Jak se zbavit akné: Léčba, prevence a odstranění jizev
J

Akné dokáže potrápit v jakémkoli věku. A i když není nakažlivé ani nebezpečné, dokáže život velmi znepříjemnit. Co ho vlastně způsobuje a jak se ho zbavit?

Co je to akné?

Akné alespoň jednou během života potrápí přes 90 % lidí, což z něho dělá jedno z nejběžnějších onemocnění kůže. Nejčastěji postihuje dospívající osoby, ale není výjimkou ani novorozenecké akné nebo hormonální akné, které se objevuje u dospělých osob.

Akné vzniká jako následek ucpaných a zanícených vlasových folikul, tedy pórů, kterými se na pokožku dostává kožní maz, který pokožku chrání před vysoušením. Problém nastává v okamžiku, kdy se maz v pórech začne hromadit. Zároveň se totiž na naší pokožce odlupují odumřelé kožní buňky a tvoří se nové. Přílišné množství mazu znesnadňuje jejich odpadávání, případně se z nich vytvoří zátka, která póry ucpe. To je často doprovázené zánětem, který se po čase projeví jako pupínek, který známe pod názvem akné.

Jedná se o nenakažlivé kožní onemocnění, které se nejčastěji objevuje na obličeji, v dekoltu a na zádech, ale vyskytnout se může kdekoli na těle, kde máte mazové žlázky.

Druhy akné

Existuje hned několik druhů akné, které se na pleti mohou vyskytovat i současně. Nejčastěji se setkáte s následujícími typy:

  • Černé tečky (otevřené komedony) vznikají nahromaděným mazem v pórech. Černou barvu způsobuje reakce mazu a vzduchu.
  • Bílé tečky (uzavřené komedony) jsou stejně jako černé tečky způsobené nahromaděným mazem, jejich povrch je ale uzavřený, takže vypadají jako malé bílé tečky.
  • Pupínky jsou lehce vyvýšené hrbolky naplněné hnisem. Jsou začervenalé a mohou bolet.
  • Pustuly jsou horší pupínky. Respektive jsou větší a mají v sobě více hnisu.
  • Papuly jsou bolestivé pevné hrbolky, které jsou zanícené, červené, ale nehnisají.
  • Cysty jsou bolestivé, zahnisané a vznikají pod kůží jako následek prasklé stěny folikulu.

Dále se dělí podle závažnosti na:

  • Acne comedonica, které znáte jako nezanícené černé nebo bílé tečky (komedony), občas se mohou objevit i papuly. Jedná se o mírné akné, u kterého je riziko vzniku jizev minimální.
  • Acne papulopustulosa poznáte podle z části zanícených pupínků, papul a pustul, které jsou začervenalé a na pohmat bolestivé. Jedná se o středně těžké akné, které vede ke vzniku jizviček a pigmentových skvrn.
  • Acne conglobata je nejtěžší forma akné projevující se hnisajícími pupínky a abscesy s hnisem. Projevuje se jako středně těžké akné, ke kterému se ještě přidávají cysty. Zánět je hluboko v kůži a způsobuje vznik výrazných jizev. Toto akné je velmi bolestivé a bez lékaře se ho nejspíš nezbavíte.

Co způsobuje vznik akné

Vznik akné má na svědomí z největší části dědičnost. Dále se na vzniku podílí zvýšená tvorba kožního mazu, zvýšená tvorba rohoviny a zmnožení bakterií. Nezanedbatelnou příčinou jsou hormonální změny. Právě ty mají na svědomí akné během puberty, případně během těhotenství nebo menstruace. Vlivem zvýšené hladiny androgenů (tzv. mužských hormonů) se rozšíří mazové žlázy a produkují nadměrné množství mazu.

Další rizikové faktory

Ke tvorbě a zhoršení akné mohou ale vést i vnější vlivy. Nejčastěji je to kouření, které vystavuje pleť oxidačnímu stresu, častá konzumace alkoholu, nevyvážený jídelníček, užívání některých druhů léků, roznášení bakterií po obličeji nemytýma rukama i nevhodná péče o pleť.

