Chodníky a chodníčky v zahradě – vyberte ten pravý materiál
C

Zahrada je většinou chloubou svého majitele. Zvelebujeme ji, pečujeme o ni a snažíme se, aby byla dostatečně reprezentativní pro nás i okolí. Aby byla ještě příjemnější, můžeme ji rozdělit na různé části a ozdobit ji pomocí zahradních cest a chodníčků. Jaké varianty máme na výběr?

Kamenem nic nezkazíte

Jedním z oblíbených materiálů pro chodníky v zahradě jsou nášlapné kamenné šlapáky. Vypadají neskutečně přirozeně a můžete je zasadit těsně pod úroveň trávy – zkrátka tak, abyste mohli trávník pohodlně kosit. Jejich výhodou je fakt, že vypadají dobře a sluší i malým zahrádkám. Chcete vyřešit například cestu k záhonům nebo k bazénu? Právě kameny jí jistě budou sedět. Aplikace je nenáročná, cena se pak pohybuje podle velikosti.

Klasika – dřevěné pražce

Ve vašem přírodním ráji mohou vypadat zajímavě také dřevěné prvky. A právě proto jsou populární také dřevěné pražce – ty lze použít dokonce také jako příjezdovou cestu nebo stání pod auto. Dřevěnými pražci můžete chodníček klikatit, dobře vypadají také kombinace s dalšími materiály. Podobně jako kamenné šlapáky je důležité umístit pražce tak, aby vám neznesnadnily pravidelné sekání trávníku. Ideální je tedy jejich umístění těsně pod úroveň posečené trávy.

Variabilní beton

Betonová dlažba má velkou výhodu – a sice variabilitu výběru. K dostání jsou drobné asymetrické dlažby, ale také velkoformátové minimalistické dlaždice. Betonová dlažba se navíc hodí i k moderním stavbám, tedy tam, kde se vám nezamlouvá dřevo nebo přirozený kámen. Ceny se opět liší dle jednotlivých výrobců. Při použití dlaždic je dobré povrch trávníku odstranit, podložit geotextilií a podsypat drobným šterkem.

Estetický kačírek

Ach ty oblázky – kačírek vypadá prostě skvěle ve všech svých podobách a rozměrech. Drobné říční oblázky na zahradě působí velmi čistě a příjemně na pohled i na pochoz. Lze ho navíc využít okolo květin, domu, ale i jako cestu nebo třeba domácí pláž u bazénu. Pokud jej použijete vícero způsoby, bude vám zahrada příjemně ladit. Jeho použití je jednoduché – opět stačí odstranit travnatý porost a položit kvalitní geotextilii jako základ. Výhodou je příznivá cena a neskutečně harmonický finiš.

Tradiční zámková dlažba

Ani zámková dlažba nemusí vypadat špatně. Tato modernější varianta se opět hodí i k novovobým stavbám. Poslouží nejen jako chodníček, můžete ji využít jako příjezdovou cestu, pod terasu, pod altán, jako plácek pro děti. Okolí domu tak bude čisté a jednolité.

Nebojte se kombinací

Chcete-li chodník či cestu napříč zahradou ozvláštnit, pak můžete vyzkoušet kombinace několika uvedených materiálů. Například právě zmíněný kačírek si výborně rozumí s dřevěnými pražci, dřevěnými kulatými odkory nebo s kamennými šlapáky. Vyberte si variantu, která vám sedí – abyste se mohli i nadále kochat svou zahradou snů.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno