Jak si poradit s výběrem bidetu ?
J

Vzhledem k nízkému povědomí o všech možnostech, které bidet poskytuje, není jeho používání v naší zemi tak běžné. Je však načase to změnit. Bidety jsou hygieničtější, pohodlnější, šetrnější k životnímu prostředí a časem zjistíte, že svou práci odvádějí mnohem lépe než klasický toaletní papír.
Seznámíme vás se základy tohoto konceptu, od typů bidetů přes faktory, které stojí za jejich výběrem, až po snadnou instalaci.

Základní typy bidetů

Když se o toto téma začnete zajímat trochu více, zjistíte, že bidety lze rozdělit do 2 hlavních kategorií, a to:

  • Tradiční – oddělený od samotné toalety, s vestavěnou bidetovou baterií namísto nádržky na vodu. Pokud máte dostatek místa a chcete se vydat touto cestou, můžete si vybrat mezi nástěnným bidetem a podlahovým bidetem, které jsou k dispozici v různých stylech a velikostech.
  • Přídavné – jsou součástí standardní toalety. Může se jednat o bidet zabudovaný do sedátka, přídavný bidet umístěný pod sedátkem nebo integrovaný bidet v toaletě (2v1) s bidetovou sprškou.

Pokud máte menší koupelnu nebo toaletu, můžete pravděpodobně sáhnout po přídavném bidetu, který nezabere další místo. Kromě toho je jeho výhodou snadná instalace a cenová dostupnost.

Bidetové příslušenství

Bidetové sedátko – jedná se o toaletní sedátko, které díky svým funkcím nahrazuje roli samostatného bidetu. Hlavní funkcí tohoto sedátka je mytí intimních partií příjemným proudem vody ze zabudované trysky, který nahrazuje toaletní papír. Na trhu jsou k dispozici manuální nebo elektronické sedačky, které se obvykle pohybují ve vyšších cenových relacích. Luxusní modely navíc nabízejí řadu dalších doplňkových funkcí, jako je například vyhřívání nebo sušení.


Bidetový nástavec – jedná se o nejjednodušší a nejlevnější variantu. Nástavce se vyznačují praktickým designem, nízkou cenou a rychlou instalací pod každé WC sedátko.


Bidetová sprcha – nabízí větší flexibilitu při provádění hygieny na toaletě, přičemž zdrojem vody je nejbližší vodovodní kohoutek. Můžete si pořídit samostatnou bidetovou sprchu nebo sady, které nabízejí také sprchovou hadici, držák nebo baterii.

Hlavní faktory, které je třeba zvážit při výběru bidetu

Jakýkoli bidet, který si pořídíte, bude plnit svou hlavní funkci – zajišťovat precizní hygienu vašich intimních partií. Není však bidet jako bidet. Některé z nich zkrátka odvádějí svou práci lépe, protože mají řadu dalších funkcí, které jejich uživatelé jistě ocení. Abychom vám pomohli učinit to nejlepší rozhodnutí, nabízíme vám přehled základních faktorů, které je třeba před nákupem zvážit.

Obr. 2 1 960x640 1

Tlak vody

Aby bidet mohl efektivně plnit svou funkci, je třeba dosáhnout správné úrovně tlaku vody. Příliš vysoký tlak může být nepříjemný a naopak při nízkém tlaku nebudete mít pocit čistoty, který potřebujete. Tradiční bidety mají baterie, které umožňují nastavit tlak na správnou úroveň. Tuto možnost mají i některá bidetová sedátka a nástavce, ale ne všechny.

Teplota vody

Možnost nastavení teploty vody nyní najdete i u levnějších modelů. Rozdíl je však ve způsobu ohřevu vody. Některé bidety jsou napojeny přímo na přívod teplé vody, tj. na vodovodní kohoutek. Jiné mají vlastní průtokový systém ohřevu vody, který poskytuje teplou vodu okamžitě. Zajímat by vás měl také rozsah nastavitelnosti teploty.

Nastavitelnost

Bidety a bidetové příslušenství nabízejí širokou škálu nastavení, takže jejich použití můžete přizpůsobit svým osobním potřebám. Výhodou je určitě možnost nastavení:
Poloha trysky – kam by měl směřovat proud vody, abyste se nemuseli zbytečně otáčet,
tlak vody, který ovlivňuje funkčnost samotného bidetu,
teplota vody – což ovlivňuje pohodlí.

Elektrický nebo mechanický bidet

Tato otázka se týká zejména bidetových sedátek, která se dodávají v elektronické nebo mechanické verzi. Ostatní bidety a bidetové příslušenství obvykle nejsou elektrické a mají jen minimum dalších funkcí.
Přestože existuje možnost ručního nastavení některých atributů, jako je tlak vody a tryska, pomocí mechanického ovládání, elektrická zařízení jsou o krok napřed. Kromě jednoduchého dotykového ovládání nabízejí další funkce, jako je ohřev, decentní LED osvětlení mísy, sušička, oscilační čištění a další.

Obr. 3 1 960x640 1

Instalace přídavných bidetů

Instalace přídavných bidetů je poměrně jednoduchá. U bidetových sedátek stačí odstranit stávající záchodové prkénko, nahradit ho bidetovým sedátkem nebo jen přidat bidetový nástavec a připojit ho k přívodu vody do toalety.


Bidetové sprchy vyžadují instalaci v blízkosti vodovodní baterie. Může být součástí umyvadla, můžete použít samostatnou bidetovou baterii připevněnou k obkladu nebo zvolit podomítkovou baterii, která je částečně skrytá. Při této variantě je však třeba brát bidet v úvahu již při stavbě koupelny. Další polohování je pracné a obtížné.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here