Proč si pořídit odvlhčovač do domácnosti
P

Vysoká vlhkost vzduchu v domácnosti neprospívá zdraví ani vašemu bydlení. Odvlhčovače vzduchu využijete, pokud máte problém s vysokou vlhkostí, ale i při havarijních situacích, jako je vytopený sklep nebo prasknutí vodovodního potrubí.

Kondenzační odvlhčovač vzduchu

V podstatě si můžete vybrat ze dvou typů odvlhčovačů: kondenzační a adsorpční.

Kondenzační odvlhčovač vzduchu

Častěji se používá kondenzační, resp. kompresorový odvlhčovač vzduchu. V principu je výkonnější, pokud v prostoru nepřichází k větším teplotním změnám. Je ideální tedy do interiéru. Také nasává a ochlazuje vzduch, přičemž se zkondenzovaná voda zachytává v nádobě.

Adsorpční odvlhčovač vzduchu

Adsorpční odvlhčovače vzduchu se hodí víc na snížení vlhkosti v prostorách s nižšími teplotami, které se mohou pohybovat těsně nad nulou. Ideální využití najde ve sklepech, garážích a podobně.

Adsorpční odvlhčovač vzduchu funguje tak, že vzduch ohřívá. Má ale vyšší spotřebu energie než kondenzační.

Proč je vysoká vlhkost nebezpečná

Jak už bylo řečeno, zvýšená vlhkost může za vznik plísní a šíření bakterií. Co může způsobit dlouhodobý pobyt v takovém prostředí?

  • onemocnění dýchacích cest
  • zápaly sliznic
  • alergie
  • bolesti hlavy
  • kožní problémy

Obzvláště citlivé jsou děti. Kromě zdraví ohrožuje vlhkost i vaše bydlení. Mohou se vám odlepovat tapety, opadávat omítka nebo se poškodit dřevěné konstrukce. Vlhkost ovlivňuje i nábytek, jehož životnost se tak výrazně zkracuje.

Samozřejmě nejlepší je prevence a je třeba na kvalitní izolaci myslet už při stavbě.

zane lee MBJ3rWxp2OI unsplash

Parametry odvlhčovače

Aby byla účinnost odvlhčovače optimální, musí mít i správné parametry. Jako domácí odvlhčovače jsou nejvhodnější ty kondenzační. K parametrům, které byste měli sledovat, patří:

  • odvlhčovací výkon
  • vzduchový výkon
  • objem nádržky
  • hlučnost
  • rozsah teploty

Odvlhčovací výkon se obvykle udává v litrech za 24 hodin a vyjadřuje objem, který odvlhčovač zachytí za 24 hodin.

Jiná věc je vzduchový výkon. Tento parametr udává, jaký objem vzduchu dokáže odvlhčovač přečerpat za hodinu. Někdy se udává, pro jak velkou místnost je daný model vhodný.

Všímat byste si měli i úrovně hlučnosti. Odvlhčovače sice nejsou právě nejhlučnějším zařízením, ale pokud nechcete být doma v hluku, určitě se vyplatí věnovat pozornost i tomuto parametru.

Pozor si dejte i na údaje o spotřebě a ověřte si, zda uvedená hodnota platí pro maximální anebo pro nejnižší výkon.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here