Domácí posilovna má mnoho výhod. V první řadě nemusíte platit členství v nějakém fitcentru. V druhé můžete nerušeně a bez přihlížení ostatních cvičit kdykoliv, kdy se vám zachce. Zkoušíte si nové cviky, máte vlastní tempo a když na to přijde, můžete mít u kardia klidně zapnutou televizi. A jak by měla domácí posilovna vypadat? Zapomeňte na zaprášený rotoped v rohu ložnice a stejně tak nepřemýšlejte nad tím, že domů pořídíte drahé stroje a kompletní sadu činek. Stačí vám pouze pár věcí!
1. Vyberte vhodné místo
Pro domácí posilovnu vyhraďte u vás doma dostatečně velký, vzdušný a světlý prostor, kde nelze nic rozbít. Stropy by měly být vyšší, v opačném případě se budete při cvičení a všelijakém hopsání cítit nepříjemně. U cvičení se zadýcháte a určitě vám bude vyhovovat hlasitější hudba, která vás namotivuje k lepším výkonům. Z těchto důvodů se rozhodně nevyplatí budovat posilovnu někde, kde byste mohli rušit další členy domácnosti nebo sousedy. Místo by mělo být vyhrazeno nastálo. Neustále něco vyndavat a uklízet vás přestane bavit a z plánu pravidelně cvičit sejde.
2. Pozor na podlahu
Cvičit na klasické plovoucí podlaze? Nebo snad na koberci? Nejlepší cesta k tomu, jak buď podlahu nenávratně zničit, nebo se v horším případě zranit. Stačí kapka potu, nešikovné uklouznutí a zlomenina je na světě. Neváhejte si pro domácí posilovnu pořídit podložku pro fitness. Většina typů podložek lze snadno skládat jako puzzle. Skvěle se na nich cvičí a protahuje. Nebude vám chybět potřebná stabilita a při sezení na zemi vás nebude nikde nic tlačit. Stejně tak můžete na podložku bez strachu z poškození podlahy položit kovovou činku.
3. Menší stojan se hodí
Když vás cvičení začne bavit, s největší pravděpodobností začnete na základě vašich pokroků přikupovat další vybavení. Chcete-li mít ve všem pořádek, porozhlédněte se po menším stojanu na činky, kotouče a osy. Vyrábí se ve variantách pro domácí posilovny a umožňují snadno poskládat vše potřebné na jedno místo. Ušetříte tím místo a zůstane vám více prostoru pro samotné cvičení.
4. Zapomeňte na velké stroje
V prodejně sportu obdivujete věž plnou různých kladek a říkáte si, že jen s ní je možné tělo procvičit pořádně. Vždyť to píše výrobce. Rozhodně to není pravda! Cvičit můžete pouze s vlastní vahou, jednoručními činkami a drobnými cvičebními pomůckami. Praktickým pomocníkem je lavice. Když už se přeci jen rozhodnete pro pořízení nějakého stroje, hledejte dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Ty úplně nejlevnější stroje většinou dlouho nevydrží.
5. Nejen rotoped
Silový trénink není vše. Velmi důležitá je také zóna pro kardio cvičení, při kterém dochází ke zvýšenému spalování tukových zásob. Častou volbou bývá rotoped, ale pravda je taková, že mnoho lidí se na něm začne nudit již po pár minutách. Co takhle vyzkoušet něco nového? Eliptické trenažéry zapojí celé vaše tělo a pohyb na nich je velmi přirozený.
Jde to!
Vybudovat si domácí posilovnu dokážete i na omezeném prostoru s malým rozpočtem. Nezapomeňte na všechny výše zmíněné rady a udělejte první krok k vašemu zdravějšímu já.