Léčba akné

Podle závažnosti akné se volí lokální léčba, která cílí na postižená místa, případně pak celková léčba, kdy vám lékař předepíše vhodné léky. Pokud trpíte střední nebo těžkou formou akné, nejlépe uděláte, když se o postupu léčby poradíte se specialistou. Čím dříve s léčbou začnete, tím lépe.

Vyloučení vnějších faktorů

Pokud vás trápí jen lehčí projevy akné zkuste nejprve najít příčinu, která vám potíže způsobuje nebo zhoršuje. V případě, že máte akné jen v jedné oblasti na těle, dost možná je způsobené vnějšími vlivy, které snadno eliminujete.

  • Akné na čele bývá často způsobené třením ofiny o obličej, případně zadržováním potu čepicí nebo helmou, které vede k podráždění pokožky.
  • Akné na bradě je častým projevem hormonální nerovnováhy během menstruace. Může ho ale způsobovat například časté podpírání brady, nošení roušek, dráždění oblečením nebo zapínáním od helmy.
  • Akné na tvářích často zhoršuje podpírání rukou. Dalším viníkem bývá povlečení polštáře, které neměníte tak často, jak by si zasloužilo.
  • Akné ve vlasech nebo podél vlasové linie často způsobuje nevhodná vlasová kosmetika, která ucpává póry, případně nedostatečné vymytí šamponu a stylingových přípravků, případně nedostatečné odlíčení v oblasti vlasové linie.
  • Akné na zádech a ramenou způsobuje často nadměrné pocení v kombinaci s nevhodným oblečením. Řešením bývá volnější oblečení z přírodních tkanin a také tělová kosmetika, která neucpává póry.

Lokální léčba akné

Pokud i přes odstranění vnějších vlivů stále hledáte, jak se zbavit akné, doporučujeme sáhnout po kosmetice, která je přímo určená na pleť s akné. Ta nejčastěji obsahuje retinoidy, kyseliny salyciovou a azelaovou nebo benzoylperoxid. Všechny tyto složky rozpouští komedony, působí proti zánětu a pomáhají s obnovou kůže. Po poradě s lékařem je možné použít lokální antibiotika, která jsou na předpis.

Léčba akné je běh na dlouhou trať a výsledky se mohou začít objevovat až po měsíci i déle, případně se stav pleti dokonce nejprve zhorší. Zkuste proto vytrvat a nepřecházet hned na další produkt.

Může se stát, že po delším čase začnou produkty určené k léčbě akné pokožku vysušovat, proto po zahojení většiny pupínků přejděte na šetrnější kosmetiku, kterou se blíže zabýváme v kapitole věnované správné péči o pleť.

Doplňky stravy pro problematickou pleť

Pokud nechcete jen řešit následky, ale chcete se zbavit akné definitivně, je vhodné kromě úpravy jídelníčku povolat na pomoc i doplňky stravy v podobě zinku, který udržuje normální stav pleti a pomáhá s procesem hojení.

Dále je vhodné užívání bakteriálních lyzátů, které obsahují vysoce přečištěné neškodné části již neaktivních mikroorganismů, díky kterým si vůči nim vaše tělo dokáže vybudovat obranyschopnost.

Pravidelná návštěva kosmetiky

Pokud se nedokážete zbavit akné svépomocí, zkuste se svěřit do rukou odborníků, kteří vám provedou profesionální ošetření pleti. Vždy si ale nejprve dohledejte recenze, abyste si problém ještě nezhoršili neodborným zásahem.

shutterstock 1375025147

Chemický peeling a laserové ošetření

Další způsob, jak se zbavit akné, je fyzikální léčba v podobě chemického peelingu nebo laserového ošetření. Chemický peeling kontrolovaně odstraní povrchové buňky pomocí chemicky aktivních látek, jako je například kyselina salicylová nebo glykolová. Tuto proceduru provádí lékař. Pro dosáhnutí optimálních výsledků je potřeba zákrok opakovat, a to přibližně 4–5× v rozmezí 1–3 týdnů.

Laserové ošetření se volí podle typu akné a provádí ho také lékař. Stejně jako chemický peeling, je i laser potřeba několikrát opakovat, abyste tvorbu akné dostali pod kontrolu.

Obě ošetření je lepší podstoupit na podzim nebo v zimě, kdy pokožku nevystavujete přílišnému slunečnímu záření.

Celková léčba akné

V případě, že nezabere lokální léčba, je potřeba proti akné nasadit silnější kalibr v podobě celkové léčby. Ta si poradí s akné na zádech, obličeji i jinde na těle, kde lokální léčba selhala.

Nasazuje se na akné v závažných formách, vždy po posouzení lékařem. Nejběžnější jsou následující postupy:

Léčba celkovými antibiotiky, která potlačují bakteriální infekci způsobující výsev akné. K antibiotikům se doporučuje užívat i probiotika, která pomohou s obnovou „hodných“ bakterií ve střevech.

Léčba pomocí hormonů, například hormonální antikoncepcí, která blokuje účinky androgenů v těle.

Léčba celkovými retinoidy (deriváty vitamínu A), které ovlivňují stavbu a funkci mazových žláz. Tato léčba má řadu vedlejších účinků a není vhodná pro těhotné a kojící ženy ani pro ženy, které se snaží otěhotnět.

Správná péče o pleť jako základ v boji proti akné

Pravidelnou péčí o pleť vhodnými produkty předejdete řadě potíží včetně tvorby akné. Ale ani ty nejlepší produkty nejsou samospasné, když nebudete dodržovat základní hygienu. Proto si před nanášením kosmetických produktů nejprve důkladně umyjte ruce a pak až si sahejte na obličej. Také doporučujeme mít zvlášť ručník jen na obličej a ten měnit každý den.

Výběr vhodné kosmetiky

Občas probíhá hledání kosmetiky, která sedne vašemu typu pleti, formou pokusu a omylu. Jenže časté střídání může naopak vést ke zhoršení symptomů. Proto se snažte vybírat takovou kosmetiku, u které máte větší jistotu, že vám sedne.

Vhodné produkty pro péči o problematickou pleť jsou nekomedogenní (tedy neucpávají póry), neobsahují alkohol, který vysušuje a tím spouští větší tvorbu mazu, a také by neměly ve složení mít zbytečně agresivní složky, jako jsou konzervanty, barviva, parfémy nebo dráždivé pěnivé složky jako SLS a SLES.

V péči o pleť se sklonem k akné jsou naopak nedocenitelné přípravky, které obsahují antibakteriální a hojivé složky jako například:

  • Kyselina salicylová, která má hojivé a protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat nadměrnou tvorbu kožního mazu. Také odstraňuje zarudnutí pokožky a pomáhá odstranit odumřelou kůži.
  • Kyselina azelaová, která má také antibakteriální a protizánětlivé účinky. Navíc pomáhá uvolnit ucpané póry a zesvětluje pigmentové skvrny, které mohou akné provázet.
  • Kyselina mléčná jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky a předchází tak ucpávání pórů. Produkty s kyselinou mléčnou jsou vhodnější pro večerní použití, jinak by se vám mohly začít tvořit pigmentové skvrny.
  • Zinek funguje jako dezinfekce a pomáhá zmírňovat podráždění pokožky.
  • Tea tree olej je silně antibakteriální, působí protizánětlivě a umí odblokovat ucpané póry a vysušit zanícené pupínky.
shutterstock 1032959002

Pravidelné čištění pleti

Ať už používáte make-up, nebo nikoli, nezapomínejte na pravidelné čištění pleti. Protože i když se nelíčíte, usazují se vám na pleti nečistoty. A to nejen prach z venkovního prostředí, ale také přebytečný maz, odumřelé kožní buňky, viry a bakterie, které společně podporují tvorbu akné.

