Kam rozhodně (ne)patří podlahové vytápění?
K

Máte představu, že podlahové topení umístíte do celého vašeho bydlení? Mohla by to být chyba, která by zbytečně navyšovala cenu instalace. Nemluvě o zcela minimálním přínosu z pohledu tepelné pohody. Podívejte se na několik rad pro funkční umístění podlahového topení.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Do starého domu určitě ne

Podlahové vytápění nemusí vyhovovat každému. Jeho vlastností je poněkud pomalejší nástup, a proto se nehodí pro rychlý ohřev špatně izolovaných prostor. Mnohem lepší službu vykoná tam, kde se topí dlouhodobě s cílem zachovat konstantně příjemné teplo. Umístit topení do podlahy není dobrý nápad u starších domů s nadměrnými tepelnými úniky (třídy energetické náročnosti D a horší) nebo historických budov. Podlahové topení nedokáže dodat tolik tepla, kolik ho unikne pryč. Stejně tak nedává smysl instalovat ho například na chatě, kde trávíte pouze víkendy. Dobře tepelně izolované stavby nebudou mít žádný problém.

Zaslouží si podlahové vytápění každá místnost?

Vzhledem k výše zmíněnému lze podlahové topení doporučit v novostavbách a v rekonstruovaných budovách s kvalitním zateplením. Nemusí být nutně v každé místnosti. Ve skutečnosti to ani není žádoucí. Prakticky v každé domácnosti je několik míst, které se bez něj zcela jistě obejdou. Jedná se především o různé chodby, kde se člověk pohybuje převážně v botách. Za zvážení stojí také různé komory, šatny a menší ložnice, kde je více než polovina podlahové plochy skryta pod nábytkem. Pokud máte ložnici akorát tak na to, abyste kolem skříní prošli do postele, podlahové vytápění si moc neužijete.

Rozhodování dle finální vrstvy

Roli při rozhodování, kam až rozvody topení zavést, hraje také použitá finální vrstva. Jinými slovy dokáže velmi hrubý koberec efektivitu takového způsobu vytápění snížit. Na druhou stranu se můžete potřebám, které podlahové vytápění má, snadno přizpůsobit. K dispozici jsou masivní dřevěné podlahy. Jejich atraktivita potěší v místnostech, kde chcete trávit více času.

Raději dříve než později

U podlahového vytápění je 100% lepší vše rozhodnout před samotnou realizací. Dodatečné změny a úpravy bývají zbytečně nákladné. U nových a izolovaných staveb vše záleží pouze na vašem rozhodnutí a doporučení firmy, kterou si pro instalaci vyberete. Ve výsledku lze narazit na topení v podlaze klidně i v garáži či na chalupě. Další otázkou jsou pořizovací náklady. Umístit někam radiátor je v dnešní době přeci jen stále levnější, třebaže samotný provoz dokáže být již příkladně úsporný.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here