Jak prakticky a bezpečně zařídit koupelnu pro seniora?
J

Zařídit koupelnu pro nejstarší členy rodiny je výzva, která má smysl. To, co je pro mladší lidi v koupelně zcela běžné, může být pro seniory velkou komplikací. Například taková designová vana nebo nízká toaleta je sice hezká na pohled, ale pro člověka v pokročilém věku je zcela nepraktická a potenciálně nebezpečná. S roustoucím věkem se vyplatí zamyslet se nad tím, jak vybavení koupelny přizpůsobit.

Koupelna pro seniory se sedátkem do vany a sprchovací toaletou - ilustrační obrázek, zdroj
Koupelna pro seniory se sedátkem do vany a sprchovací toaletou – ilustrační obrázek, zdroj

Sprcha místo vany

Hluboká vana je pro hygienu seniorů nevhodná. Je třeba hledat bezbariérové řešení, kterým je v tomto případě sprchový kout. Osprchovat se je rychlé, pohodlné a v neposlední řadě také hospodárné. Sprchový kout by měl být vybaven protiskluzovou podložkou. Pokud se rozhodnete pro kout bez sprchové vaničky, nezapomeňte na instalaci odtokového žlabu, aby se voda nedostala po celé koupelně. Do sprchového koutu se vyplatí nainstalovat také sedátko s dostatečně velkou nosností. Našroubováním přídavného madla, kterého se může senior při pohybu ve sprše chytit, také nic nezkazíte.

Protiskluzová podložka pro sprchového koutu PARADISE - barva antracitová, WENKO4008838150252
Protiskluzová podložka pro sprchového koutu PARADISE – barva antracitová, WENKO4008838150252

Sprchovací toaleta pro seniory

Nízká toaleta způsobuje starším lidem problémy při usedání a vstávání, nemluvě o těch, které trápí artróza. Při hledání toalety se tak zaměřte na modely s vyšší nohou, případně zvolte toaletu s nastavitelnou výškou. Levnějším řešením jsou nástavce na WC. Ty jsou většinou k dostání s výškou 5, 10 či 15 cm. Pro seniory nebo osoby s pohybovým omezením se jedná o skvělý vynález. Opravdu skvělým zlepšením je pak sprchovací toaleta, která po vykonání potřeby umyje a osuší intimní partie. Největší překážkou pro pořízení takové toalety je pořizovací cena.

Závěsná elektronická sprchovací toaleta Geberit AquaClean MERA Comfort
Závěsná elektronická sprchovací toaleta Geberit AquaClean MERA Comfort

Aby nedošlo k opaření

To, že je celá koupelna vybavena protiskluzovými prvky, je samozřejmé. Z hlediska bezpečí se však velmi často zapomíná na riziko opaření horkou vodou. Se stářím je spojena určitá nešikovnost, které může v nejhorším případě vyústit v opaření. Stačí pouze zavadit o baterii a neštěstí je na světě. Odpovědí je termostatická sprchová baterie s blokačním tlačítkem, u které zůstane teplota stejná. Stačí ji jednou nastavit. Teplota vody zůstává díky termostatu stejná a riziko toho, že se senior při sprchování omylem opaří, je pryč.

Sedátko do sprchy SEAT ECO 8000173
Sedátko do sprchy SEAT ECO 8000173

Koupelna bez překážek

Koupelna přizpůsobená potřebám seniorů by měla být bez překážek. Při výběru se vždy snažte najít takové vybavení, které bude pohyb v koupelně usnadňovat. Jedině tak budete mít jistotu, že osobní hygiena a pobyt v koupelně bude i pro starší lidi bezproblémový.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here