Laminát versus dřevo! Jakou vybrat podlahu?
L

Podlaha je jednou z velmi klíčových součástí interiéru. Má vliv nejen na vzhled místnosti, ale také na praktičnost a další aspekty bydlení. Není tak překvapením, že jejímu výběru byste měli věnovat dostatek pozornosti. Nelze obecně říct, jaký materiál je nejlepší. Vždy záleží na vašich požadavcích. Mezi dva hlavní rivaly při rozhodování patří laminát a dřevo. Jaké jsou jejich vlastnosti?

Dřevěná podlaha nezapře přírodní původ
Dřevěná podlaha nezapře přírodní původ

Laminátová podlaha rychle a snadno

Populární laminátové podlahy se skládají z několika vrstev. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy jsou kromě vzhledu také v tvrdosti. Ta rozhoduje o celkovém komfortu používání a výdrži. Kvalitní podlaha by měla mít jádro tvrdé a silné od 7 do 10 mm. Díky tomu zvládne větší zatížení. Hodí se tak do chodby, kuchyně a dalších frekventovaných míst u vás doma.

Mezi hlavní výhody laminátové podlahy se řadí nižší pořizovací cena. Již za pár stovek korun za metr čtvereční můžete mít opravdu pěknou a moderní podlahu. Dalším plusem je rychlost pokládky a jednoduchost, se kterou o laminát pečujete. Údržba nevyžaduje žádné speciální přípravky a postupy. U laminátových podlah imitujících dřevo vás může zklamat opakující se dekor.

Dřevěná podlaha nezapře přírodní původ

Dřevo jako materiál do moderního bydlení patří. Jeho vlastnosti oceníte také v případě podlahy. Ta je pochopitelně dražší, ale působí velmi útulně a luxusně. Přírodní materiál hřeje na dotek, pracuje po došlapu nohy, voní a nabízí opravdu dlouhou životnost. Dřevo je zkrátka dřevo a je připraveno ukázat vám prostřednictvím jeho dekoru krásu na mnoho způsobů.

Záporem dřevěné podlahy je vyšší pořizovací cena a složitější péče. Po přibližně 7 až 10 let vás bude čekat broušení a následné lakování. Podlahu lze přebrousit až několikrát. U nekvalitních podlah musíte počítat také s menšími vzhledovými defekty a možnou změnou barvy. Stačí, aby na část podlahy dopadalo pravidelně světlo.

Jak se rozhodnout?

Hlavní výhody a nevýhody materiálů jsou jasné. A verdikt? Rozhodujte se v první řadě dle náročnosti provozu. Tam, kde je podlaha zatěžována velmi často, se hodí laminát. Tam, kam chcete pozvat pohodlí, se zase hodí dřevěná podlaha. Nikdo neříká, že musíte napříč celým bydlením zvolit pouze jeden materiál podlahy. Je docela běžné, že někdo má laminát v kuchyni a dřevo pouze v ložnici. Pravdou však zůstává, že náročnější zákazníci při výběru podlahy s největší pravděpodobností sáhnou po exotickém dřevě, kterému se půvabem struktury a přirozeností vzhledu nic nevyrovná.

TIP: Pokud jste stále fanoušci dlažby zejména v kuchyních, mrkněte se na výhody v přehledném článku tady.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here