Cestovní a campingové nádobí
C

Hmotnost! To je, oč tu běží. Při turistice, na vodě, na vandru, ale i cestou do kempu autem hraje důležitou roli právě hmotnost vybavení. A nádobí nevyjímaje. Nikdo nechce tahat těžké hrnce a stejně tak nestojí o to, aby po celou dobu své dovolené jedl pouze studená jídla. Vaření je součástí cesty. Jaké nádobí tedy zvolit?

kempovani

Lehké a hlavně nerozbitné

Z dob minulých si jistě vzpomenete na klasický táborový ešus. Lehká nádoba, kdysi vyráběna z hliníku, byla nedílnou součástí každého vojáka a skauta. Svými parametry je dodnes stále nepřekonatelným doplňkem na cesty.

ALU provedení s teflonovou úpravou, případně nerezové provedení, stejně jako vícedílné sady ešusu posouvají tento kousek o stupeň výš. Teflonová úprava se vyznačuje tím, že zabraňuje přilnutí potravin k povrchu. Navíc jejich údržba je opravdu snadná. Je potřeba si dát pouze pozor na jeho poškrábání. Někteří výrobci ke svým sadám dodávají rovnou příbory, které těmto povrchům neškodí.

I když si správný zálesák vystačí s nožem a klackem, ze kterého vyrobí potřebné nástroje k jídlu, jsou cestovní příbory nedílnou součástí výbavy. Pokud chcete mít jistotu, že nikde nic nezapomenete, volte raději univerzální spojení lžičky, vidličky a nože, nebo léty ověřenou vojenskou sadu.

kempovani 2

Cestujete jen s batohem na zádech do pustých lesů a hor? Pak by váš batoh měl obsahovat minimálně:

  • ešus na vaření;
  • plynový vařič;
  • plynovou cestovní bombu;
  • příbor;
  • plechový hrníček;
  • plastové talíře (ty ale nutně potřebovat nebudete).

Sólo model, nebo rodinná sada?

Cestujete sami, nebo s celou rodinou? Pořídit si dnes můžete model pro jednu osobu, který se vyznačuje svou úsporností. Do jedné nádoby totiž vložíte jednu propanbutanovou kartuši i vařič. Pak už stačí jen zavřít víko. Komplexnější řešení nabízí sady určené pro rodinu. Vyznačují se tím, že do hlavního hrnce schováte celou sadu. V takových sadách můžete najít několik hrnců, misek i plastové příbory.

Úspora tepla především

Hrnce s tepelným výměníkem zamezují zbytečným tepelným ztrátám, ke kterým běžně dochází při vaření v klasických hrncích. Tyto hrnce jsou typické svým mřížkovaným prstencem na jejich dně. Výrobci uvádějí, že jejich nádobí může při vaření ušetřit až 30 % drahocenného plynu v kartuši. To už stojí za zvážení.

Materiály a ceny

Na trhu je nespočet druhů nádobí na cesty. Stačí si vybrat správný materiál. Tím jsou již zmiňované ALU s teflonovou vrstvou přes nerez až po nylon. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Hlavně nezapomeňte přibalit vařič.

Ceny nádobí se liší od výrobce, provedení a designu. Šplhají od pár stovek až po tisíce. Za rodinou sadu, která obsahuje mnoho hrnců, kelímků, misek a dalšího vybavení můžete zaplatit i několik tisíc korun.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here