Čištěním pleti tyto nečistoty odstraníte a pleť připravíte k přijímání účinných látek z krémů, které by se jinak do pokožky neměly jak dostat. Vhodné je pravidelné čištění pleti ráno a večer. Pozor ale na to, že i nadměrné čištění může problém prohloubit. Na akné musíte především šetrně.

shutterstock 428920975

Vybírejte kosmetické přípravky bez dráždivých složek, které pleť zbytečně nevysuší. Protože i když máte pocit, že je vaše pleť mastná, může to být jen reakce na přílišné odmašťování.

Stejně tak není vhodné používat mechanické peelingy, které podrážděnou pleť poškodí a připraví živnou půdu pro zánět. Naopak se doporučuje chemický peeling, o kterém jsme se zmiňovali výše. Jestli je pro vaši pleť vhodný, nebo nikoli, vám poradí specialista, který zákrok provádí.

Pokud chcete pleť vyčistit co možná nejlépe a zároveň šetrně, vyzkoušejte dvoufázové čištění – nejprve pleť vyčistíte odličovacím mlékem nebo prostředkem na bázi oleje, následně pokožku dočistíte produktem na bázi vody (pěna, gel nebo tonikum).

TIP: Pokud sportujete, vyčistěte si také pleť po každém sportovním výkonu. Zejména pokud při sportu nosíte kšiltovku nebo helmu. Pravidelné čištění si zaslouží pak i samotná pokrývka hlavy.

Nezapomeňte hydratovat

Mastná pleť ve vás možná vzbudila dojem, že je potřeba ji spíš vysušit než hydratovat. Opak je pravdou. Nadměrné maštění je často příčinou nedostatečné hydratace, kterou se pleť takto snaží kompenzovat. Proto po každém vyčištění pleti pokožku namažte hydratačním krémem, který je na aknózní pleť vhodný.

Jak řešit jizvy po akné

Nad akné jste zvítězili a teď řešíte, jak se zbavit jizev, které se objevily? Zjizvená tkáň není jen estetický problém, také se snadněji vysuší a péče o ni je složitější. Neobsahuje totiž tolik elastických vláken jako zdravá kůže, nejsou v ní potní ani mazové žlázy a krevní oběh je výrazně omezený.

Typy jizev

Jizvy se dělí do tří skupin na atrofické, hypertrofické a keloidní jizvy.

  • Atrofické jizvy vypadají jako hluboké jamky, které vznikají při nesprávném hojení rány, kdy se vytvoří nedostatečné množství pojivové tkáně.
  • Hypertrofické jizvy jsou vyvýšené v místě, kde se dřív nacházel pupínek. Za vznikem stojí nekvalitní nová tkáň, která je tužší než zdravá tkáň.
  • Keloidní jizvy jsou hypertrofické jizvy, které se rozšířily do dalších oblastí kůže. Na rozdíl od předchozích dvou typů jsou po akné spíše výjimečné, častěji je najdete jako následek popálenin.

Dále se na aknózní pokožce může objevit pigmentace v podobě hnědých nebo červených skvrn.

Léčba jizev

K léčbě jizev po akné se přistupuje vždy po úplném zahojení pokožky. Léčba se odvíjí od typu, velikosti a tvaru jizev. Nejlépe uděláte, když budete postup konzultovat s lékařem, který najde nejlepší řešení přímo pro vás.

Mezi nejběžnější řešení patří následující:

  • Krém na jizvy, kterým zjizvenou tkáň jemně masírujete, abyste si zlepšili prokrvení a zvýšili pružnost tkáně.
  • Chemický peeling, který díky ovocným kyselinám odstraňuje odumřelé kožní buňky, stahuje póry a zjemňuje jizvy po akné.
  • Mikrodermabraze, u kterého se mechanicky pomocí krystalků odstraňuje nejsvrchnější vrstva pokožky. To pomáhá nejen na jizvy, ale také na rozšířené póry.
  • Mikrojehly neboli microneedling je metoda, při které se na pokožku nanáší aktivní séra a do hlubších vrstev kůže se dostávají pomocí mikrojehliček.
  • Injekce s kyselinou hyaluronovou lze využít na krátkodobé vyplnění propadlých jizev. Dlouhodobější výsledky mají injekce s kortizonem, který zapříčiní rozpadnutí zjizvené tkáně, která potom není tolik vyvýšená.
  • Laser funguje na bází cíleného poškození pokožky, kterým se nastartuje přirozený proces hojení.
  • Kryoterapie je léčba mrazem, při které se narušená pokožka zmrazí a následně se do tkáně aplikuje kortizon.

