Dobrodružství v říši sladkého: Jak ozdobit muffiny pro děti
D

Muffiny! Ty malé, sladké pochoutky, které dokážou udělat radost nejen dětem. Jako dokonalý kompromis mezi špičkovou cukrářskou tvorbou a rychlým sladkým soustem na cestách jsou skvělým řešením pro různé příležitosti. Děti je milují a co je na tom nejlepší, mohou se zapojit i do jejich výroby a zdobení. Jak na to? Pojďme se na to podívat!

Co je to muffin?

Muffin je malý koláček, obvykle sladký, ale může být i slaný. Recept na muffiny je neuvěřitelně jednoduchý. Základem je muffinové těsto, které se skládá ze směsi mouky, cukru, vajec, másla a prášku do pečiva. Někdy můžete v receptech narazit také na mléko, jogurt nebo třeba vanilkový cukr.

Rozdíly mezi muffinem a cupcakem

Ačkoliv se zdá, že muffin a cupcake jsou dva bratři, jsou mezi nimi značné rozdíly. Cupcake je v podstatě mini verze dortu, je to jemnější a bohatě zdobený krémem. Na druhou stranu, muffin je o něco těžší a hutnější, s většinou ovoce, čokolády nebo ořechů přímo v těstě. V moment, co ale muffiny začnete zdobit krémem, nebo čímkoliv jiným, se z nich stávají cupcakes.

shutterstock 342551207

Jak se mohou do pečení a zdobení přidat děti?

Pečení a zdobení muffinů je skvělý způsob, jak se zapojit s dětmi do něčeho zábavného a kreativního. Ať už jim povolíte formovat těsto, míchat ingredience nebo třeba zdobit hotové muffiny, jistě se budou bavit a také se naučí něco nového. A navíc, co je lepší než jíst něco, co si sami vyrobí?

Návod na pečení muffinů

Začneme s jednoduchým receptem na muffiny, který můžete upravit podle svých představ. Toto je základní recept, na který můžete přidávat různé ingredience podle chuti. Například třeba kakao nebo banán.

shutterstock 2267073303

Ingredience:

 • 250 g hladké mouky
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • špetka soli
 • 100 g cukru
 • 2 vejce
 • 200 ml mléka
 • 100 g másla
 • 1 lžička vanilkového cukru
shutterstock 2248462463

Postup:

 1. Nejprve si předehřejte troubu na 180 °C a připravte formičky na muffiny.
 2. Poté smíchejte v misce suché ingredience, tedy 250 g hladké mouky, prášek do pečiva, špetku soli a cukr.
 3. V jiné misce rozšlehejte vejce s mlékem a přidejte rozpuštěné máslo s cukrem.
 4. Poté smíchejte suché a tekuté ingredience dohromady. Těsto by mělo být hladké a bez hrudek.
 5. Těsto rozdělte do formiček a upečte v předehřáté troubě na 180 °C zhruba 25 minut. Po upečení nechte muffiny vychladnout.
 6. A teď přichází na řadu ta nejzábavnější část – zdobení!
shutterstock 2207766489

14 tipů, jak dětem zábavně ozdobit muffiny

Pojďme se společně podívat, jak se dají muffiny krásně ozdobit. Začít ale už můžete tím, že je buď přemístíte nebo rovnou upečete v různobarevných košíčcích dle vlastního výběru.

Tip: Můžete koupit obyčejné bílé košíčky a nechat své ratolesti je pomalovat!

1. Barevný krém

Potřebujete:

Krém na zdobení (může být třeba z bílků a moučkového cukru), potravinářské barvy, zdobící sáček a špičky

Postup:

Krém vyrobte podle receptu a rozdělte na menší porce. Každou porci obarvěte jinou potravinářskou barvou. Poté naplňte zdobící sáčky různě obarvenými krémy a děti mohou začít zdobit. Můžete jim ukázat, jak vytvářet různé vzory pomocí různých špiček.

shutterstock 556435444

2. Ovocné muffiny:

Potřebujete:

Různé druhy ovoce dle chuti nebo dle ročního období

Postup:

Ovoce umyjte a nakrájejte na menší kousky. Děti si mohou vybrat své oblíbené ovoce a zdobit s ním muffiny jak se jim zlíbí.

shutterstock 471302633

3. Čokoládové polevy:

Potřebujete:

Čokoládovou polevu nebo čokoládové hobliny

Postup:

Polevu rozpusťte podle návodu na obalu a nechte děti, aby s ní zdobily muffiny. Mohou použít také čokoládové hobliny pro vytvoření různých vzorů.

shutterstock 321604577

4. Barevné posypky:

Potřebujete:

Různě barevné posypky

Postup:

Dejte dětem k dispozici posypky a nechte je, ať si s nimi hrají. Můžou si vybrat své oblíbené barvy a vytvořit tak krásné a barevné muffiny. Fantazii se meze nekladou.

shutterstock 370377140

5. Cukrové ozdoby:

Potřebujete:

Různé cukrové ozdoby – roztomilá zvířátka, písmena, srdíčka a další

Postup:

Děti si mohou vybrat své oblíbené ozdoby a vytvářet na svých muffinech vlastní příběhy. Tato aktivita je velmi oblíbená u dětí, protože je to jako malování, jen se jedná o jídlo!

shutterstock 364829111

6. Krémové rozety:

Potřebujete:

Krém na zdobení, zdobící sáček a špičku na rozety

Postup:

Naplňte zdobící sáček krémem a pomocí špičky vytvářejte na povrchu muffinů rozety. Tato technika může vyžadovat trochu praxe, ale výsledek bude stát za to.

shutterstock 2266693819

7. Jablečné zdobení:

Potřebujete:

Jablečné kousky všech velikostí

Postup:

Děti si mohou samy nakrájet jablka na malé kousky a přidat je do těsta nebo na vrch muffinů. Je to jednoduchý a zdravý způsob, jak muffiny ozdobit.

shutterstock 408554722

8. Oříškový krém:

Potřebujete:

Oříškový krém, ořechy na posypání

Postup:

Oříškový krém můžete použít jako náplň nebo jako polevu na vrch muffinů. Děti si ho mohou nanášet samy a poté ho posypat oříšky.

shutterstock 443169010

9. Mini piškoty:

Potřebujete:

Mini piškoty, polevu nebo krém na přilepení

Postup:

Piškoty mohou sloužit jako základ pro různé postavy nebo třeba jako stromky v miniaturní krajině na vrchu muffinu. Děti si mohou vytvořit své vlastní scény a postavy.

shutterstock 1887713638

10. Ořechové muffiny:

Potřebujete:

Jakékoliv ořechy dle chuti

Postup:

Ořechy mohou být také skvělým doplňkem do těsta na muffiny. Děti si mohou vybrat své oblíbené ořechy, nakrájet je a přidat je do těsta. Ořechy mohou sloužit i jako dekorace na povrchu muffinů.

shutterstock 1525786457

Pokročilejší zdobení

Samozřejmě, existují také pokročilejší metody na zdobení muffinů, které mohou vyžadovat trochu více dovedností a trpělivosti, ale výsledky mohou být úžasné.

11. Želé zvířátka:

Potřebujete:

Formičky na želé v tvaru zvířátek, želatinu, ovocné šťávy

Postup:

Želatinu rozmíchejte ve šťávě podle návodu na obalu a nalijte do formiček. Když ztuhnou, můžete je umístit na vrch muffinů. Děti budou nadšené z jejich vlastních želé zvířátek!

shutterstock 110150942

12. Čokoládové figurky:

Potřebujete:

Formičky na čokoládové figurky, čokoládu na vaření

Postup:

Rozpusťte čokoládu v hrnci a nalijte ji do formiček. Když čokoláda ztuhne, vyndejte figurky z formiček a položte je na muffiny. Děti mohou vytvářet celé scény s jejich čokoládovými figurkami!

shutterstock 1046181391

13. Fondánové postavičky:

Potřebujete:

Bílý fondán, potravinářské barvy, malé nástroje na modelování fondánu

Postup:

Fondán rozdělte na menší části a obarvěte je různými potravinářskými barvami. Děti pak mohou tvarovat různé postavičky a ozdoby, které pak můžete umístit na vrchol muffinu. Tato aktivita může být náročnější, ale je to skvělý způsob, jak podpořit kreativitu dětí.

shutterstock 744795898 1

14. Muffiny ve tvaru zvířátek:

Potřebujete:

Různé druhy krému na zdobení, barevné posypky, čokoládové hobliny, ovoce pro vytvoření různých částí zvířátek

Postup:

S pomocí zdobících sáčků a různých špiček na zdobení můžete vytvořit různé tvary na vrcholu muffinů, které připomínají zvířátka – například tvářičky. Děti pak mohou použít ovoce, čokoládové hobliny a posypky pro vytvoření očí, úst, nosů a dalších detailů.

shutterstock 2135815947

Závěr

Muffiny jsou nejen vynikající pochoutkou, ale také skvělou příležitostí, jak se zapojit s dětmi do něčeho zábavného a kreativního. Pečení a zdobení muffinů jim umožní vyzkoušet různé techniky a materiály a rozvíjet svou fantazii. Takže příště, když budete přemýšlet, jak strávit volný čas s dětmi, vyzkoušejte pečení a zdobení muffinů. Určitě to bude zábava!

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here