Chodníky a chodníčky v zahradě – vyberte ten pravý materiál
C

Zahrada je většinou chloubou svého majitele. Zvelebujeme ji, pečujeme o ni a snažíme se, aby byla dostatečně reprezentativní pro nás i okolí. Aby byla ještě příjemnější, můžeme ji rozdělit na různé části a ozdobit ji pomocí zahradních cest a chodníčků. Jaké varianty máme na výběr?

cesticka

Kamenem nic nezkazíte

Jedním z oblíbených materiálů pro chodníky v zahradě jsou nášlapné kamenné šlapáky. Vypadají neskutečně přirozeně a můžete je zasadit těsně pod úroveň trávy – zkrátka tak, abyste mohli trávník pohodlně kosit. Jejich výhodou je fakt, že vypadají dobře a sluší i malým zahrádkám. Chcete vyřešit například cestu k záhonům nebo k bazénu? Právě kameny jí jistě budou sedět. Aplikace je nenáročná, cena se pak pohybuje podle velikosti.

Klasika – dřevěné pražce

Ve vašem přírodním ráji mohou vypadat zajímavě také dřevěné prvky. A právě proto jsou populární také dřevěné pražce – ty lze použít dokonce také jako příjezdovou cestu nebo stání pod auto. Dřevěnými pražci můžete chodníček klikatit, dobře vypadají také kombinace s dalšími materiály. Podobně jako kamenné šlapáky je důležité umístit pražce tak, aby vám neznesnadnily pravidelné sekání trávníku. Ideální je tedy jejich umístění těsně pod úroveň posečené trávy.

cesticka 2

Variabilní beton

Betonová dlažba má velkou výhodu – a sice variabilitu výběru. K dostání jsou drobné asymetrické dlažby, ale také velkoformátové minimalistické dlaždice. Betonová dlažba se navíc hodí i k moderním stavbám, tedy tam, kde se vám nezamlouvá dřevo nebo přirozený kámen. Ceny se opět liší dle jednotlivých výrobců. Při použití dlaždic je dobré povrch trávníku odstranit, podložit geotextilií a podsypat drobným šterkem.

Estetický kačírek

Ach ty oblázky – kačírek vypadá prostě skvěle ve všech svých podobách a rozměrech. Drobné říční oblázky na zahradě působí velmi čistě a příjemně na pohled i na pochoz. Lze ho navíc využít okolo květin, domu, ale i jako cestu nebo třeba domácí pláž u bazénu. Pokud jej použijete vícero způsoby, bude vám zahrada příjemně ladit. Jeho použití je jednoduché – opět stačí odstranit travnatý porost a položit kvalitní geotextilii jako základ. Výhodou je příznivá cena a neskutečně harmonický finiš.

Tradiční zámková dlažba

Ani zámková dlažba nemusí vypadat špatně. Tato modernější varianta se opět hodí i k novovobým stavbám. Poslouží nejen jako chodníček, můžete ji využít jako příjezdovou cestu, pod terasu, pod altán, jako plácek pro děti. Okolí domu tak bude čisté a jednolité.

Nebojte se kombinací

Chcete-li chodník či cestu napříč zahradou ozvláštnit, pak můžete vyzkoušet kombinace několika uvedených materiálů. Například právě zmíněný kačírek si výborně rozumí s dřevěnými pražci, dřevěnými kulatými odkory nebo s kamennými šlapáky. Vyberte si variantu, která vám sedí – abyste se mohli i nadále kochat svou zahradou snů.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here