Vraťte styl starému nábytku! Jak z něj uděláte originál?
V

Velmi dobrou zprávou na úvod je fakt, že oživit zašlý nábytek dokážete i s velmi omezeným rozpočtem. Dokonce se nemusíte řadit ani mezi zručné kutily. Podívejte se na několik triků, se kterými dokáže zkrášlit staré kusy nábytku od židle po skříň prakticky každý.

Židle a křeslo si po renovaci zachovaly všechny své přednosti, ale skvěle zapadají do moderního interiéru.
Židle a křeslo si po renovaci zachovaly všechny své přednosti, ale skvěle zapadají do moderního interiéru.

Samolepící fólie je skvělý pomocník

Nejsnadnější cestou k novém vzhledu vašeho nábytku jsou dekorativní umělohmotné fólie. Z jedné strany lepí a z druhé nabízí atraktivní vzhled od textury dřeva až po ilustrované motivy. Pečlivá aplikace fólie na nábytek bez vzniku vzduchových bublin sice zabere nějaký čas, ale rozhodně není složitá.
Polepit dekorativní fólií můžete nejen nábytek, ale také sklo, kachličky (vhodné jsou samolepící tapety do koupelny) a další hladké plochy. Fólie nemusí být nutně nalepena po celém povrchu. Chcete-li, aby vaše úprava opravdu vynikla, vyzkoušejte fólii umístit například pouze na středovou výplň dvířek.

Využijte zbytky textilu

Pro obnovu starého nábytku můžete využít také zbytky látek. Nadmíru zajímavě působí látky se vzorem. K připevnění látky na nábytek je vhodné speciální lepidlo. Doporučujeme nejdříve zkusit přilepit na požadovanou plochu menší kus látky a počkat, jak se bude chovat. Místo lepidla je možné použít také sponkovačku.

Na nábytku do ložnice či šatny vypadá úchvatně krajka. Tu nemusíte na nábytek pouze připevnit. Poslouží také pro efektní vzorování, kdy krajku přetřete akrylovou barvou. Po chvilce čekání krajku odstraníte a výsledkem je originální vzorování. Vyhrajte si s detaily, jednoznačně se to vyplatí. (Využít můžete také látkové tapety.)

Vytvořte si starožitnost

Jakmile se jednou zamilujete do starožitností, přijde vám vše moderní příliš nudné. O to zajímavější je, že i běžnému nábytku ve výslužbě dokážete vtisknout starožitný vzhled. K vytvoření patiny vám budou stačit akrylové barvy a smirkový papír. Na očištěný nábytek nanášejte jednotlivé barvy. Využívejte kontrastních tónů. Nános barvy po zaschnutí obrušujte smirkovým papírem. Zvýšenou pozornost věnujte hranám a rohům, které jsou na první pohled nejvíce vidět.

Pro popraskaný vzhled využijte krakelovací laky. Technik, jak z běžného nábytku vyrobit starožitnost, je celá řada. Neváhejte experimentovat. V prodejně s s výtvarnými a kreativními potřebami vám určitě rádi poradí vhodný materiál.

Ze staré židle uděláme novou
Ze staré židle uděláme novou

Kam s výtvorem?

Upravený nábytek si zaslouží pozornost, a proto z něj klidně udělejte hlavní exponát v místnosti, kde se nachází. Vintage vzhled je velmi moderní (například vintage pohovka může být krásným středobodem obývacího pokoje) a právě takové kousky nábytku dodávají vašemu bydlení ten správný šmrnc.

Autorem fotografií je MgA. Josef Trakal (http://www.joseftrakal.cz/).

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here