Vodu z čističky můžete využít na zahradní jezírko a pro chov ryb
V

Pohled na vodu velmi uklidňuje. Proto není divu, že se poslední dobou se zahradními jezírky roztrhl doslova pytel. Nemusí však sloužit jen pro potěchu oka. Mohou být zároveň užitečné a krásné. Při správném umístění a péči může být jezírko nejen zdrojem dešťové vody, odvlhčení stavby, ale také čerstvých ryb do vaší domácnosti.

leknin

Sousedí váš dům se studánkou? Proč toho nevyužít! Jezírko nemusí být nutně veliké. S metrovou délkou i šířkou a hloubkou 80 cm vám jezírko udělá také radost. I v tak malé tůňce jde chovat pár ryb. Těmi mohou být karasi nebo líni. Zapomeňte na složité budování. Vystačíte si placatými kameny, které jednoduše vyskládáte do požadovaného tvaru.

Využijte odpadní vodu v jezírku

Nevíte co dělat s vodu z čističky odpadních vod? Sveďte ji do jezírka. To může sloužit jako odpařovací rybníček s využitím pro chov ryb. Samozřejmě, že to nejde udělat s každou čističkou vod. Je nutné mít takovou, která vodu vyčistí na opravdu kvalitní úrovni.

leknin 2

Špičková technologie některých čističek umožňuje opětovné použití vyčištěné vody pro splachování WC nebo jako zálivku pro rostliny. Na světě existují i takové, které vám dovolí vyčištěnou vodu opět použít jako pitnou.

Voda se v posledních letech stala velmi vzácnou. Každé její zadržení v krajině má velmi pozitivní vliv na přírodu a živočichy v ní žijící. Zahradní jezírko může sloužit čistě k chovu ryb a nemusí mít ani přítok. Existují druhy ryb, kterým stačí jen mírný průtok, aby byly spokojené.

Okysličení by nemělo chybět

Pokud zvolíte stojací rybníčky, je důležité myslet na jejich okysličení. To může být zajištěno umělým vodopádem, do kterého žene vodu čerpadlo. S ohledem na ekologický dopad používání elektrických čerpadel nebo kompresorů je samozřejmě lepší využít k okysličení přirozený tok vody.

zlata rybka

Pokud však žádný přirozený tok v okolí domu nemáte, bez výše zmíněných pomůcek se neobejdete. V případě, že rybníček budete opravdu používat pro vlastní chov ryb, je částka, kterou zaplatíte za přerušovaný provoz úsporného kompresoru ve srovnání s cenou ryb zanedbatelná.

Jaké ryby zvolit?

Rybník s filtrací nebo průtokem je vhodný pro chov pstruhů. Jsou však velmi nároční na prokysličení vody. Namísto nich můžete chovat lipana, který takové nároky nemá. Zkusit můžete i chov jesetera. Pokud však máte v rybníku stojatou vodu, která je typická spodním nánosem bahna, pak volte karase nebo lína.

Ať už zvolíte jezírko pro okrasu a potěchu oka, nebo jako rybníček pro domácí chov ryb, mějte na paměti, že takto pomáháte přírodě. Voda, kterou tímto způsobem udržíte v krajině má významný vliv na hmyz, ptáky i další zvířata. Navíc by byla škoda vodu z čističky jen tak vypouštět.

japonsky kapr

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here