Podle čeho byste měli vybírat dětské závěsy a záclony?
P

Hledáte vhodné doplňky pro oživení dětského pokoje? Závěsy a záclony speciálně pro děti jsou ideální volbou. Nebojte se a vneste jim do života trochu barev.

Vhodných doplňků a textilií, kterými můžete oživit  dětský pokoj a přizpůsobit se i tak vkusu svých dětí, je mnoho. Závěsy či záclony patří mezi ty základní. Můžete si vybrat motivy dle oblíbené pohádky či postavy, barvu, která bude ladit například s kobercem nebo s povlečením a materiál, který bude splňovat vaše představy o ideálním zácloně či dětském závěsu. Pojďme vybírat. I koberce do dětských pokojů mohou ladit se závěsy!

Rozměry závěsů

Zde máte na výběr buď klasické rozměry závěsů, které jsou již pevně dané a vy je tak nemusíte dál stříhat, zapošívat a podobně. Takové závěsy však fungují především jako dekorace. Oproti tomu závěsy, jejichž šířku si určíte sami, tzv. závěsy z metráže, mohou fungovat buď jako dekorace, nebo závěsy, kterými lze s přehledem zastínit okno.

  • Jejich délku měřte od vrchní části garnýže až k zemi, připočtěte si 4-5 centimetrů na zapošití (neboli začištění) a uchycení závěsu na garnýž.
  • Pokud chcete závěsy, které budete moci zatáhnout přes celou šířku okna, volte dvojnásobek okenní šířky. I zde mějte rezervu pár centimetrů, zejména z důvodu úplnému překrytí závěsů uprostřed okna.

Materiál závěsů

Vybírat můžete mezi bavlnou, mikrovláknem, 100% polyesterem či voálem. Závěsy jsou často z polyesteru, který je velmi snadný na údržbu. Chcete-li přírodní materiály, pak bavlna, hedvábí či len jsou jasnou volnou. Volit můžete i voál, lehkou tkaninu, která bývá na závěsy a záclony rovněž hojně užívána, velmi často na ní jsou vyšity nejrůznější vzory nebo motivy.

  • Chcete-li skutečně zatemňnovací závěsy, pak volte tzv. blackout závěsy, které světlo nepropouštějí zcela, nebo dimout závěsy, které jej nepropouští částečně.

Rozměry záclon

Můžete si volit dětské záclony dlouhé či krátké v závislosti na velikosti okna. Co se týče šířky záclon, ta by vždy měla být dvojnásobkem šířky okna z důvodu nařasení záclony.

  • Jejich délku změřte od vrchní části garnýže k zemi (popřípadě k místu, kam chcete, aby záclona sahala – k parapetu, topení, apod.)
  • Připočtěte si k celkové délce také zhruba 4-5 centimetrů na zapošití a uchycení záclony na garnýž
zavesy

Materiál záclon

Vybírat můžete materiály přírodní nebo syntetické. Často narazíte na organzu, polyester, voál. Hledáte-li nějaké vychytávky pro záclony do dětského pokoje navíc, vyzkoušejte nehořlavé materiály z nedýmivých polyesterů. Jsou sice dražší, než klasické záclony, avšak zajišťují maximální ochranu před svíčkami či prskavkami, navíc jsou odolné proti pošpinění.

Motivy

U hotových záclon záleží na několika faktorech – na věku dítěte, jeho vkusu a samozřejmě také vaší představě, na jak dlouho závěsy kupujete. Volit můžete neutrální vzory, které jsou univerzální a vydrží delší dobu. Avšak nic pokoj neoživí tolik, jako závěsy a záclony s medvídkem Pú, krtečkem nebo třeba květinami. Taková investice, byť ne úplně dlouhodobá, se vám mnohonásobně vyplatí. Vhodně závěsy zkombinujte s dalšími doplňky v pokoji. Máte-li například již výrazný koberec (třeba dětský hudební koberec) či tapety, pak závěs raději volte nenápadnější. Ani tak se ale vkusných a decentních motivů vzdát nemusíte.

  • Volte dle oblíbené pohádky vašich dětí, nestárnoucí klasikou je Micky Mouse, Kreteček či Hello Kitty, nebojte se však ani novějších pohádek, jako je Frozen, Hledá se Dory, Doba ledová, Mimoni a podobně.
  • Holčičkám pak uděláte radost nejrůznějšími princeznami nebo květinamichlapcům se zavděčíte motivy Lega, Star Wars či komiksových hrdinů. Nikdo však neříká, že to nemůže být naopak. Oni sami vám nejlépe poradí.

Umístění

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Na zavěšení vašeho závěsu či záclony existuje celá řada řešení. Buď vybírejte klasickou garnýž s tyčkou, nebo garnýž rohovou. Vhodné jsou také kolejničky, které umožní závěsu či zácloně těsnější přilnutí k oknu.

  • Zvolili jste si jen dekorační závěs? Pak jej v klidu můžete umístit na stejnou tyč, jako záclonu. 
  • Pokud však chcete závěs zatemňovací, je nutné mít záclonu na jiné tyčce zvlášť.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here