Jak vyvolat menstruaci a udržet si pravidelný menstruační cyklus?
J

Pravidelný menstruační cyklus je důležitou součástí ženského zdraví. Pokud se však menstruace opožďuje nebo nepřichází vůbec, může to být signál, že něco není v pořádku. Než se rozhodnete menstruaci vyvolat, je důležité vyloučit těhotenství. V tomto článku se podíváme na způsoby vyvolání menstruace různými metodami. Například bylinkami, potravinami, cvičením a podobně. Dozvíte se také, jak si udržet pravidelný cyklus a vyhnout se opětovnému zpoždění menstruace.

shutterstock 1130474018

Proč se menstruace opožďuje?

Menstruační cyklus trvá obvykle 21 až 35 dní. Absence menstruace nebo její zpoždění může mít různé příčiny. Toto jsou některé z nich:

●      těhotenství,

●      stres,

●      nízká nebo vysoká tělesná hmotnost,

●      chronické onemocnění,

●      některá akutní onemocnění,

●      hormonální problémy,

●      menopauza,

●      problémy se štítnou žlázou,

●      chronická ovulace,

●     anatomické odlišnosti,

●      poškození reprodukčních orgánů,

●      vysoká hladina hormonu prolaktinu.

Zjistěte, jestli nejste těhotná

Než si začnete menstruaci vyvolávat, ujistěte se, že nejste těhotná. Metody na vyvolání menstruace totiž mohou být v těhotenství velmi nebezpečné a mohou dokonce způsobit potrat. Těhotenství je jedním z nejčastějších důvodů vynechání menstruace. Pokud jste byla v posledních týdnech nebo měsících sexuálně aktivní a menstruace se opozdila, udělejte si co nejdříve těhotenský test. Ve většině případů je těhotenský test přesný v první den, kdy vám menstruace chybí.

shutterstock 1984323800

Jak vyvolat menstruaci?

Existuje několik metod vyvolání menstruace. Účinnost některých z nich byla potvrzena studiemi, ale většina metod na vyvolání menstruace se používá pouze v tradiční lidové medicíně. Proto doporučujeme, abyste se před jejich použitím poradila se svým lékařem. Před vyvoláním menstruace se také musíte ujistit, že nejste těhotná.

1. Ananas

Ananas obsahuje enzym bromelain, který může změkčit dělohu. Proto je jednou z nejčastěji zmiňovaných potravin, které vyvolávají menstruaci. Menstruace začíná, když se děloha začne zbavovat své sliznice. Ananas může pomoci tento proces urychlit a dosáhnout – a menstruace se tak dostaví dříve.

Ananas navíc zvyšuje počet červených a bílých krvinek, a tím i průtok krve. To může způsobit silnější menstruaci. Proto by bylo lepší přestat ananas konzumovat po příchodu menstruace.

2. Kurkuma

Kurkuma se v ájurvédské medicíně již dlouho používá k regulaci menstruačního cyklu a k vyvolání menstruace. Přidání kurkumy do jídla by mohlo pomoci vyvolat menstruaci, ale tato metoda zatím nebyla potvrzena žádným výzkumem. Určitě to však s kurkumou nepřehánějte, protože nadměrná konzumace by mohla způsobit menstruační potíže.

3. Zázvor

Tradiční čínská medicína věří, že zázvor stimuluje tok menstruační krve. Neexistuje však dostatek výzkumů, které by potvrdily, že je skutečně účinný při vyvolávání menstruace. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, nejlepším způsobem konzumace zázvoru je příprava zázvorového čaje. Jemně nakrájejte polévkovou lžíci čerstvého zázvoru a zalijte ji horkou vodou.

4. Bylinky

Bylinky se používaly a stále používají k vyvolání menstruace, zejména v lidovém léčitelství. Je třeba upozornit, že s bylinkami je třeba zacházet opatrně a o jejich užívání se nejlépe poradit s lékařem. Některé byliny jsou pro těhotné ženy škodlivé, a proto by je měly užívat pouze ženy, které si jsou jisté, že nejsou těhotné.

Petrželová

Říká se, že petrželový čaj může urychlit příchod menstruace. Obsahuje vitamin C a apiol, který může stimulovat děložní stahy. S petrželí však buďte opatrní. Určité množství apiolu je toxické a nebezpečné, zejména pro těhotné ženy. Petrželový apiol ve větších dávkách může způsobit zvracení, bolesti žaludku, průjem a dokonce i smrt.