Jak na prevenci vzniku akné

Zatímco dědičné predispozice nebo hormonální výkyvy těžko ovlivníte, jsou věci, které máte ve svých rukách. Jak pečovat o pleť a co naopak nedělat, abyste boj s akné vyhráli?

Nesahejte si do obličeje neumytýma rukama

Na rukou máme velké množství bakterií a virů, které se tam dostanou při kontaktu s telefonem, klávesnicí, klikami u dveří a podobně. A právě tyto bakterie si šíříte po obličeji, když si na něj saháte neumytýma rukama. Schválně se zkuste zaměřit na to, jak často si do obličeje saháte, aniž byste si to uvědomovali.

Pupínky nevymačkávejte

Častou chybou je vymáčknutí nebo rozškrábnutí zaníceného pupínku. Tím si můžete způsobit jizvičky, ale také zánět roznést na větší plochu. Proto pokud máte na obličeji nebo jinde na těle bílý pupínek a chcete se ho zbavit, postižené místo vydezinfikujte šetrnou dezinfekcí, pupínek jemně vymáčkněte a opět vydezinfikujte. Nejlepší ale stejně je, když vymáčknutí necháte na odborníkovi.

Jezte vyváženou stravu

Ideální strava obsahuje vyvážený poměr makroživin, stejně jako dostatek vitamínů a minerálů. Problematickou pleť zhoršují průmyslově zpracované potraviny, vysoké množství cukru a výrazně kořeněná jídla. Vhodné jsou luštěniny, ryby, zelenina a potraviny bohaté na zinek.

Dostatečně spěte

Nedostatek spánku se projevuje zvýšeným stresem. Stres pak v těle způsobuje hormonální nerovnováhu, která může vést ke zhoršení projevů akné. Proto se zkuste méně stresovat a nepodceňujte sílu pravidelného spánku.

Nekuřte a minimalizujte pití alkoholu

Kouření ničí nové buňky, které pleť regenerují. Také zužuje cévy a snižuje přísun kyslíku a živin do pokožky. Pleť je křehčí, dehydrovaná a náchylnější ke vzniku akné. Dehydrataci způsobuje i alkohol. Proto si ke každé sklence alkoholu nezapomeňte dát i sklenici nealka, abyste předešli dehydrataci.

Měňte často ručníky a povlečení

Na ručnících a povlečení se hromadí odumřelá kůže, která poskytuje potravu roztočům. Také se na nich hromadí mastnota a bakterie. To vše zvyšuje riziko vzniku akné. Zatímco povlečení stačí měnit jednou týdně, ručníky měňte častěji. Ručník na obličej pak ideálně každý den.

Dezinfikujte pravidelně telefon a klávesnici

Displej telefonu nebo klávesnice na sobě mají víc bakterií než třeba záchodové prkénko. Proto je pravidelně dezinfikujte, abyste si bakterie nevědomky nepřenášeli na obličej a nezadělávali si na aknózní pleť.

Noste oblečení z přírodních materiálů

Přírodní materiály lépe odvádí pot a jsou prodyšnější než materiály syntetické. Díky tomu se v nich tolik nemnoží bakterie, které jsou příčinou zhoršeného stavu pleti.

Používejte UV ochranu

Kombinace UV paprsků a znečištění pleti vede ke zhoršení akné. Používat SPF krém nejen přes letní měsíce by tak měl být naprostý základ.

Jak vidíte, nemá otázka, jak se zbavit akné, žádnou univerzální odpověď. U každého na akné platí něco jiného. Vyplatí se proto sledovat, co vám problém zhoršuje a co naopak na pleť zabírá. A hlavně vytrvat a nevzdávat se hned na začátku.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here