte, umýt okno rychle a bez šmouh není žádná věda. S mytím tak nemusíte čekat až do doby, kdy přes skla prakticky neuvidíte ven. Navíc čím častěji je budete mýt, tím kratší celý proces bude. Mnohdy vám na přečištění postačí jen hadřík a trocha teplé vody.

TIP: Pokud chcete snadněji odhalit, z jaké strany okna máte šmouhy a nečistoty, naučte se vnitřní stranu čistit stěrkou v jednom směru, vnější stranu pak ve směru druhém. Díky tomu najdete správnou stranu okamžitě.

Co nezapomenout po mytí oken

Okna jsou umytá a bez šmouh, ale tím by údržba neměla končit. Nečistoty a šmouhy na skle totiž nejsou jediným problémem.

Při každém mytí doporučujeme zkontrolovat stav odtokových dírek, ve kterých se usazuje pyl a prach, případně tam hledá útočiště hmyz. Pokud by odtokové otvory byly ucpané, neměla by v dešti voda kam odtékat a mohla by protéct až dovnitř a zničit vám parapety nebo podlahy.

Dále je vhodné zkontrolovat těsnění. To by se mělo po zmáčknutí vrátit do původního stavu. Pokud byste si všimli že je poškozené nebo zpuchřelé, vyplatí se okna znovu přetěsnit, aby jimi zbytečně neutíkalo teplo. Pokud je těsnění v pořádku, stačí, když ho při čištění oken a rámů akorát otřete vlhkým hadříkem. Kdybyste to chtěli vzít opravdu poctivě, je dobré těsnění potřít trochou silikonového oleje nebo glycerinem.

shutterstock 1116886226

Dále se také doporučuje promazat panty, pokud drhnou, případně nechat okna seřídit odborníkem, jestliže si všimnete, že nedoléhají tak, jak by měla.

V případě, že máte dřevěná okna, nezapomeňte je po umytí ošetřit balzámem na dřevo, který doporučuje výrobce. Díky tomu bude dřevo chráněné před vnějšími vlivy a vydrží sloužit mnohem déle.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here