Průvodce výběrem domácí sauny
P

Saunování je oblíbenou procedurou pro všechny, kdo mají rádi teplo. Nejenže je pobyt v sauně zdraví prospěšný, ale navíc jde o velmi příjemný odpočinek. Pro ty, kteří nechtějí trávit čas ve veřejné sauně, je tady možnost pořízení domácí sauny. Wellness v domácím prostředí se totiž stává součástí stále více domácností – umožňuje komfortní relax v soukromí. Pokud i vy zvažujete investici do domácí sauny, přečtěte si ty nejdůležitější informace, které byste před koupí měli vědět.

Infrasauna Belatrix Universo 3-4
Infrasauna Belatrix Universo 3-4

Nároky na prostor

V první řadě je dobré zvážit prostorové nároky. Jestliže víte, kam saunu umístit, pak máte způli vyhráno. Sauna se dnes vejde do bytu i do domu, na výběr máte také sauny na zahradu. Podle toho si pak můžete zvolit tu správnou velikost sauny. Tu však podřiďte rovněž počtu osob, které s vámi budou saunu využívat.

Cena

Důležitým aspektem výběru domácí sauny je samozřejmě její cena. I ta vám umožní vyfiltrovat si takovou saunu, která bude vhodná pro vaši domácnost i rodinný rozpočet. Sauny se pohybují již v řádku několika desítek tisíc korun. Investice se vrátí především těm z vás, kteří často dojíždíte do veřejných wellness center, kde utratíte nemalé peníze.

Typ sauny

Která sauna je vaše oblíbená? Vyberte si ideálně právě ji. Trh nabízí tři základní možnosti. Je to klasika v podobě finské sauny, může to být zdravá infrasauna nebo parní kabina.

Finská sauna je naprostá klasika. Kabina finské sauny bývá vyhřívána elektrickými kamny na teplotu 80 až 100°C. Rozhodujícími faktory je umístění sauny uvnitř nebo venku a výkon kamen. Věnovat byste se však měli také kvalitě izolace.

Infrasauna je vhodná i do bytu. Kabinu vyhřívají infrazářiče a její vyhřátí trvá asi deset minut. Vhodná teplota pro saunování je v infrasauně nižší – okolo 60°C. Infrazáření pomáhá od bolesti, povzbuzuje krevní oběh a napomáhá při léčbě chronických chorob. Díky nižší teplotě v této sauně vydržíte déle než v klasické finské kabině.

Infrasauna Belatrix Alcor 1
Infrasauna Belatrix Alcor 1

Parní sauna nabízí vyšší vlhkost vzduchu při nižší teplotě, kolem 40°C. Parní lázně se liší také materiálem. Vnitřní úpravou jsou keramické obklady. Nejdůležitější a nezbytnou součástí této kabiny je samozřejmě vyvíječ páry. Součástí této sauny bývá většinou i ozvučení, osvětlení a různé efekty, jako například mrholení.

Co konzultovat před koupí

Ještě předtím, než si odvezete tu správnou saunu domů, doporučujeme konzultaci s výrobcem. Stačí shrnout ty nejdůležitější parametry. Popřemýšlejte tedy o počtu osob, které se s vámi budou saunovat, jak často chcete saunu využívat, jaký rozměr a umístění zvolíte. Nezapomeňte se poradit také o izolaci, způsobu vytápění, odvětrávání a ochlazování sauny. V neposlední řadě pak myslete na hygienické zázemí poblíž sauny. Když vše pečlivě projdete, zjistíte, že sauna je dostupná skutečně pro každého, kdo touží mít doma relaxační zónu.

Obrázky: https://www.hezkakoupelna.cz/sauny

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here