Jak na polykulturní zahradu
J

Už obyvatelé Severní Ameriky znali pěstování podobné tomu, kterému dnes říkáme polykulturní. Indiáni si dokázali zajistit dobré výnosy základních potravin bez použití chemie, tažné síly zvířat a fosilních paliv. Jak to? Využívali přirozených vlastností rostlin, které se vzájemně doplňovaly. Pro polykulturní zahrady je jejich způsob pěstování cennou inspirací.

polykulturni zahrada

Čím to, že tento typ pěstování rostlin indiánům fungoval, aniž by denně trávili ohnutí nad vytrháváním plevele? Pěstovali tři plodiny. Kukuřici, fazole a tykve. Při tom využili jejich vlastností, díky kterým se vzájemně podpořily v růstu. Fazole na svých kořenech poutají vzdušný dusík. Tím hnojí sebe i okolní rostliny. Tykve se plazí po zemi a stíní půdu, udržují ji vlhkou a brání v růstu plevelům. Kukuřice zase tvoří oporu pro pnoucí fazole.

Indiánům se v dnešní době asi nevyrovnáte. Přece jen poptávka ze tří plodin vzrostla na dalších minimálně 10 druhů. Přesto je možné si polykulturní zahrádku dopřát takřka kdekoliv.

Správná kombinace vede k cíli

Polykulturní zahrada má svá pravidla, která je nutné respektovat. Při volbě druhů přihlížejte na jejich velikost. Aby si vzájemně nekonkurovaly a neškodily si. Volba mezi 5 až 8 druhy na jednom záhonu je ideální. Co zasadit jako poslední? Sazenice kedluben, pórku, zelí nebo cibuli je lepší vysadit na samý závěr setby.

zahrada 2

Dobrá rada nad zlato

Těch je vždy poskrovnu. Záleží na kvalitě půdy, jak se bude jednotlivým druhům dařit. Obecně jde doporučit:

  • vysévat několik odrůd od jednoho druhu;
  • vysévat méně semen, než je obvyklé;
  • pravidelně sklízet i menší výpěstky;
  • každodenní kontrolu záhonu;
  • ponechat rostliny na semena v místech, kde příliš nekonkurují ostatním;
  • vyhněte se také kombinacím mnoha podobných druhů, např. kapusta, zelí, brokolice, květák si budou velmi konkurovat. Blízce příbuzné rostliny soutěží o stejné živiny, různorodost je proto na místě.

Zeleninu do permakulturní zahrady vybírejte pečlivě. Musí se na záhonu celý rok střídat tak, aby na něm nezbylo místo pro plevel. Co dozrává nejrychleji? Níže uvádíme seznam, jak dozrávají jednotlivé zeleninové druhy za sebou.

  1. ředkvičky
  2. rukola
  3. salát
  4. špenát
  5. kopr
  6. hrášek
  7. rané mrkve
  8. petržel
  9. cibule

Po sklizni můžete klidně plodiny vystřídat dalšími. Například hrách skvělé nahradí fazole. Ředkvičky zelí, kopr třeba bazalka. Kořenová zelenina bude soutěžit o místo pod povrchem. Proto její výsadbu volte velmi opatrně. Stejně jako brambory nebo rajčata, která zase budou stínit jiným druhům.

S polykulturní zahradou nebudete potřebovat příliš mnoho zahradního nářadí. Namísto toho zvažte pořízení slunečníku, zastiňujících plachet nebo třeba zahradní houpačky. S touto zahradou totiž budete moci mnohem více odpočívat.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here