Proč zvolit taštičkové matrace a podle čeho vybrat správně
P

Taštičkové matrace jsou moderní variantou pružinových matrací. Vyhoví těm, co více váží, více se potí, a všem, kdo upřednostňují spaní na tvrdších matracích.

Kdysi velmi oblíbené pružinové matrace se dočkaly mnoha moderních úprav a změn, díky kterým dnes opět nabírají na popularitě díky taštičkovému jádru – každá jednotlivá pružina matrace je zvlášť zabalena do své vlastní taštičky z netkané textilie. Tyto obaly pomáhají ideálně rozložit váhu těla a zároveň zamezují někdejšímu vrzání pružin při pohybu. Taštičky jsou vedle sebe hustě naskládány tak, že tvoří jádro, tedy střední a vůbec nejdůležitější část každé matrace.

Proč zvolit matraci s taštičkovým jádrem?

Hustá síť jednotlivých taštiček vedle sebe umožňuje komfortní rozložení váhy, jelikož každá taštička může zcela samostatně reagovat na stlačení způsobené různou vahou různých částí těla. Mezery mezi taštičkami navíc umožňují neustálý průchod vzduchu matrací, jsou tedy velice vzdušné. Díky této vlastnosti patří k výjimečným matracím, které mohou být pokládány na rovnou ložnou plochu – nevyžadují podkladové rošty.

ty carlson I8kTKM17Ktc unsplash

Pružiny uložené v taštičkách mohou mít také odlišnou tuhost. Podle své pevnosti se potom skládají do různých anatomických zón, které umožňují velice komfortní spaní. Díky tomu patří taštičkové matrace k těm s ideálními ortopedickými vlastnostmi a vyrábí se z nich i tzv. zdravotní matrace.

+ vysoká elasticita a podpora těla

+ snadné odvětrávání, odvádí vlhkost

+ tvarová stálost i při větší váze spícího

+ nevyžadují rošty

  jsou tvrdší

Jak poznat kvalitní taštičkovou matraci?

Kvalita těchto matrací je dána způsobem uložení a hustotou taštiček.

Způsob uložení taštiček

  • Klasické řazení – jedna taštička je uložena vedle druhé. Tento typ je užíván u všech klasických typů taštičkových matrací, které jsou levnější.
  • Plástvové řazení – taštičky jsou vedle sebe ukládány způsobem, který vytváří vzor včelích pláství. Tento složitější typ se využívá pro exkluzivní taštičkové matrace, které poskytují nejlepší oporu páteře a přináší tzv. efekt vodní postele.
bedroom 4196929 1280

Hustota uložení taštiček

Taštičkové matrace se vyrábí v hustotě od 200 do 1000 kusů taštiček na 1 metr čtvereční plochy, přičemž platí, že čím je hustota taštiček vyšší, tím kvalitnější spánek matrace umožní.

Další možné vrstvy

Taštičková jádra jsou potahována vysokogramážním filcem nebo nábytkářskou síťkou, aby nedocházelo k deformaci či protlačování svrchních desek.

Tyto matracové desky mohou být tvořeny z těchto materiálů:

  • z polyuretanové pěny
  • ze studené či líné pěny tvarované do masážních nopků, které uvolňují svaly
  • z latexu v kombinaci s kokosovým vláknem

Na jaký rošt ukládat taštičkové matrace?

Matrace s taštičkovým jádrem je možné pokládat i na zcela rovnou ložnou desku. Samozřejmě je možné i pokládání na laťový nebo lamelový rošt, v takovém případě ale nesmí být rozestup mezi jednotlivými lamelami větší než 4 cm. Exkluzivní taštičkové matrace je možné pokládat i na polohovací rošty.

Jak o taštičkové matrace pečovat?

Životnost matrace, která je přibližně od 5 do 10 let, můžete velmi významně ovlivnit, když o ni budete řádně pečovat. Co je pro to třeba?

  • pravidelné otáčení matrace (oddálí možné proležení)
  • pravidelné vysávání matrace (nevdechujete prach, který se na ni usazuje)
  • pravidelné praní snímatelného potahu (obvykle až na 60 °C)
  • co možná nejčastější přirozené větrání matrace
mattress 2489612 1280

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here