Dong quai

Dong quai je bylina pocházející z Číny, kde je oblíbeným bylinným lékem. V Číně se již stovky let používá ke zmírnění příznaků spojených s menopauzou a menstruací. Předpokládá se, že také zlepšuje průtok krve pánví a stimuluje svaly v děloze, čímž pomáhá vyvolat menstruaci. Dong quai lze připravit jako čaj. Konzumace této byliny ve velkých dávkách nebo v těhotenství či při kojení se nedoporučuje a není bezpečná.

Actaea Racemosa

Actaea Racemosa je další bylinný doplněk, který vám může pomoci regulovat menstruační cyklus a vyvolat menstruaci. Používá se v homeopatii a tradiční medicíně, ale žádné studie zatím její účinek nepotvrdily. Krátkodobé užívání této byliny v mírných dávkách by mělo být bezpečné. Neměla by se však kombinovat s léky na krevní tlak nebo srdce. Nedoporučuje se ani lidem, kteří mají problémy s játry.

5. Užívejte hormonální antikoncepci

Užívání hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky, je jednou z nejspolehlivějších metod kontroly menstruačního cyklu.

Nejúčinnější ze všech metod kontroly menstruace je kombinovaná pilulka s estrogenem a progesteronem. Když se rozhodnete pro tuto pilulku, užíváte ji 21 dní v měsíci a na 7 dní ji vysadíte. Během těchto 7 dní budete užívat neúčinnou pilulku a menstruace se dostaví.

Pokud chcete, aby menstruace přišla dříve, můžete přestat užívat hormonální pilulky před uplynutím 21 dnů. V takovém případě však může být antikoncepce z hlediska prevence otěhotnění méně spolehlivá. Doporučujeme proto, abyste se řídila pokyny svého lékaře. Můžete se také rozhodnout vynechat menstruaci pomocí antikoncepce. Tato metoda je lékaři obecně považována za bezpečnou.

6. Cvičte, ale s mírou

Jemné cvičení uvolňuje svaly a může pomoci menstruaci přijít o něco rychleji. Zatím však nebylo vědecky prokázáno, že tato metoda funguje, a k jejímu potvrzení je zapotřebí dalšího výzkumu.

Pokud chcete vyvolat menstruaci, rozhodně nedoporučujeme nadměrné cvičení. Právě intenzivní cvičení je důvodem, proč některé ženy nedostanou menstruaci. Mírné cvičení a udržování kondice však může pomoci obnovit hormony potřebné k vyvolání pravidelného menstruačního cyklu.

7. Pokud máte nadváhu, zhubněte

Stejně jako podváha může být i nadváha příčinou nepravidelné menstruace. Poraďte se se svým lékařem, který vám pomůže sestavit zdravý pohybový a stravovací režim. Pokud potřebujete zhubnout, je velmi důležité, abyste tak učinila bezpečně. Vyhněte se extrémním dietám a cvičení. Mohlo by to ještě více narušit váš menstruační cyklus.

8. Minimalizujte stres

Některé studie potvrdily, že vysoká hladina stresu souvisí s nepravidelnou menstruací. Pokud prožíváte stres a vaše menstruace se opožďuje, je velmi pravděpodobné, že je to způsobeno tímto stresem. Pokuste se najít metody, které vám pomohou zbavit se stresu. Např:

●      lehká jóga,

●      meditace,

●      minimalizujte všechny možné spouštěče stresu ve svém okolí.,

●      trávit čas s blízkými,

●      vědomé dýchání,

●      procházky v přírodě.

Když najdete techniku, která vám vyhovuje, snažte se ji praktikovat denně alespoň několik minut.

9. Orgasmus

Sex a orgasmus jsou příjemné způsoby, které vám mohou pomoci dostat menstruaci. Kombinace hormonů vylučovaných při sexuální aktivitě a děložních stahů při orgasmu může pomoci rozšířit děložní hrdlo.

10. Vitamín C

Konzumace velkého množství vitaminu C může pomoci vyvolat menstruaci. To je způsobeno účinky vitaminu C na hladinu estrogenu a progesteronu. Tyto hormony ovlivňují načasování menstruačního cyklu. U vitaminu C je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Zatím neexistují vědecké důkazy, které by potvrdily, že zvýšený příjem tohoto vitaminu ve stravě není škodlivý.

