5 praktických rad, jak opticky zvětšit malý byt
5

S rostoucími cenami nemovitostí ve větších městech mnoho lidí musí při výběru bydlení sáhnout po menší bytové ploše. Bydlet v bytě, který má dvacet až třicet metrů čtverečních, opravdu není jednoduché. Člověk musí být kreativní a využít každý kout, nicméně i tak se může cítit utlačován veškerým nábytkem a vybavením. V takových momentech je nejlepší byt alespoň opticky zvětšit. Jak na to?

Malý byt od studia KP INTERIORS
Malý byt od studia KP INTERIORS

1. Zdi ve světlých barvách

Jedním z nejdůležitějších faktorů je vhodná kombinace barev. Tmavý strop a tmavé stěny jsou vůbec nejhorší kombinací. Barvy ovlivňují vaše vnímání, a proto je jejich výběru nutné věnovat zvýšenou pozornost. Například tmavé odstíny červené jsou opticky velmi ploché a prostor zmenšují. Nedávají mu hloubku.

Ideální volbou jsou světlé odstíny. Ty mají jedinečnou schopnost prostor prosvětlit a celkově odlehčit. Možná působí v některých místnostech zbytečně chladně, nicméně to snadno napravíte například kontrastními bytovými doplňky.

2. Podlahy bez křiklavých vzorů

Výběr barvy je důležitý také u podlah po celém bytě. Jejich sjednocení prostor propojí a opticky zvětší. Kombinace koberců, plovoucí podlahy či dlažby nikdy nebude působit prostorným dojmem.

Opět se vyvarujte tmavým odstínům a kobercům s hodně výrazným vzorem. Pravý perský koberec může být hezkým dědictvím a uměleckým dílem, ale do malého bytu se zkrátka nehodí. Když už chcete koberec, měl by mít neutrální a světlou barvu.

3. Kuchyně bez zbytečností

V malém bydlení zabírá podstatnou část prostoru kuchyně. Pokud je výrazně oranžová a plná kuchyňského vybavení, funguje na volné místo pro život jako černá díra. Lepší bude zvolit chladnější odstíny.

Zamyslete se nad tím, zda-li skutečně potřebujete velkou pracovní plochu. Pokud ne, dejte přednost raději většímu jídelnímu stolu, který se v případě potřeby může v místo pro vaření také proměnit. Z viditelných míst odstraňte veškeré nádobí a další vybavení, které denně nepoužíváte. Pohled na vyklizenou a například bílou kuchyňskou linku vám prostor opticky zvětší.

4. Chytře umístěné osvětlení

Malá lampička v rohu může působit depresivně. Do malého bytu musíte dostat jak denní světlo, tak promyšleně rozmístěné osvětlení. V malých místnostech zapomeňte na velké lustry. Lepším rozhodnutím jsou svítidla v jednoduchých barvách a střídmých designech.

Optického zvětšení docílíte také umístěním dekoračního osvětlení tak, aby svítilo směrem ke stropu. Skvělým tipem je LED světlo měnící barvu na dálkové ovládání. Barvu osvětlení a celkovou atmosféru můžete snadno měnit. Trikem je také vzájemné nasvícení dvou protilehlých stěn.

5. Zrcadla nesmí chybět

Odraz v zrcadle prostor ze zcela logických důvodů opticky zvětšuje. Zrcadlem můžete nahradit obraz a získat tak pro vaše oko nové místo ve vašem bydlení. Zrcadlem je praktické nahradit také různá dvířka nábytku, případně posuvné dveře u vestavěné skříně.

Při umístění zrcadla pouze dejte pozor na to, aby odraz v něm působil příjemně. Stejně tak nezapomeňte na hezký rám. Ten může být klidně mírně zdobený. Jedinou podmínkou je, aby neměl příliš výraznou barvu.

S výše zmíněnými radami je optické zvětšení vašeho malého bytu jednoduché. Inspirujte se, ani na malé ploše se nemusíte cítit jak v „králíkárně“.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here