Zakouzlete se dřevem v bytě
Z

Dřevo jako součást bytového interiéru není třeba dlouze představovat. Jeho velkým plusem, pro který je tak oblíbený, je to, že se jedná o přírodní materiál. Dřevo si můžete sami doma opracovat a vytvořit si tak vlastní nábytek nebo i dekoraci do bytu.

Obývací pokoj s jídelním koutem v rustikálním stylu - inspirace od Barbora Žáková
Obývací pokoj s jídelním koutem v rustikálním stylu – inspirace od Barbora Žáková

Není dřevo jako dřevo

Typ dřeva se dělí podle celé řady kritérií. Nejčastěji na lehké a těžké, případně měkké a tvrdé.
Například bukové, habrové, dubové dřevo po několikaletém uložení v suchu ztvrdne tak, že se nebude dát rozřezat. Pro začátečníky, kteří se teprve se dřevem učí, je nejlepší začít s měkkým dřevem z lípy.

Ovšem ne každý z nás je zručný, a pak samotná povrchová úprava dřeva není nejjednodušším úkonem pro začátečníka. Dřevo totiž při špatném opracování rychle sesychá a mění svoji původní barvu. Proto je rychlejší a snazší si vybrat tu správnou dekoraci ve specializovaném obchodě. Dnešní trh nabízí všechno od starožitných hodin po moderní dřevěné lavice do jídelny.

Lavice z akáciového dřeva SOB Rustic
Lavice z akáciového dřeva SOB Rustic

Je jen na vás, jestli upřednostníte rustikální styl interiéru, nebo domácnost v jednoduchých liniích severského stylu. Oba zmíněné přístupy, jak si zařídit interiér, hodně pracují právě se dřevem. Upřednostňují světlé odstíny dřeva, případně si pomáhají světlými nátěry. Nejsvětlejší je bříza a nejtmavší pak ořech. Růžový nádech má zase bukové dřevo.

Nástěnné hodiny Umbra SHADOW - přírodní
Nástěnné hodiny Umbra SHADOW – přírodní

Zkrášlete si interiér dřevěnými doplňky

Se vším se začíná tzv. od podlahy, tak můžete i vy. Chcete mít doma dřevo a cítit pocit tepla? Pak pro vás je vhodná dřevěná podlaha. Je sice náročnější na údržbu a pořizovací cena je také vyšší než v případě PVC. Pokud ale přidáte kusový kobereček pod stolek nebo televizní set, získáte útulnější dojem domova, než například se studenou dlažbou.

Nábytek zmiňovat nebudeme. Kromě plastového, látkového si obvykle pořizujeme ten ze dřeva nebo dřevotřísky. Ale i tak máme pro vás jeden zajímavý interiérový typ, který nahradí klasické dřevěné šatní skříně a obzvláštní váš domov. Dřevěné úložné boxy, ať už samostatně nebo v policích, můžete umístit například do chodby nebo podél obývákové stěny. S výhodou můžete měnit jejich rozmístění dle vaší momentální nálady. Interiér bytu tak není nikdy stejný.

Šatní skříň DREAMER
Šatní skříň DREAMER

Dekorace nemusíte umísťovat pouze do vitrín, když se blíží nějaký významnější svátek, například Vánoce nebo Velikonoce. Vyzdobte si byt třeba dřevěnými podstavci na vázu nebo proutěnými ošatkami, do kterých pak umístíte sezónní dekorace – kraslice, ovoce, okvětní lístky a další.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Nakonec vyzdobíme i vaše zdi. Buďte kreativnější a na místo běžných dřevěných rámů s fotografiemi si zavěste dřevěné věnce nebo vyřezávané nástěnné hodiny s kukačkou. Pokud máte hodně drobností a suvenýrů, s výhodou využijete dřevěných mřížek, kam vložíte tyto dekorace.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here