Pokud zvolíte tuto metodu, konzumujte následující potraviny:

●      zelená listová zelenina (špenát, kapusta),

●      citrusové plody (citróny, pomeranče, grapefruity),

●      brokolice a růžičková kapusta.

11. Teplá koupel

Teplá koupel nebo obklad na břicho mohou uvolnit napjaté svaly, zmírnit emocionální stres a zvýšit průtok krve v pánevní oblasti. Zlepšení prokrvení této oblasti podporuje zdravý hormonální cyklus. V některých případech je hormonální nerovnováha příčinou opožděné menstruace, takže teplé koupele pomáhají zmírnit zmíněný problém.

12. Vyhýbejte se nadměrnému cvičení

Nadměrné cvičení může narušit menstruační cyklus a způsobit zpoždění menstruace. Pokud pravidelně cvičíte a vaše cvičení je intenzivní, udělejte si přestávku nebo zpomalte. Intenzivní cvičení může narušit hormonální rovnováhu nebo způsobit nadměrný úbytek tělesného tuku. Zkuste zmírnit svůj cvičební režim nebo si dejte několik dní pauzu.

Vynechání menstruace často není výslovně způsobeno cvičením, ale tím, že spalujete více tuku a kalorií, než vaše tělo dokáže nahradit. Pokud jste sportovec nebo nadměrně cvičíte, je velmi důležité, abyste jedli dostatečně.

shutterstock 1826474324

Jak si udržet pravidelný menstruační cyklus?

V této části článku si povíme o užitečných tipech, jak si udržet zdravý a pravidelný menstruační cyklus. Důležitými faktory jsou zejména zdravé stravování, cvičení, zvládání stresu a udržování dobré hmotnosti. K regulaci menstruačního cyklu můžete po konzultaci s lékařem užívat také antikoncepci.

Jezte vyváženou stravu

Podváha nebo podvýživa mohou způsobit vynechání menstruace. Pokud nepřijímáte dostatek klíčových živin, může to být problém. Jezte alespoň tři vyvážená jídla denně, abyste získala všechny živiny, které potřebujete pro podporu svého reprodukčního zdraví. Pro zdravý menstruační cyklus je obzvláště důležité přijímat dostatek vápníku. Doporučená denní dávka pro dospělou ženu je 1000 až 1300 mg. Pokud trpíte poruchami příjmu potravy, vyhledejte odbornou pomoc.

Udržujte si optimální hmotnost

Menstruaci často ovlivňují také změny tělesné hmotnosti. Nízká tělesná hmotnost způsobuje, že mnoho žen má nepravidelnou menstruaci nebo ji dokonce zcela vynechá. Tělo potřebuje určitý tuk k produkci hormonů souvisejících s menstruací, a když je nemá, jednoduše ji zastaví. Také vysoká tělesná hmotnost nebo náhlé změny hmotnosti mohou způsobit nepravidelnou menstruaci.

Užívejte hormonální antikoncepci

Menstruační cyklus lze účinně regulovat pomocí hormonální antikoncepce. Antikoncepce udržuje hladinu hormonů v těle regulovanou, a je proto běžným způsobem léčby nepravidelné menstruace. O hormonální antikoncepci požádejte svého lékaře, který vám ji po zvážení předepíše. Abyste si zajistila pravidelný příchod menstruace, užívejte antikoncepční pilulky přesně podle předpisu.

Hormonální antikoncepce je pouze na lékařský předpis. Někdy se na trhu objevují podvodné firmy, které prodávají antikoncepci bez lékařského předpisu. Taková antikoncepce vás může poškodit, proto nikdy neužívejte pilulky, které vám nepředepsal lékař. Je však důležité si uvědomit, že užívání hormonální antikoncepce přináší i nežádoucí účinky. Doporučujeme vám, abyste se o nich předem informovala.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se vaše menstruace opozdí o více než 3 měsíce, navštivte svého lékaře. Tento problém obvykle nemá závažnou příčinu, ale je důležité se objednat na vyšetření. Lékař vám pomůže zjistit, proč se vaše menstruace opožďuje. Příčinou může být stres, hormonální nerovnováha nebo nesprávná výživa. Lékaře by měly navštívit také dívky, kterým je více než 15 let a menstruace se u nich ještě neobjevila.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here