Jak na zdi vašeho bydlení
J

Každý z nás má doma alespoň nějakou malou dekoraci, která dotváří celkový dojem z interiéru bydlení. Například nástěnné hodiny, skobičku s kalendářem z dovolenkových fotek nebo tu a tam rozmístěnou vázu s květinami. Někteří jdou ještě dál a v jejich interiérech tak můžete narazit na zajímavé kombinace suvenýrů, květin, poliček s drobnostmi

Nelibujete si s přehnanou dekorací na poličkách a stolech z rozličných důvodů, například proto, že neradi pod suvenýry uklízíte napadaný prach. Ale přesto byste si rádi interiér domu nějak vyzdobili. Napadla vás možnost, že byste dekorovali zdi vašich místností? Inspirujte se následujícími tipy.

Moderní a nápaditá tapeta - inspirace od MARTHI DESIGN
Moderní a nápaditá tapeta – inspirace od MARTHI DESIGN

 

Dřevěné obklady nezklamou

Dřevo je přírodní materiál a ve stavebnictví bylo využíván už od nepaměti. Proto taky dřevěné obložení patří mezi to nejčastěji využívané. Kromě toho, že je samo o sobě krásné a dává prostorám estetičtější nádech, je i vysoce praktické. Jeho nedílnou funkcí je zateplení místnosti a tlumení hluku. Konečně nebudete slyšet hlasitý hovor sousedů.

Dříve bylo dřevěné obložení nejčastěji využívané v honosných vilách bohatších panovníků. Vidět jste ho mohli taky na nejednom zámku. Dneska se móda dřevěného obkladu vrací zpátky i do běžných interiérů bydlení. Svoji nezastupitelnou roli hraje i v roubenkách a srubech. Máte ve svém domě podkroví? Pak využijte už viditelných střešních trámů a obložte i zbytek stěn včetně stropu dřevem.

Nevýhodou může být na pohled optické zmenšení místnosti, ale to vám vynahradí hřejivý pocit domova a zejména pak snazší údržba. Konečně odpadá opakované malování zdí, vybírání barvy a škrabání omítky. Obložení jednoduše při úklidu setřete navlhčeným hadrem.

Dřevěné obklady v kuchyni - ilustrační obrázek, zdroj.
Dřevěné obklady v kuchyni – ilustrační obrázek, zdroj.

 

 

Jaké dřevo je pro obklad nejvhodnější?

Na výběr máte z celé řady dřevin. Nejčastěji se využívá dřevo z borovice a smrku. Skvělou texturu letokruhů má například i modřín. Vynechat nesmíme ani dubové a dřevo z břízy. Pokud vám vadí optické zmenšení místnosti, myslete na to zavčas a nechte si obklady (tzv. palubovky) zhotovit ze dřeva s bělejším odstínem. Například z již zmiňované břízy nebo třešně.

Není tapeta jako tapeta

Jestli nejste fanoušci dřevěných obkladů, u holých bílých zdí zůstávat nemusíte. Nudným tapetám z konce 20. století už naštěstí odzvonilo. Dneska zakoupíte tapety a fólie s motivy snad úplně všeho, na co zrovna pomyslíte.

Aplikaci fólií zvládnete i v domácím prostředí a nemusíte volat odborníka. Stačí si připravit zeď (očistit a odmastit), navlhčit hadříky, nějaký podélný předmět na vyrovnávání puklin (případných vzduchových bublin) a můžete začít.

Oblíbené jsou taky samolepicí tapety na zeď. Využijete například motivy hraček a zvířátek v dětském pokoji. Dětské tapety nabízejí nekonečné možnosti a témata. Skvěle také zakryjí případnou nedokonalost zdi.

Inspirace tapety od Entrada tapety
Inspirace tapety od Entrada tapety

Zdroj:

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here