3 kroky k výběru dokonalé postele pro dva
3

Konečně jste se sestěhovali a hledáte do své ložnice tu správnou postel pro dva? Pojďte se podívat, jaké jsou rozměry dvoulůžek a jaký materiál pro vás bude nejlepší.

Spánkem trávíme přibližně třetinu života. Už to samo o sobě je dostatečný argument, proč byste neměli výběr postele podcenit. Zdravý a pohodlný spánek vám zaručí nejen příjemný start do nového dne, ale eliminuje i problémy, které nevhodné spaní může způsobit. Pojďte se tedy podívat, jak si vybrat tu správnou postel pro dva.

1. Zvolte si vhodný rozměr dvoulůžka

Klasická délka postelí je 200 cm, šířka dvoulůžek se pak pohybuje od 140 cm po 200 cm. Zamyslete se nad svými spacími návyky a k nim při výběru přihlédněte. Rádi se roztahujete přes celou postel? Volte větší rozměr, aby váš partner raději nešel spát na gauč, z něhož ho nikdo omylem neshodí.

Rozměr postele by měl být odpovídající velikosti ložnice, zbytečně velká postel si pro sebe ukradne místo, na které by jinak mohly přijít třeba noční stolky.

Spaní pro studenty:

Nejmenší standardní dvoulůžkové postele mají rozměry 140 x 200 cm. Ne nadarmo se jim říká studentské postele. Přeci jen, čím je člověk starší, tím více ocení svůj vlastní prostor a klid. Výhodou je, že na ní nemůžete spát rozhádaní. Prostě to nejde.

Klasické dvoulůžko:

V ložnicích nejčastěji najdete klasické manželské postele v rozměrech 160 x 200 cm či 180 x 200 cm. Nabízejí dostatečné množství prostoru k pohodlnému spánku a stále ještě nezabírají zbytečně moc místa. 

Nadstandardní spaní:

Postel tak velká, že se v ní možná ani nepotkáte. Rozměr postele 200 x 200 se nechá krásně vyniknout designu, hodí se především do velkých ložnic, kde není třeba řešit každý centimetr. Více prostoru ocení taktéž majitelé psů a koček, kteří si chtějí své domácí mazlíčky brát do postele s sebou.

2. Vyberte si ideální materiál postele

V rozměrech už máte jasno, jaký tedy volit materiál, aby nejen dobře vypadal, ale i dlouho vydržel?

Postele z masivu

Manželské postele z masivu jsou naprostým evergreenem. Jsou bytelné, dobře vypadají a vydrží vám opravdu dlouhá léta. Není pravdou, že měkčí a levnější dřeva jsou nekvalitní. Každé dřevo má svá specifika, klady i zápory. Nejčastěji používané dřevo pro výrobu postelí pochází ze smrku, borovice, dubu, buku či olše.

+ vysoká nosnost a stabilita, přírodní vzhled, bytelnost

 vyšší cena

Povrchové úpravy masivu:

  • Lakování: lze vybírat z několika odstínů laků. Lak chrání dřevo před poškozením, blednutím a znečištěním.
  • Přírodní oleje: čím dál častěji se objevující povrchová úprava dává vyniknout přirozenému vzhledu dřeva, chrání ho a nezatěžuje, navíc velmi snadná údržba.
  • Přírodní vosky: stejně jako oleje jsou i vosky přírodní a o něco snadnější na údržbu. Opakovaným voskováním se prodlužuje životnost dřeva.

Kovové či kované postele

Kovové postele mnohdy vydrží i několik generací. Mají vysokou nosnost a i po delší době si uchovávají svou stabilitu. Kov je také velmi hygienický a praktický na údržbu, máte naprostou jistotu, že se v něm neusadí roztoči ani plísně. Další výhodou je široký výběr od minimalistických designových postelí až po rustikální ozdobně kované.

+ vysoká nosnost a stabilita, snadná údržba, dlouhá životnost

 vyšší cena, vysoká hmotnost

TIP: Víte, že se nejlépe v posteli relaxuje s dobrým jídlem? Dopřejte si pořádnou víkendovou snídani v posteli díky tácům a podnosům do postele. Jak vybrat ten pravý jsme psali tady.

Postele z MDF a LTD desek

MDF a LTD desky (známější pod pojmem dřevotříska) se dříve považovaly za nekvalitní, dnešní zpracování však zajišťuje i těmto postelím dlouhou životnost. Generace pravděpodobně nevydrží, dlouhá léta ano. Navíc se tyto postele vyrábí v rozličných barvách i dekorech, takže si jistě do své ložnice vyberete.

+ výběr z mnoha barev, široká nabídka dekorů, barevná stálost, nižší cena

 nižší životnost

Čalouněné postele

V posledních letech ztratily čalouněné postele na oblibě, přesto by byla škoda je nezmínit. Dělí se na čalouněné, u nichž je možné matraci vyměnit, a na celočalouněné, ve kterých je matrace už zabudovaná. Čalouněné postele působí velmi dekorativně, nevýhodou je jejich složitější údržba a také nejsou vhodné pro alergiky.

+ výběr z mnoha barevných provedení i dekorů, nižší cena

 složitější údržba, nevhodné pro alergiky

3. Nezapomeňte na kvalitní rošt

Pokud jste si koupili kvalitní postele bez roštu, je potřeba k ní vhodný rošt vybrat, aby nejen dobře vypadala, ale plnila i svou hlavní funkci, kterou je kvalitní spánek. Prodává-li se vaše vysněná postel už s roštem, zkontrolujte, o jaký druh roštu se jedná a jestli bude odpovídat vašim nárokům. Pokud vyberete dobře, vydrží vám klidně i celý život. Rošt rovnoměrně rozprostře váhu matrace, a následně i vaši váhu. Taktéž dovolí matraci dýchat, díky čemuž se v ní tolik nemnoží roztoči a bakterie.

útulná ložnice s postelí

Pevný laťkový rošt

Pod pěnové matrace s vyšším jádrem či pod jiné dobře tvarovatelné matrace je nejvhodnější pevný laťkový rošt. Rozestup jednotlivých částí by neměl být víc než 4 cm. Laťový rošt je vhodnější spíše pro děti a osoby s nižší hmotností. Pod velkou váhou se laťky mohou deformovat a hůře plnit svou funkci.

+ nižší cena, prodyšnost, vhodné také pod pružinové matrace

 menší odpružení, nižší nosnost, nevhodné pod nízké matrace

Lamelový rošt

Lamelový rošt může být pevný, polohovatelný i elektricky polohovatelný. Větší počet lamel (alespoň 28) je rozhodně výhodnější, protože matrace se nesmí prohýbat. Lamelové rošty velmi dobře pruží a přispívají k delší životnosti matrace, jsou vhodné i pod matrace nižší než 7 cm. Polohovatelné rošty nejsou vhodné pod vyšší a pružinové matrace, protože se nepřizpůsobí polohování.

+ dobré odpružení, vysoká nosnost

 vyšší pořizovací cena, polohovací rošty jsou vhodné jen pro některý typy matrací

Inspiri TIP: Všechny výše jmenované postele si můžete zakoupit ve variantě s úložným prostorem i bez něho. Záleží pouze na vás, jestli potřebujete šetřit místem, nebo dáte raději přednost vzdušné ložnici.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here