Jak poznat pravou aloe vera + tipy na použití a pěstování
J

Návrat k přírodě je trend, který se poslední roky těší velké oblibě. I díky tomu je aloe vera, oblíbená květina našich babiček, zase v kurzu. Jenže jak poznat pravou aloe, která přináší nejvíce benefitů? A jak se o ni starat, aby krásně rostla?

Stručně o aloe a jejích druzích

Neexistuje jen jeden druh aloe, známých je víc než 500 druhů této suchomilné sukulentní rostliny, která pochází ze subtropické Afriky. Řada z těchto rostlin obsahuje prospěšné látky, nejvíce účinných látek ovšem obsahuje aloe vera nebo také aloe pravá, jak zní její český název. Ta často bývá zaměňovaná s aloe arborescens (aloe stromovitá), kterou u nás nejběžněji seženete v květinářství nebo hobby marketech jako okrasnou květinu. Tento druh aloe je větší a obsahuje o něco méně prospěšných látek, ale to neznamená, že nemá co nabídnout, benefity jsou prakticky srovnatelné.

Aloe vera a obsah účinných látek

Díky svým příznivým účinkům na lidské tělo se aloe těší oblibě po tisíce let, ani moderní doba na ni nezanevřela. Prospěšné látky nejsou v rostlině zastoupené rovnoměrně, nejvíce jich je ve šťávě.

Šťáva z aloe vera obsahuje řadu vitamínů jako A, B, C a E, najdete v ní ale i spoustu minerálů od draslíku a vápníku přes selen a železo až po zinek, chrom nebo mangan. Šťáva také obsahuje aminokyseliny, enzymy a další hodnotné látky, které jsou pro naše tělo nezbytné.

Určitě není vhodné zpracovávat celé listy, těsně pod povrchem rostlina totiž obsahuje latex, který má silně projímavé účinky.

shutterstock 1563781327

K čemu se aloe vera používá

Šťáva z aloe vera má mnoho benefitů jak při vnějším, tak i při vnitřním užití. Nejznámější jsou následující účinky.

Působí protizánětlivě a zklidňuje

Gel získaný z rostliny aloe pomáhá při hojení ran. Díky látkám obsažených v gelu se rána rychleji uzavře a díky protizánětlivým složkám se sníží riziko zanícení.

Šťáva je vhodná na ošetření drobných řezných ran, odřenin, otlaků i třeba na zklidnění štípanců od hmyzu nebo spálené pokožky od slunce.

shutterstock 1715735074

Lze ji také použít pro lepší hojení hemoroidů, zánětů dásní nebo aft.

Pomáhá při kožních problémech

Aloe vera se těší oblibě při ošetřování řady kožních problémů, jako je ekzém, akné, opar nebo různé kožní vředy. Díky tomu je také oblíbenou složkou celé řady kosmetických produktů. Vždy ale raději nejdřív zkuste snášenlivost šťávy na menší části pokožky, než se do toho pustíte ve velkém.

shutterstock 2180882139

Pomáhá při detoxikaci organismu

Aloe vera je prospěšná ale nejen na pokožku, pomoct může i vnitřně. Díky obsahu vitamínů, minerálů a dalších látek nezbytných pro naše tělo, je skvělá pro posílení imunity a podporu trávení. Díky dobrému trávení se pak tělo lépe zbaví nahromaděných toxinů.

shutterstock 1908708037

Pravá aloe také upravuje hladinu cukru v krvi i hladinu cholesterolu. Výtažky z rostliny tak ocení jak diabetici, tak i osoby, které trápí kardiovaskulární obtíže.

Zmírňuje bolesti kloubů a svalů

Tím, že aloe dokáže tlumit záněty, může také pomoct při bolesti kloubů a svalů. Například revmatismus a artritida jsou spojené s poruchami imunity – a právě díky obsahu látek, které v aloe najdete, si můžete jejím pravidelným užíváním imunitu zlepšit.

Tipy, jak poznat pravou aloe vera

Aloe vera je charakteristická dužnatými listy, ze kterých po rozříznutí vytéká čirá lehce zelenkavá šťáva, a barevnými květy na vysokém stvolu, který v ideálních podmínkách dorůstá až metrové výšky.

Pokud ale najdete v květinářství rostlinu označenou aloe vera, neznamená to, že to opravdu je pravá aloe. Je dost možné, že kupujete aloe stromovitou, o které jsme se zmiňovali výše. Jak je od sebe rozpoznat?

shutterstock 1672353157

Podle listů

Aloe vera poznáte od ostatních druhů podle listů. Ty jsou masité, zelené až šedozelené, často na sobě mají drobné bílé skvrnky. Obvod listů lemují řídké ostré ostny. Listy mohou dorůstat velikosti v rozmezí 15 až 50 cm a do šířky až 7 cm.

