Podle čeho vybírat aku vrtačku nebo šroubovák
P

Potřebujete občas navrtat polici nebo sestavit skříň a uvažujete o pořízení aku vrtačky anebo šroubováku? Na trhu jich naleznete nepřeberné množství a mohou se značně lišit. Je dobré věnovat výběru čas, abyste předešli zbytečným zklamáním. Pojďme se společně podívat, jaký je mezi nimi rozdíl a co všechno zohlednit před nákupem.

sroubovak

Aku šroubováky

Dělení aku šroubováků je podle jejich upnutí nástroje na přístroj. Na výběr tak máte možnost upnutí sklíčidlem nebo vnitřním 1/4“ šestihranem. Ty druhé jsou obvykle velmi slabé nástroje, které využijete jen na šroubování. Vrtat samozřejmě taky zvládnou, ale jen do velmi omezených a měkkých materiálů.

I když jejich výkon není srovnatelný s vrtačkami, jejich nespornou výhodou je malá velikost.  Plynulou regulaci otáček u aku šroubováku s vnitřním 1/4“ šestihranem nenajdete. Přesto je využijete k sestavování skříní, šroubování vrutů, spojování zásuvek nebo komponentů rozvodových skříní.

U těch se sklíčidlem je hlava sestavena ze tří čelistí, které v ose otáčení upínají nástroje s válcovou nebo symetrickou stopkou. Tím mohou být vrtáky nebo bity. Použít se dají ke šroubování, ale zvládnou i vrtání, broušení nebo míchání.

Ryobi RCD 18021 L - aku 2-rychlostní kompaktní vrtací šroubovák
Ryobi RCD 18021 L – aku 2-rychlostní kompaktní vrtací šroubovák

Tři rychlostní stupně

Další třídění je podle počtu převodových stupňů do tří kategorií. Jednorychlostní, dvourychlostní a třírychlostní. Ty poslední se však objevují velmi vzácně. Jsou to stroje s velkým rozsahem využití. Díky vysokým otáčkám však vrtají velmi efektivně. Při těch nízkých má zase šroubovák velkou sílu.

Dvourychlostní šroubováky patří mezi nejrozšířenější. Na stupeň jedna mají nastavený kroutící moment od 350 do 450 otáček za minutu. Hravě zvládnou vyvrtat otvory s velkým průměrem a zašroubovat největší vruty. Stupeň dva zvládne rychle šroubovat menší šrouby a vyvrtat běžné otvory.

U jednorychlostních přístrojů je nejčastější maximální počet otáček nastaven na 700 za minutu. Nepyšní se velkým kroutícím momentem a ani otáčkami. Jedná se o univerzální stroje, které se hodí k nenáročnému šroubování.

Ryobi R18DDP-LL13T - 18 V 2-rychlostní vrtačka s aku motorem
Ryobi R18DDP-LL13T – 18 V 2-rychlostní vrtačka s aku motorem

Bez baterie by to nešlo

Aku baterie je sestavena z jednotlivých článků. Nejčastější jsou Lithium-Iontových (li-Ion) baterie, které se skládají ze tří článků. Napětí v každém z  nich je 1,2 V. U výrobku se pak uvádí napětí baterie v číslech 3,6 V; 7,2 V; 10,8 V; 14,4 V; 18 V a 24 V podle toho, kolik článků obsahuje.

Pro občasné domácí použití stačí lehký aku šroubovák s baterii 3,6 V; 7,2 V; nebo nejlépe 10,8 V s kapacitou do 2000 mAh. Pro častější použití třeba na zahradě se hodí baterie 14,4 V nebo ještě lépe 18 V s kapacitou od 2000 do 5000 mAh. Na celodenní použití je vhodná 18 V baterie s kapacitou od 3000 do 5000 mAh a bezuhlíkovým motorem. Ten spotřebovává o 30 % méně z kapacity baterie.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here