Stromovitá aloe má listy výrazně tenčí. I když obsahují podobné množství účinných látek, je pravá aloe oblíbenější z toho důvodu, že se z jejích masitých listů dá šťáva získávat jednodušeji.

Podle způsobu růstu

Zatímco aloe pravá roste v kompaktních růžicích a jen málokdy se táhne do výšky, stromovitá aloe je méně kompaktní a bývá vytáhlejší.

Jak si aloe pěstovat v domácích podmínkách

Chtěli byste benefitů aloe využívat i bez nutnosti kupovat hotové přípravky? Pěstujte si ji doma, není to nic složitého. Dužinu z vypěstované rostlinky pak můžete použít na ošetření pokožky i jako surovinu k přípravě domácí kosmetiky.

Správný substrát je základ

Svou první aloe si můžete zakoupit v květinářství, nebo se zeptat na internetu na swapovacích skupinách, kde se aloe v nabídce objevuje velmi často. U mateční rostliny totiž po čase začnou vyrůstat další rostlinky, které se dají snadno oddělit. Ty pak stačí zasadit do substrátu pro sukulenty. Ten musí být prodyšný a nezadržovat vodu. Pořídíte ho už rovnou namíchaný z obchodu, případně si můžete připravit substrát pro sukulenty i sami, a to ze směsi zeminy nebo kompostu, písku, štěrku a perlitu.

shutterstock 2059988093

Výběr květináče

Vhodný je keramický květináč, který na rozdíl od toho plastového lépe dýchá a půda rychleji vysychá. Lepší je také díky tomu, že je těžší a nehrozí převrhnutí. Aloe má totiž poměrně krátké kořeny a těžké listy.

Ať už použijete jakýkoli květináč, nezapomeňte na to, aby měl odtokové díry, jinak vám aloe vera uhnije.

shutterstock 1747525748

Vhodné podmínky a umístění

V případě aloe se jedná o sukulent, to znamená, že má ráda hodně světla a teplo. Ideálně se jí tak bude dařit na parapetu nebo v zimní zahradě, kam svítí přímé slunce. V létě ji můžete umístit i na balkon nebo na zahradu. Jen pozor, na venkovní přímé slunce si musí zvykat postupně, jinak ji spálíte. Také pozor na to, aby rostlina nikdy nezmrzla!

shutterstock 1692342037

Zálivka a hnojení

Aloe vera, stejně jako ostatní sukulentní rostliny, nemá ráda přemokření. Mnohem lépe snáší období sucha než přelití, které často bývá fatální. Proto vždy před zálivkou zkontrolujte, že je půda suchá.

V parném létě je možné zalévat klidně jednou týdně (nikdy ovšem ne tak, aby zůstala voda v podmisce), v zimě pak na intenzitě uberte a zalévejte přibližně jednou za měsíc.

Od jara do podzimu je pak možné každých 14 dní do zálivky přidat hnojivo s nízkým obsahem dusíku a fosforu a vysokým obsahem draslíku.

shutterstock 1799060800 1

Množení aloe vera

Jak už bylo řečeno, aloe namnožíte tak, že oddělíte menší rostlinky od mateční rostliny. Lze ji ale také množit řízkováním. A to tak, že uříznete list co nejblíže ke středové růžici a necháte ho několik dní zaschnout. Poté ho umístěte do prodyšného substrátu. Ten musí být po dobu zakořeňování vlhký, nikoli však mokrý.

Zasazený list může po nějaké době začít usychat, rozhodně ho v takovém případě hned nevyhazujte, může to znamenat, že živiny používá pro rozvoj kořenového systému.

shutterstock 1955251036

Jak použít aloe vera

Pokud už rostlina aloe vera dorostla do přiměřené velikosti, můžete si začít užívat jejích benefitů. Ideálně uřízněte spodní list u středu rostliny. K řezání používejte vždy čistý ostrý nůž, abyste rostlinu nepoškodili. Řez se zacelí sám, lze ho ale také zasypat skořicí, která působí antibakteriálně.

shutterstock 2192979725

Šťávu z aloe vera pak můžete získat vymačkáním listu, ale vhodné je použití i celé dužiny, kterou získáte tak, že list podélně rozkrojíte a dužinu oddělíte nožem nebo lžičkou.

shutterstock 1727533195

Dužinu můžete následně rozmixovat, aby vznikl hladký gel. Ten poslouží na zklidnění podrážděné pleti i třeba jako regenerační maska na vlasy. V domácích podmínkách není tak snadné oddělit prospěšné látky od projímavého latexu, je proto bezpečnější získanou šťávu neužívat vnitřně.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here